moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sky Sabre w obronie polskiego nieba

Rozlokujemy w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre i wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej – zapowiedział Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii, podczas wizyty w Warszawie. Tematem spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem była sytuacja w Ukrainie i bezpieczeństwo regionu.

– Dziękuję za bardzo ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią – mówił minister Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej po spotkaniu z Benem Wallace’em sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii. Politycy rozmawiali o rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. Omówiono także sprawy związane z wojskową współpracą pomiędzy oboma państwami.

Minister Błaszczak przypomniał, że Wielka Brytania niedawno wsparła Polskę podczas kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim białoruski. Brytyjscy żołnierze wojsk inżynieryjnych do dziś pomagają polskim wojskowym, remontując uszkodzone ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.
Jak dodał szef MON, w lutym, gdy wszystko wskazywało na to, że dojdzie do rosyjskiego ataku na Ukrainę, przyleciało do Polski z Wielkiej Brytanii kolejnych 350 żołnierzy. Dołączyli oni do brytyjskich sił, które stacjonują już u nas w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. – To była odpowiednia reakcja na to, co działo się za naszą wschodnią granicą – oznajmił szef polskiego MON. Przypomniał również, że żołnierze z Batalionowej Grupy na co dzień współdziałają z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

W swoim wystąpieniu Ben Wallace mówił o wojnie w Ukrainie i podkreślił, że na barkach Europejczyków spoczywa obowiązek pomocy Ukraińcom. – Władimir Putin najbardziej boi się odpowiedzi międzynarodowej i taką odpowiedź właśnie otrzymał – podkreślał Wallace, odnosząc się do sankcji nałożonych na Rosję oraz decyzji o wysłaniu do Polski brytyjskich żołnierzy. – Rozpoczęliśmy bliską współpracę z Polską, jednym z naszych najstarszych sojuszników – zaznaczył brytyjski minister. Zapewniał też o dalszym wsparciu ze strony Wielkiej Brytanii. – Polska, która dźwiga największy ciężar skutków tej wojny, radzi sobie bardzo dobrze i naprawdę robi to w sposób niezwykle odważny – oświadczył sekretarz obrony.

Jednocześnie poinformował, że Wielka Brytania rozlokuje w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre. Jak zaznaczył Wallace, to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. – Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości – zapowiedział przedstawiciel brytyjskiego rządu.

Poinformował również, że do Polski przyleci 100 brytyjskich żołnierzy, „aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej”. – Mam nadzieję, że takie posunięcia będą jasnym sygnałem dla Kremla, aby ani przez sekundę nie wątpili, że będziemy bronić zarówno naszych wartości, jak i naszego przyjaciela, Polski – dodał Wallace.

Mobilny system przeciwlotniczy Sky Sabre został wprowadzony do armii brytyjskiej w miejsce starego zestawu Rapier. System składa się z kilku elementów. Do wykrywania celów służy stacja radiolokacyjna Giraffe AMB. Jej radar obraca się o 360 stopni i może śledzić obiekty znajdujące się w odległości 120 km. Kolejne elementy to system dowodzenia i kierowania mogący kontrolować lot 24 pocisków jednocześnie, oraz wyrzutnia Land Ceptor, która mieści osiem pocisków. Sky Sabre uzbrojony jest w kierowane radarowo rakiety CAMM o zasięgu do 25 km. Mogą one zwalczać samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne czy lotniczą amunicję precyzyjną.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Atak o świcie
 
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wyższe diety za służbę na granicy
Armia wraca na wschód Polski
Szef rządu w Łuczniku
16 Dywizja świętuje
Stawia na dobrą komunikację
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Plan misji „Air Defender”
Mała Narew już w Gołdapi
Przysięga w Kolnie
RBN o rezultatach szczytu NATO
Kurs na rozwój
Murem za polskim mundurem
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gdy zagraża ogień
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wirtualna walka na morzu
Odliczanie do przysięgi
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Polsko-koreańskie rozmowy
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Konsekwentnie dąży do celu
Szwedzi na „Czernickim”
Abramsy jadą na ukraiński front
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Ahoj, Dni NATO!
Brązowa czwórka podwójna
Raki dla podhalańczyków
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
"Jesienny ogień” z ministrem
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Okręt w matni, załoga walczy
Dwa medale w Budapeszcie
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Wojsko pomoże Słoweńcom
FA-50 doleciały!
Śladem profesjonalistów
Czerwona powódź

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO