moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kamala Harris z wizytą w Polsce

Choć pierścień wokół Kijowa powoli się zaciska, rosyjskim wojskom nadal nie udało się zająć stolicy Ukrainy. W nocy agresor kontynuował natarcie, ale nie zdobył przewagi na żadnym odcinku frontu. Dzisiaj o wojnie w Ukrainie i sposobach jej zakończenia z polskimi władzami rozmawiała będzie Kamala Harris, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

– Armia ukraińska powstrzymuje natarcia wroga na wszystkich kierunkach, na niektórych z nich wojska okupacyjne straciły zdolność bojową i wprowadzają rezerwy – podało rano Ministerstwo Obrony Ukrainy. Zaznaczono, że rosyjskie wojska nadal próbują zamknąć w okrążeniu Kijów, a także wzmacniają swoje oddziały wokół miasta Mikołajów na południu Ukrainy. Trwa też rosyjska ofensywa m.in. na miasto Izium. W nocy rosyjskie samoloty zbombardowały przedmieścia Sumy, pociski spadły na osiedla mieszkaniowe w mieście Ochtyrka.

Ukraińcy bronią się i kontratakują. Ich siły zbrojne, jak podało BBC, wyparły Rosjan z miasta Dergacze w obwodzie charkowskim, a według ukraińskiego MSW obrońcy Mariupola w obwodzie donieckim zniszczyli wczoraj cztery rosyjskie czołgi, jeden bojowy wóz piechoty oraz unieszkodliwili jedenaście pojazdów opancerzonych, w tym wóz dowodzenia.

Zbombardowany szpital

Mariupol jest jednym z najbardziej ostrzelanych i zniszczonych ukraińskich miast. Wczoraj po południu Rosjanie zbombardowali tam szpital dziecięcy. Jak poinformował Pawło Kyryłenko, szef administracji obwodu donieckiego, siedemnaście osób zostało rannych, w tym rodzące kobiety. – Cywile płacą najwyższą cenę za wojnę, która nie ma z nimi nic wspólnego. Ta bezsensowna przemoc musi się skończyć – skomentował na Twitterze António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Wczoraj w wielu punktach frontu obowiązywało 12-godzinne zawieszenie broni. Miało to umożliwić cywilom ucieczkę korytarzami humanitarnymi z atakowanych przez Rosjan miast. Z Sum na północnym wschodzie Ukrainy, jak poinformował Kyryło Tymoszenko, szef kancelarii prezydenta Ukrainy, ewakuowano ponad 43 tys. osób. Część cywilów opuściła też Enerhodar, w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kontrolowanej przez siły rosyjskie.

Niestety w innych miejscach Rosja złamała porozumienie. Z powodu rosyjskiego ostrzału nie udała się ewakuacja ludności cywilnej Mariupola i Iziumu. – Z Izumu zamiast planowanych pięciu tysięcy udało się ewakuować tylko 250 osób – podał na Telegramie Ołeh Syniehubow, gubernator obwodu charkowskiego. Do miasta nie dotarł także konwój humanitarny z żywnością, wodą i ciepłą odzieżą.

Apel o bezpieczne niebo

Według danych Biura Praw Człowieka ONZ od początku wojny na Ukrainie zginęło 516 cywilów, a 908 zostało rannych. Większość z nich poniosło śmierć w wyniku ostrzału artyleryjskiego i rakietowego oraz nalotów. ONZ podkreśla, że liczby te w rzeczywistości są prawdopodobnie o wiele wyższe, ponieważ dostęp do informacji z miejsc, w których toczą się intensywne działania wojenne jest utrudniony. Z kolei Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka, podała, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 61 dzieci, a 100 zostało rannych.

Ukraina cały czas apeluje do NATO o utworzenie nad jej terytorium strefy zakazu lotów. Państwa Zachodu obawiają się jednak, że mogłoby to doprowadzić do eskalacji konfliktu. – Uwierzcie mi, jeśli to będzie przeciągane w ten sposób, zobaczycie, zamkną niebo, ale stracimy miliony ludzi. Zacznie się trzecia wojna światowa i dopiero wtedy zrobicie strefę zakazu lotów, ale będzie za późno – przekonywał Zełenski późnym wieczorem w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News.

Zachód pomaga w inny sposób. Izba Reprezentantów USA przyjęła dziś w nocy ustawę budżetową zawierającą pakiet pomocy Ukrainie w wysokości 13,6 mld dolarów. Znalazło się w nim m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce. Izba przegłosowała też embargo na import ropy naftowej z Rosji i innych surowców energetycznych, które ogłosił we wtorek prezydent USA Joe Biden. Obie ustawy trafią teraz do Senatu.

Czas na rozmowy

W nocy z środy na czwartek John Kirby, rzecznik Pentagonu odniósł się do wtorkowej propozycji polskiego ministerstwa spraw zagranicznych dotyczącej bezpłatnego przekazania myśliwców MiG-29 Stanom Zjednoczonym w zamian za sprzedaż używanych samolotów z USA. – Nie popieramy transferu dodatkowych myśliwców w tej chwili. Najlepszym sposobem wsparcia Ukrainy jest zapewnienie jej broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej. Przekazanie myśliwców mogłoby zostać mylnie ocenione przez Rosję i doprowadzić do eskalacji – mówił rzecznik podczas konferencji prasowej.

W Polsce jest już Kamala Harris, amerykańska wiceprezydent. Dziś przed południem będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Spotka się także z uchodźcami z Ukrainy i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w naszym kraju. Głównymi tematami rozmów, jak poinformował Biały Dom, będzie dalsze wzmocnienie wschodniej flanki NATO, sankcje przeciwko Rosji oraz pomoc dla Ukrainy. W piątek Harris poleci do Rumunii.

Także na dziś zaplanowano kolejną, czwartą już rundę rokowań ukraińsko-rosyjskich. Poprzednie rundy negocjacji nie przyniosły przełomu. Tym razem, po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w tureckiej Antalyi spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji – Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: SAUL LOEB / AFP / East News

dodaj komentarz

komentarze


Bruksela przed szczytem
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Palmiry – miejsce kaźni
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lista trupich główek
Kleszcze dla wojska
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tajna misja polskiej agentki
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesna łączność dla armii
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojenny bohater na szubienicy
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO