moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szakal grasuje!

W maju br. kompania manewrowa z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich została poddana certyfikacji w ramach ćwiczenia Szakal-22. Intensywne szkolenie przygotowuje zmotoryzowanych do pełnienia dyżuru w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GBUE).

Siły szybkiego reagowania, czyli koncepcja unijnych grup bojowych opiera się na bezzwłocznym wykorzystaniu wchodzącego i wycofującego się potencjału w celu przywracania porządku. Grupy Bojowe Unii Europejskiej są przewidziane do udziału w misjach humanitarnych i prewencyjnych oraz stabilizacyjnych. W przypadku aktywacji grupy żołnierze wchodzących w skład pełnionego dyżuru muszą osiągnąć gotowość do działania w przeciągu kilku dni. W razie zaistnienia takiej konieczności skład GBUE może zostać przetransportowany w rejon kryzysu na ogromne odległości. Działalność unijnej grupy dotyczy nie tylko terenu Europy, lecz także północnej i środkowej części Afryki.

Skład do kolejnej zmiany unijnego dyżuru pełnić będą żołnierze z różnych jednostek w Polsce. Zmotoryzowani z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej zapewniają swój wkład w sile kompanii.

Od 9 do 20 maja w wędrzyńskich obiektach szkoleniowych odbyło się praktyczne sprawdzenie zdolności bojowej kompanii zmotoryzowanej do dyżuru GBUE.

Od poniedziałku w ramach ćwiczenia pk. Szakal-22, batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich wykonywał realne ćwiczenia w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Przedsięwzięcie skupiało się na przygotowaniu wszystkich komponentów do działania w różnych środowiskach pola walki. Scenariusz Szakala opierał się o część taktyczną i ogniową. Jednym z elementów podlegających sprawdzeniu były działania w rejonie zurbanizowanym, w tym szturmowanie budynków, kierowanie ogniem w natarciu w dzień, incydenty o skażeniach. W warunkach ograniczonej widoczności plutony realizowały ewakuacje rannych wraz ze zmianą swojego położenia.

Wszystkie elementy zabezpieczenia bojowego, na przykład takie jak maskowanie pojazdów, ubezpieczenie, reakcja żołnierzy na grupy niezadowolenia społecznego, to tylko część scenariusza Szakala. - Zasada jest jedna – mówi mjr Damian Ćwierkiewicz, oficer oceniający przebieg certyfikacji. - OGIEŃ WYZWALA RUCH, RUCH JEST WSPIERANY OGNIEM. Dobre efekty można osiągnąć jedynie poprzez maksymalne wykorzystanie posiadanych środków ogniowych. W tej części certyfikacji, jednym z elementów była reakcja żołnierzy na kontratak z przeciwnikiem i sprawdzenie umiejętności efektywnego wykorzystania środków wsparcia.

Gotowość do pełnienia półrocznego dyżuru żołnierze muszą osiągnąć do jesienni br. Natomiast dyżur pełnić będą od stycznia 2023.

Tekst: por. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: por. Anna Dominiak

dodaj komentarz

komentarze


Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Syndrom Karbali
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Ochrona lasu dla obronności
Pierwsze umowy z SAFE
Czerwieńsze będą…
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
SAFE dla Tarczy Wschód
Kraków zaprosił weteranów
Groźny incydent w Libanie
Roboty saperskie bez tajemnic
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Od cyberkursu po mundurówkę
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wsparcie ma znaczenie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Tu nie ma miejsca na błędy
Przed misją w Rumunii
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Bez zmian w emeryturach
Równanie z „Iksem”
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Ogniowy debiut polskich AH-64D
NATO i USA o Iranie
Blizny, których nie widzimy
Wypadek w PKW UNIFIL
Bez patosu o misjach
Leopardy 2PL na podium
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Polsko-estońska współpraca
Polsko-kanadyjska współpraca
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ślady, których nie widać
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Drony z SAFE
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Biało-czerwona na Monte Cassino
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Podziemny szpital na trudne czasy
Początek wielkiej historii
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
SAFE – czas kontraktów
SAFE dla marynarki
Tatuaże pod mundurem
Miłość od pierwszego wejrzenia
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Specjalsi: mała, wielka siła
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Generał z cienia
Sprawdzian na Bornholmie
Marsz prawdę ci powie
Adaptacja i realizm
Symbol skupiający wiele znaczeń
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO