moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sky Sabre w obronie polskiego nieba

Rozlokujemy w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre i wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej – zapowiedział Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii, podczas wizyty w Warszawie. Tematem spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem była sytuacja w Ukrainie i bezpieczeństwo regionu.

– Dziękuję za bardzo ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią – mówił minister Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej po spotkaniu z Benem Wallace’em sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii. Politycy rozmawiali o rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO. Omówiono także sprawy związane z wojskową współpracą pomiędzy oboma państwami.

Minister Błaszczak przypomniał, że Wielka Brytania niedawno wsparła Polskę podczas kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim białoruski. Brytyjscy żołnierze wojsk inżynieryjnych do dziś pomagają polskim wojskowym, remontując uszkodzone ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.
Jak dodał szef MON, w lutym, gdy wszystko wskazywało na to, że dojdzie do rosyjskiego ataku na Ukrainę, przyleciało do Polski z Wielkiej Brytanii kolejnych 350 żołnierzy. Dołączyli oni do brytyjskich sił, które stacjonują już u nas w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. – To była odpowiednia reakcja na to, co działo się za naszą wschodnią granicą – oznajmił szef polskiego MON. Przypomniał również, że żołnierze z Batalionowej Grupy na co dzień współdziałają z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

W swoim wystąpieniu Ben Wallace mówił o wojnie w Ukrainie i podkreślił, że na barkach Europejczyków spoczywa obowiązek pomocy Ukraińcom. – Władimir Putin najbardziej boi się odpowiedzi międzynarodowej i taką odpowiedź właśnie otrzymał – podkreślał Wallace, odnosząc się do sankcji nałożonych na Rosję oraz decyzji o wysłaniu do Polski brytyjskich żołnierzy. – Rozpoczęliśmy bliską współpracę z Polską, jednym z naszych najstarszych sojuszników – zaznaczył brytyjski minister. Zapewniał też o dalszym wsparciu ze strony Wielkiej Brytanii. – Polska, która dźwiga największy ciężar skutków tej wojny, radzi sobie bardzo dobrze i naprawdę robi to w sposób niezwykle odważny – oświadczył sekretarz obrony.

Jednocześnie poinformował, że Wielka Brytania rozlokuje w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre. Jak zaznaczył Wallace, to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej z prędkością dźwięku. – Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości – zapowiedział przedstawiciel brytyjskiego rządu.

Poinformował również, że do Polski przyleci 100 brytyjskich żołnierzy, „aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej”. – Mam nadzieję, że takie posunięcia będą jasnym sygnałem dla Kremla, aby ani przez sekundę nie wątpili, że będziemy bronić zarówno naszych wartości, jak i naszego przyjaciela, Polski – dodał Wallace.

Mobilny system przeciwlotniczy Sky Sabre został wprowadzony do armii brytyjskiej w miejsce starego zestawu Rapier. System składa się z kilku elementów. Do wykrywania celów służy stacja radiolokacyjna Giraffe AMB. Jej radar obraca się o 360 stopni i może śledzić obiekty znajdujące się w odległości 120 km. Kolejne elementy to system dowodzenia i kierowania mogący kontrolować lot 24 pocisków jednocześnie, oraz wyrzutnia Land Ceptor, która mieści osiem pocisków. Sky Sabre uzbrojony jest w kierowane radarowo rakiety CAMM o zasięgu do 25 km. Mogą one zwalczać samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne czy lotniczą amunicję precyzyjną.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Wojna na detale
Gunner, nie runner
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO