W poniedziałek, 28 marca, patrol saperski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych otrzymał zgłoszenie od dyżurnego Komisariatu Policji w Rakowie o zauważonym w miejscowości Wieś Nowa przedmiocie, który może mieć cechy niewypału pochodzenia wojennego.
Po przyjeździe na miejsce saperzy z kieleckiej Bukówki zabezpieczyli minę przeciwtransportową Riegelmine 43 (R-Mine 43), materiał wybuchowy stosowany Trotylu lub Amatol o masie 9 kg i długości miny 800 mm, która w odróżnieniu od min tradycyjnych charakteryzuje się wydłużonym kształtem.
Miny tego typu stosowane były przez wojska niemieckie w okresie II wojny światowej i ustawiane prostopadle do osi dróg oraz w polach na trasach przejazdów pojazdów wojskowych, w celu ich eliminacji z pola walki, bądź opóźnienia pościgu. Mina wyposażona w trzy zapalniki naciskowe, często dodatkowo uzbrajana była w zapalniki pułapki utrudniające jej rozbrojenie i podjęcie.
Miny pomimo długiego okresu powojennego wykazują wysoką sprawność zagrożenia wybuchem. W ciągu ostatnich dziesięcioleci kontakt z tą miną spowodował śmierć co najmniej kilku osób. Takie miny są mało popularne co sprawia, że mogą nie kojarzyć się z przedmiotem niebezpiecznym. Saperzy z Centrum przestrzegają, aby po zauważeniu tego rodzaju przedmiotu niebezpiecznego pod żadnym pozorem nie podnosić go, ani przy nim manipulować.
Tekst: 31 Patrol Saperski CPdMZ
autor zdjęć: 31 Patrol Saperski CPdMZ
komentarze