moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zacieśnianie współpracy z Koreą

Szef polskiego MON-u przebywa z trzydniową wizytą w Korei Południowej. Mariusz Błaszczak spotkał się z tamtejszym ministrem obrony oraz ministrem odpowiedzialnym za zakupy zbrojeniowe. Tematem rozmów było m.in. przyspieszenie dostaw koreańskiego sprzętu dla polskiej armii, zacieśnienie współpracy zbrojeniowej i rozwijanie wspólnych projektów badawczych.

Minister Mariusz Błaszczak podczas trzydniowej wizyty (29.05–1.06) w Republice Korei najpierw spotkał się z Kang Eun-ho, szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) i przedstawicielami koreańskiego przemysłu obronnego, a potem z tamtejszym ministrem obrony Republiki Korei Lee Jong-supem, z którym podpisał porozumienie o współpracy w obszarze zbrojeniowym i badań.

Szef resortu obrony podkreślał, że Polsce zależy na zacieśnieniu współpracy z koreańskimi firmami zbrojeniowymi i przekonywał, że Siły Zbrojne RP muszą jak najszybciej pozyskiwać nowoczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy. – Dostawy nowego sprzętu dla Wojska Polskiego są ważne m.in. ze względu na wojnę, która toczy się za naszą granicą – tłumaczył minister Mariusz Błaszczak. – Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny, sprawdzony sprzęt, a taki jest sprzęt produkowany przez Koreę – podkreślał.

Polsce szczególnie zależy na dwóch rodzajach sprzętu wojskowego produkowanego w Korei Południowej. – Odbyły się dwie rozmowy, jedna z ministrem odpowiedzialnym za przemysł zbrojeniowy w Korei Południowej, druga z producentem bojowych wozów piechoty i armatohaubic. Rozmawialiśmy na temat przyspieszenia dostaw tego sprzętu dla Wojska Polskiego – poinformował minister Błaszczak.

Jak zaznaczył szef MONu, podczas spotkań poruszano nie tylko temat przyspieszenia dostaw, ale także zwiększenia liczby broni, która ma trafić do Wojska Polskiego. – W mojej delegacji jest pani prezes z Banku Gospodarstwa Krajowego, a więc rozmawialiśmy także o sposobie finansowania tych zakupów. Niewątpliwie podstawą jest Ustawa o obronie ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność. Ale także Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej prowadzi Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych – wyjaśniał minister Błaszczak. Zapewnił, że prowadzone negocjacje dotyczą również tego, jak – w maksymalnie szerokim zakresie – wciągnąć polską branżę zbrojeniową do współpracy z koreańskimi zakładami.

Nowoczesna zbrojeniówka

Koreańska branża zbrojeniowa jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Tamtejsze firmy mają bardzo szeroki i ceniony przez ekspertów wachlarz produkowanego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, m.in. samoloty szkolno-bojowe T-50 (opracowane wspólnie z Lockheedem Martinem), które trafiły do Iraku, Tajlandii i Filipin. Z kolei wśród użytkowników wspomnianych już 155-mm armatohaubic K9 Thunder są armia turecka i norweska. Korea Południowa produkuje także czołgi podstawowe K2 Black Panther (oferowane np. Norwegii), a także bojowe wozy piechoty K21.

Polskie firmy mają spore doświadczenie we współpracy z koreańskim przemysłem obronnym. Najnowocześniejsze obecnie systemy armatohaubic w naszej armii, czyli 155-mm Kraby, są produkowane przez Hutę Stalowa Wola S.A. na licencyjnym (zmodyfikowanym na nasze potrzeby) podwoziu koreańskich haubic K9 Thunder.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Breakthrough for the Polish Armed Forces
 
Polska potrzebna od zaraz
Nowy wymiar wojska
Amunicja dla artylerzystów
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Więcej miejsc na studiach w LAW
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
WOT i „Anakonda”
Anakonda na Bałtyku
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Gotowi na dyżur w SON
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Piekielny ogień dla polskiej armii
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Śladem profesjonalistów
Słowa jak pociski
Najsprawniejsi wieloboiści
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Żegnali ich kamieniami w bukietach
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Litwini kupią zestawy Grom
Topaz dla Bułgarii
Razem gotowi na wszystko
Nowy regulamin dla żołnierzy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Do końca walczył z tyranią
Włosi na straży polskiego nieba
Polska wśród światowych liderów
Przysięga dobrowolsów
Maszerowali, lecz nie ginęli
B9 stawia na solidarność
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wojsko poza schematem
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Obrady Grupy Północnej w Polsce
„Nasze granice w Monte Cassino”
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Pół wieku w zespole
Finlandia w NATO
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO