moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ottokar przyspiesza

Polska Grupa Zbrojeniowa SA, a także Huta Stalowa Wola SA, Mesko SA i Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA utworzyły konsorcjum PGZ–Ottokar. Spółki chcą razem zawalczyć o zlecenie na zaprojektowanie i wyprodukowanie dla Wojska Polskiego niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza. Pociski rakietowe do nich ma dostarczyć zagraniczny partner konsorcjum – brytyjska firma MBDA UK.


Test przeciwpancernego pocisku rakietowego Brimstone

Nadzór i koordynacja całości – Polska Grupa Zbrojeniowa. Podwozia ma wyprodukować – niezależnie od tego, czy będą kołowe czy gąsienicowe – Huta Stalowa Wola, a oręż – czyli pociski przeciwpancerne – dostarczy Mesko z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi. Tak w skrócie przedstawia się podział zadań konsorcjum PGZ–Ottokar powołanego przez spółki PGZ. Jego głównym celem jest wyprodukowanie niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza, które w najbliższym czasie zamierza kupić Ministerstwo Obrony Narodowej dla pododdziałów przeciwpancernych wojsk lądowych.

– Przedsiębiorstwa wchodzące w skład konsorcjum PGZ–Ottokar mają kompetencje, kadry oraz potencjał do tego, by razem współtworzyć nowe, przyszłościowe rozwiązanie w naszej ofercie, jakim bez wątpienia są niszczyciele czołgów. Naszym pierwszym docelowym klientem są wojska rakietowe i artyleryjskie, które poszukują rozwiązania tej klasy – podkreślał Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA.

Partner z Wysp

Aby dostarczyć polskiej armii kompletny produkt, konsorcjum PGZ–Ottokar musi mieć zagranicznego partnera, który dysponuje pociskami przeciwpancernymi o parametrach poszukiwanych przez Wojsko Polskie. W tej sprawie konsorcjum nawiązało współpracę z brytyjską firmą MBDA UK, produkującą nie tylko pociski przeciwlotnicze CAMM (wybrane już przez Polskę do systemu Narew i fregat rakietowych Miecznik), lecz także przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone.

Wczoraj konsorcjum PGZ–Ottokar oraz pięć spółek z holdingu: Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA, OBRUM Sp. z o.o., Jelcz Sp. z o.o. i Rosomak SA, podpisały z firmą MBDA UK porozumienie o współpracy badawczo¬-produkcyjnej przy budowie niszczycieli czołgów. Efektem porozumienia ma być przede wszystkim uruchomienie w Polsce na podstawie brytyjskiej licencji produkcji rakiet przeciwpancernych Brimstone, i to nie tylko na potrzeby naszego programu „Ottokar–Brzoza”. – Porozumienie jest kolejnym krokiem na drodze do ustanowienia w kraju produkcji najnowszej generacji pocisków Brimstone. Owocem współpracy polsko-brytyjskiej będzie złożenie wspólnej oferty na rzecz Sił Zbrojnych RP i formacji sojuszniczych oraz włączenie naszych przedsiębiorstw w łańcuchy dostaw – komentował Sebastian Chwałek.

Z porozumienia zadowoleni są także Brytyjczycy. – Realizacja programu w zakresie dostaw niszczycieli czołgów to kolejna szansa do dalszego budowania silnych relacji pomiędzy PGZ i MBDA. Pogłębiając współpracę związaną z produkcją pocisków Brimstone, będziemy wspólnie wspierać rozwój potencjału wojskowego i przemysłowego Polski oraz wzmacniać ambicje strategiczne naszych firm – powiedział Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK Ltd.

Kiedy umowa na Ottokary?

Na razie nie wiadomo, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomi przetarg w sprawie zakupu niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza. Inspektorat Uzbrojenia MON (zastąpiony od 1 stycznia 2022 roku przez Agencję Uzbrojenia) przeprowadził już dwa dialogi techniczne z przedstawicielami firm zbrojeniowych w tej sprawie.

Jak jednak zapowiada ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, nowa broń dla pododdziałów przeciwpancernych to priorytet w tegorocznych zakupach.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MBDA, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
 
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
4% PKB na Wojsko Polskie
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Armia Czerwona niesie śmierć
Styczniowy poligon terytorialsów
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Armia przetestuje Piraty
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Bożeny wspierają saperów
Więcej Javelinów dla SZ RP
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Dodatek już nie za klasę
Upominki dla tureckich dzieci
„Trenuj z wojskiem” – jak się przygotować
Terenowe motocykle II RP
To był wielki cios dla polskiej armii
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Łączność dla czołgów
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Za nami jest tylko śmierć
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Z Radomia do Las Vegas
Śladem profesjonalistów
Weź udział w konkursie katyńskim
Przetarcie przed manewrami
Nie zmarnować szansy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Desant w Forcie Bragg
Abramsy jadą do Ukrainy!
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Rozmowy (nie)kontrolowane
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Odry dostarczone
Walczymy z imperium zła
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Ukraina czeka na czołgi
The Fall of the Superpower Myth
Wzmacnianie przeciwpancernych zdolności
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Cekaemy i trumny
Proces na pokaz
Sojusznicza rotacja
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Air Policing piątej generacji
Orlik w natowskiej misji
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Dwie dekady WIM-u
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Więcej szans na oficerskie gwiazdki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO