moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina stawia skuteczny opór

Rosjanie posuwają się obecnie na Ukrainie bardzo powoli, ponosząc coraz większe straty. To wywołuje ich frustrację i brutalizację działań. Nasiliły się rosyjskie ataki na cywili, których celem jest złamanie oporu społecznego. Na Kremlu rośnie świadomość, że to będzie długa wojna – mówi prof. Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Kończy się drugi tydzień wojny na Ukrainie. Jak wygląda sytuacja na froncie?

Piotr Grochmalski: Na północ od Kijowa rosyjskie natarcie od kilku dni nie poczyniło większych postępów z powodu problemów logistycznych, zaopatrzeniowych i ukraińskiego oporu. Trwają przygotowania do ataku na miasto. Rosjanie przegrupowują się, podciągają zaopatrzenie. Na tym kierunku działają 23 rosyjskie batalionowe grupy bojowe liczące po 750–1000 żołnierzy głównie z 35 Armii Ogólnowojskowej, którą dowodzi gen. Aleksand Sanczik i 36 Armii. gen. Sołodczuka. Obaj kierują tymi formacjami od dwóch lat. Sanczik był wcześniej zastępcą dowódcy 58 Armii, która 24 lutego wyprowadziła uderzenie z Krymu. Trwają intensywne walki o Czernihów i Irpin. Ukraińcy skutecznie bronią się w Charkowie i Sumach. Na południu Ukrainy rosyjskie siły, które zaatakowały z Krymu, nacierają w trzech kierunkach. Uderzenie na zachód siłami 7 Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej skierowane na Odessę zostało powstrzymane pod Mikołajowem. Na kierunku wschodnim głównym ośrodkiem oporu pozostaje półmilionowy Mariupol. Miasto jest oblężone i ostrzeliwane. Z kolei w kierunku północnym siły rosyjskie kierują się na Zaporoże, jednak zaangażowane tu cztery grupy batalionowe to za mało, aby zdobyć 700-tysięczne miasto. Łącznie na południu działa ok. 17 batalionowych grup bojowych.

Ukraińcom udaje się kontratakować…

Wykorzystują rozciągnięte rosyjskie drogi dostaw i skutecznie atakują ich transporty amunicji i paliwa. Zniszczyli m.in. składy broni w Nowa Basan, 70 km na wschód od Kijowa, i w Skrypalach, 80 km na zachód od Sum. W okolicach Ługańska przeprowadzili udany kontratak i zniszczyli rosyjski skład ropy. Ukraińska armia stawia też skutecznie opór w miastach. Ponad półtoramilionowy Chabarowsk, który opuściło ponad 600 tysięcy ludzi, jest przykładem determinacji obrońców, ale też odwagi mieszkańców.

Nasiliły się jednak rosyjskie ataki na cywili.

Tak, strona rosyjska coraz mocniej ostrzeliwuje osiedla mieszkalne. Według danych ukraińskich, zniszczonych zostało ponad 200 szkół, 34 szpitale i kilka tysięcy budynków mieszkalnych. W atakowanych miastach brakuje wody, żywności, energii elektrycznej. Dramatyczna sytuacja panuje w Irpieniu i Mariupolu. Strona rosyjska niestety nie dotrzymuje uzgodnień dotyczących korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności. Celem jest zastraszenie i złamanie oporu społecznego. Skala zbrodni wojennych ma też osłabiać determinację i wolę oporu politycznych elit państwa.

Jakie będą najbliższe ruchy wojsk rosyjskich?

Ich głównym celem jest zdobycie Kijowa, nie odważą się jednak na atak jednostkami liniowymi. Ponieśliby ogromne straty, a już zaczyna się porównywać tę wojnę z konfliktem afgańskim, który był jednym z czynników, który przyspieszył upadek Związku Sowieckiego. Według oceny ukraińskiego sztabu, Rosjanie chcą stworzyć podwójny krąg wokół miasta. Zewnętrzny ma ochraniać główne siły, które mają doprowadzić do izolacji stolicy. Dążą do zamknięcia Kijowa i zagłodzenia mieszkańców, jednocześnie nasilać będą nękające ataki rakietowe, artyleryjskie i bombowe, aby zmusić obrońców do kapitulacji. Ukraiński Sztab Główny przewiduje, że główną rolę w ataku na stolicę odegra czeczeński 141 Specjalny Pułk im. Achmata Kadyrowa, 605 Centrum SpecNaz „Witiaż” i 27 Oddział SpecNaz „Kuzbas”, a także formacje wywodzące się z Grupy Wagnera, finansowanej przez Jewgienija Prigożina. Są to bandyckie ugrupowania. „Witiaż” uczestniczył w dziesiątkach operacji pacyfikowania i mordowania ludzi. Dokonał makabrycznej masakry we wsi Sasmaszki w pierwszej wojnie czeczeńskiej. To bandyci, którzy swoimi zbrodniami mają złamać wolę oporu ludzi. Ale Kijów jest dziś prawdziwą fortecą. Rosjanie złamią sobie na nim zęby. A każdy kolejny dzień wojny osłabia wiarygodność militarną Rosji, a wzmacnia Ukrainę.

Jak duże siły Rosjanie zaangażowali w tę agresję?

Na Ukrainie walczy obecnie całe wojsko, które Rosja zgromadziła wzdłuż granic – od 180 do 200 tys. żołnierzy, a więc 100 proc. sił przygotowanych wcześniej do ataku na ten kraj. Wojska posuwają się bardzo powoli przy coraz większych stratach. Według danych Ukrainy zginęło już ponad 10 tys. rosyjskich żołnierzy. Szacuje się, że będzie to wojna krwawsza od tej w Afganistanie, gdzie w ciągu 10 lat poległo 14,5 tys. Rosjan. Wraca na Kremlu widmo afgańskiej klęski. Rosja walczy dziś z ukraińskim narodem. A takiej wojny żadna armia nie jest w stanie wygrać, bo Putin musiałby wymordować miliony.


 

Dr hab. Piotr Grochmalski, szef Instytutu Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, jest też publicystą, był korespondentem wojennym w Afganistanie, Armenii i Czeczenii. Relacjonował próbę sowieckiego przewrotu na Litwie. Jest także politologiem i autorem opracowań o geopolityce i geostrategii Rosji, krajów Kaukazu, Azji Centralnej i Chin, a także rywalizacji amerykańsko-chińskiej w obszarze AI.

Rozmawiała: Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
 
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Którą drogą do armii?
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Nowoczesna łączność dla armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Palmiry – miejsce kaźni
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Leopardy jadą na poligon
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Polska przystań brytyjskich jeńców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zamiana po włosku
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojenny bohater na szubienicy
Tajna misja polskiej agentki
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO