Wzrost nakładów na obronność do 3% PKB w przyszłym roku to wciąż mało, by zdynamizować zakupy sprzętu dla wojska. Dlatego powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który umożliwi nam zwiększenie zakresu zamówień – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, podpisując umowę dotyczącą utworzenia funduszu w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ustawa o obronie ojczyzny obowiązuje od 23 kwietnia 2022 roku. Obok rozwiązań, które mają między innymi uatrakcyjnić służbę, nowe prawo zwiększa nakłady na wojsko i zapewnia podstawę do rozbudowy i unowocześnienia polskiej armii. Poza szybszym wzrostem nakładów na obronność – aż 3% PKB już od 2023 roku – ustawa wprowadza nowe źródło finansowania armii, tzw. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ). Będzie on obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dziś umowę w tej sprawie podpisali Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oraz Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. – PiS konsekwentnie wzmacnia siły zbrojne, zwiększa liczebność armii, wyposaża wojsko w nowoczesny sprzęt oraz rozwija sojuszniczą współpracę. Aby wszystkie te działania mogły przebiegać szybciej, ważnym i potrzebnym elementem jest fundament finansowania – mówił szef MON-u.
Mariusz Błaszczak przypomniał, że proces modernizacji armii jest realizowany już od lat. W 2018 roku wojsko kupiło system Patriot, w 2019 rakiety HIMARS, rok później – samoloty F-35. Potem były drony uderzeniowe, a w tym roku została podpisana umowa na 250 czołgów Abrams.
Film: MON
Jak zaznaczył minister, zamówienia te dotyczą najnowocześniejszego i najwyższej jakości uzbrojenia, ale to wciąż za mało, żeby uzyskać efekt odstraszania, jeśli chodzi o „ambicję i zapędy naszego sąsiada”.
– Zagwarantowany ustawą wzrost nakładów na obronność do 3% PKB w przyszłym roku to niewystarczające rozwiązanie, by zdynamizować zakupy sprzętu dla wojska. Dlatego powstał właśnie pomysł utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który umożliwi nam zwiększenie zakresu naszych zamówień – mówił szef MON-u.
Głównym celem funduszu jest znaczące zwiększenie nakładów na modernizację sił zbrojnych. Zasilać go będą środki m.in. ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji wyemitowanych przez BGK objętych gwarancją Skarbu Państwa, z budżetu państwa oraz wpłat z zysku Narodowego Banku Polskiego. Do funduszu trafią też pieniądze z tytułu wsparcia udzielanego obcym wojskom, udostępniania im poligonów czy świadczenia specjalistycznych usług wojskowych (na przykład w dziedzinie inżynierii wojskowej, szkolenia oraz napraw sprzętu wojskowego), jak również ze sprzedaży mienia. Fundusz zasilą także pieniądze z odszkodowań lub kar umownych oraz zwróconych zaliczek, z wpływów ze zrealizowanych gwarancji oraz z zabezpieczeń, a także inne środki otrzymane w toku realizacji umów zawartych na rzecz Sił Zbrojnych RP, dotyczących np.: zakupu sprzętu wojskowego, usług związanych z modernizacją, modyfikacją, naprawą lub remontem sprzętu wojskowego, badań naukowych i prac rozwojowych sprzętu wojskowego czy też usług i robót budowlanych związanych z rozwojem infrastruktury wojskowej.
Prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka podkreślała, że wojna nie czeka i już dziś należy myśleć o tym, jak bronić swoich granic i jak budować współpracę z partnerami, na przykład w ramach NATO. – Podpisana dziś umowa umożliwi nam zwiększenie potencjału finansowania dozbrojenia sił militarnych Polski. Będziemy proponować najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązania, by to dozbrojenie i unowocześnienie polskiego wojska zapewnić – mówiła prezes banku. Umowa określa m.in. zasady dokonywania wypłat ze środków funduszu oraz opracowywania i aktualizacji planu finansowego, a także prognoz przychodów i wydatków, jak również zakresu i terminów sporządzania sprawozdań z realizacji planu funduszu.
Ustawa o obronie ojczyzny zakłada, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie co roku przedstawiał do uzgodnienia ministrowi finansów publicznych, natomiast do zatwierdzenia ministrowi obrony narodowej projekt planu finansowego funduszu. Szef MON-u będzie mógł zatwierdzić plan finansowy funduszu po jego uzgodnieniu z ministrem finansów publicznych oraz uzyskaniu opinii komisji sejmowej właściwej w sprawach obrony państwa. Zatwierdzony plan finansowy będzie stanowił podstawę dokonywania wypłat ze środków funduszu.
Natomiast po wykonaniu planu funduszu minister obrony narodowej będzie zobowiązany przedstawić posłom z Komisji Obrony Narodowej sprawozdanie z jego realizacji.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON
komentarze