Rosja rozpoczęła operację militarną przeciwko naszemu państwu. Na całej Ukrainie wprowadzono stan wojenny. To nieuzasadniona inwazja! – poinformował w czwartek rano prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. Rosyjski atak zaczął się przed świtem od ataku rakietowego na infrastrukturę wojskową. Na terenie kraju ogłoszony został stan wojenny.
Ukraińscy żołnierze przygotowują się do odparcia ataku w ukraińskim obwodzie ługańskim 24 lutego 2022 r.
Niedziela, 27 lutego
Ukraina walczy!
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie siły kontynuują natarcie na wszystkich kierunkach, ale nigdzie nie udało im się poczynić znaczących postępów. Wbrew obawom w nocy nie został wyprowadzony generalny szturm na Kijów, ale walki na podejściu do stolicy cały czas trwają. Zdaniem strony ukraińskiej, rosyjskie oddziały mają coraz większe problemy z uzupełnianiem zapasów. Może to oznaczać, że zakładany był scenariusz szybkiego ataku i błyskawicznego zwycięstwa. Przeciągające się walki zmuszają agresora do podciągania nowych oddziałów i organizowania wsparcia logistycznego.
20:00
Amerykański departament obrony poinformował, że rozpoczął się przerzut spadochroniarzy z 173 Brygady Powietrznodesantowej. Amerykanie stacjonujący dotąd w bazie Aviano we Włoszech ruszają do Łotwy, by tam wesprzeć siły natowskie.
19:00
Premier Szwecji Magdalena Andersson zapowiedziała w niedzielę, że jej kraj wyśle na Ukrainę pomoc wojskową. Szwecja przekaże Ukraińcom 5 tysięcy wyrzutni rakiet przeciwpancernych, 5 tysięcy zestawów kamizelek kuloodpornych oraz 5 tysięcy hełmów.
18:30
Stacja RMF podaje, że na dostawy broni dla Ukrainy UE ma przeznaczyć 450 mln euro (mogą to być systemy antyrakietowe, karabiny maszynowe, paliwo – zgodnie z ukraińskim zapotrzebowaniem). Środki pochodzić będą z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. System ma działać także wstecz, więc Polska będzie mogła się ubiegać o refundację za przesłaną broń.
18:20
Zapowiedziane w niedzielę rozmowy ukraińsko-rosyjskie rozpoczną się za kilka godzin, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo zmieniono trasę dojazdu na granicę z Białorusią - poinformował ukraiński deputowany Fedir Wenisławski.
18:00
Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen poinformowała o zamknięciu unijnej przestrzeni powietrznej dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję, również maszyn prywatnych.
Zapowiedziała także, że UE sfinansuje zakup, dostawę broni i niezbędnego sprzętu dla Ukrainy. – Będziemy pracować nad uniemożliwieniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach – powiedziała na konferencji prasowej Von der Leyen. Zapowiedziała także ograniczenia dla tub medialnych Kremla „Russia Today” i „Sputnik”.
17:35
CSIRT MON (czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego) poparł zawieszenie CSIRT Rosji i Białorusi w prawach członków organizacji zrzeszającej zespoły reagowania na incydenty komputerowe Trusted Introducer.
17:25
Z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy wystrzelono rakiety Iskander – poinformował na kanale Telegram doradca ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Anton Heraszczenko. Broni użyto około godziny 16. polskiego czasu. Heraszczenko opublikował nagranie wideo, na którym widać lecące rakiety.
To o tyle istotne, że stało się to w czasie kiedy ukraińska i rosyjska delegacje spotkały się, by rozpocząć negocjacje. Aleksandr Łukaszenka zapewniał dziś w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim, że w czasie rozmów z terenu Białorusi nie zostanie użyta żadna broń.
Zełenski z rezerwą podchodzi do negocjacji z Rosją. – Niech spróbują, żeby żaden obywatel Ukrainy nie wątpił, że ja jako prezydent nie próbowałem zatrzymać wojny, kiedy była jeszcze szansa, choćby mała – powiedział w przemówieniu wideo.
17:00
Agencja Reuters podała, że rozpoczęły się zapowiadane wcześniej rokowania ukraińsko-rosyjskie.
16:40
Decyzje prezydenta Rosji Władimira Putin o podniesieniu gotowości sił odstraszania nuklearnego skomentował Jens Stoltenberg. Sekretarz Generalny NATO był gościem stacji CNN. – To jest nieodpowiedzialne zachowanie i niebezpieczna retoryka. Zwłaszcza, kiedy połączy się ją z tym, co Rosjanie robią na Ukrainie, gdzie prowadzą wojnę z niezależnym, suwerennym narodem – powiedział w czasie wywiadu.
16:30
W wielu miastach odbywają się protesty antywojenne. Sprzeciw wobec wojny wyrażają także Rosjanie (niezależne media donoszą, że w tym kraju zatrzymano 3 tysiące uczestników antywojennych manifestacji). Dziś tysiące ludzi wyszło na ulice Berlina i Pragi. Wiele pokojowych demonstracji odbywa się także w Polsce. Dziś były w Krakowie, wczoraj np. w Poznaniu i Warszawie.
16:20
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken informuje, że USA przekażą prawie 54 mln dolarów na dodatkową pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy. – Dzięki temu wsparciu organizacje humanitarne będą mogły pomóc obywatelom Ukrainy dotkniętym skutkami niesprowokowanego i nieuzasadnionego ataku Rosji – napisał na Twiterze Blinken.
16:15
Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, wziął udział w konferencji prasowej dla przedstawicieli zagranicznych mediów. W jej trakcie zaapelował o międzynarodowe wsparcie i podziękował za pomoc i serce okazane Ukrainie.
Szef ukraińskiej dyplomacji podsumował cztery dni wojny, wskazał też kierunki, z których naciera armia rosyjska. Przypomniał, że Rosja zaatakowała z morza, lądu i powietrza. – Kijów został ciężko zbombardowany – przyznał. Napaść na stolicę Ukrainy porównał do wydarzeń z 1941 roku, kiedy to Kijów został zaatakowany przez Niemcy. Dodał, że Rosja dokonuje napaści także z terytorium Białorusi i w każdej chwili prezydent tego kraju Aleksander Łukaszenka może podjąć decyzję o militarnym wsparciu inwazji rosyjskiej. – Musimy się ciągle liczyć z tym zagrożeniem – przyznał. – Putin planował błyskawiczny blitzkrieg, ale od pierwszego dnia napaści Rosja nie osiągnęła żadnego z założonych przez siebie celów strategicznych – dodał Kuleba.
Minister zapowiedział, że Ukraińcy nadal będą bronić swojego kraju, wspomniał także o tym, że prezydent Zełenski zgodził się na rozmowy ze stroną rosyjską. – Nie ma nic złego w samych rozmowach. Jeśli będziemy mówić o końcu wojny, to powinny one się rozpocząć. Ale nie oddamy ani jednego centymetra naszej ziemi. Nie poddamy się, nie skapitulujemy – dodał.
Szef ukraińskiego MSZ wspomniał, że ofiarami rosyjskich ataków są także cywile. Odniósł się do tego, że Rosjanie ostrzelali dom dziecka i zapowiedział, ze jako „zbrodniarze wojenni staną przed międzynarodowymi sądami”. – Udowodnimy w Hadze, że wszystko co mówią Rosjanie jest manipulacją, a ich napaść na Ukrainę nie była niczym sprowokowana – powiedział.
16:00
Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców? Pomogą informacje na stronie „Pomagam Ukrainie”. Serwis, prowadzony przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów, zawiera wskazówki dla uchodźców, gdzie mogą szukać pomocy, a wszyscy ci, którzy deklarują swoje wsparcie, mogą tam znaleźć informacje o tym, jak skutecznie włączyć się do akcji pomocowej.
15:35
Odbyła się rozmowa telefoniczna prezydentów Aleksandra Łukaszenki i Wołodymira Zełenskiego. W trakcie rozmowy strony miały uzgodnić, że dojdzie do rozmów ukraińskiej i rosyjskiej delegacji. Do spotkania ma dojść na granicy białorusko-ukraińskiej w pobliżu rzeki Prypeć. Łukaszenka miał zagwarantować bezpieczeństwo ze strony swoich wojsk. Wcześniej Rosjanie proponowali, by negocjacje prowadzić w Mińsku. Zełenski odrzucił jednak propozycję Kremla, bo w opinii ukraińskiego przywódcy, Białoruś jest współodpowiedzialna za inwazję.
15:00
Prezydent Rosji Władimir Putin rozkazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu i szefowi Sztabu Generalnego Waleremu Gierasimowi podniesienie gotowości sił odstraszania nuklearnego. Putin poinformował o tym w oświadczeniu telewizyjnym. Stwierdził też, że jest to reakcja na stosowaną przez państwa zachodnie agresywną retorykę i „bezprawne” sankcje, które szkodzą rosyjskiej gospodarce.
14:50
Ukraińskie służby mundurowe zatrzymały rosyjskiego dywersanta, który próbował podłożyć ładunek wybuchowy w jednym z kompleksów mieszkalnych Kijowa — poinformował w niedzielę Anton Heraszczenko, przedstawiciel MSW Ukrainy.
Heraszczenko powiedział, że czujny mieszkaniec Kijowa zauważył, iż brodaty mężczyzna zostawił plecak w holu budynku i odszedł. Przybyli na miejsce policjanci i specjaliści ukraińskiego wywiadu znaleźli w środku ładunek wybuchowy. Dywersant został zatrzymany, dwóch innych członków jego grupy jest poszukiwanych.
14:40
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w czwartym dniu inwazji na terytorium Ukrainy, Rosja nadal bombarduje infrastrukturę wojskową i cywilną. Rosyjskie wojska prowadzą ostrzał rakietowy. Ukraińskie SZ mówią o koncentracji sił okupanta na terenie Białorusi, chodzi m.in. o białoruskie lotniska Maczuliszcze i Baranowicze. Przeniesione tam zostały m.in. rosyjskie myśliwce Su-34.
– Przeciwnik prowadzi dalej ofensywę w kierunku Kijowa. Stołeczne siły z powodzeniem bronią miasta – podają w mediach społecznościowych Ukraińcy. Ukraińscy żołnierze odparli także rosyjski atak w rejonie Morza Czarnego. Od niedzielnego poranka donoszono także o walkach z Rosjanami w Charkowie. Ołeh Syniehubow, szef obwodowej administracji z Charkowa, poinformował: Ukraina odzyskała pełną kontrolę nad położonym na północnym wschodzie kraju Charkowem. Dodał, że ukraińskie flagi powiewają nad wszystkimi budynkami administracji, a ofensywa rosyjska jest kontrolowana.
14:20
Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker poinformował, że w województwach lubelskim i podkarpackim powstały już punkty recepcyjne, a wczoraj na m.in. dworcach PKP we wszystkich województwach zostały uruchomione punkty informacyjne dla Ukraińców, którzy chcieliby dowiedzieć się o możliwościach uzyskania pomocy w Polsce. – Zdarza się że osoby, które przekraczają granice, z uwagi na bliskość konfliktu jadą w głąb Polski i dopiero w innych województwach szukają tej pomocy. Dlatego dziś w późnych godzinach popołudniowych uruchomimy takie punkty recepcyjne we wszystkich województwach w całej Polsce – powiedział wiceminister.
13:50
Ministerstwo Obrony Ukrainy podało zaktualizowane dane o przybliżonych stratach rosyjskich wojsk w ciągu 3 dni inwazji:
Samoloty - 27
Helikoptery - 26
Czołgi - 146
Pojazdy opancerzone - 706
Armaty - 49
Wyrzutnie rakiet Buk - 1
Wyrzutnie rakiet Grad - 4
Samochody - 30
Cysterny - 60
BSP - 2
Statki/łodzie - 2
Straty w ludziach - 4300
13:40
W MSWiA trwa konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA, wiceministrów: Pawła Szefernakera i Błażeja Pobożego oraz gen. dyw. SG Tomasza Pragi – komendanta głównego Straży Granicznej. – Ukraina walczy o swoją wolności, niepodległości i my jako Polacy w pełni rozumiemy tą walkę, To jest walka również w obronie naszej wolności. Chylimy czoła przed bohaterstwem Ukrainy i zapewniamy, że Polska jest dla nich bezpiecznym miejscem schronienia – mówił szef MSWiA
Gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej: Minionej doby przyjęliśmy 77 tysięcy osób, a tylko dziś do godz. 11.00 ponad 43 tysięcy osób. Oznacza to, że w ciągu trzech ostatnich dni prawie 200 tysięcy osób uzyskało pomoc na terenie naszej ojczyzny.
12:55
Prezydent Andrzej Duda: Decyzja Niemiec o pomocy Ukrainie oraz blokadzie SWIFT i rosyjskich banków to ważny krok ku zatrzymaniu rosyjskiej agresji. Tylko działając razem i pokazując jedność możemy pokojowo powstrzymać imperialne ambicje Putina i wojnę.
12:40
Paweł Jabłoński: Polska jako pierwsza w UE zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji.
Zrobiły to również Mołdawia, Wielka Brytania, Czechy, Bułgaria, Rumunia, Łotwa, Estonia, a także Słowenia, Litwa. W sobotę wieczorem Bundestag poinformował, że Niemcy zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. W odwecie – Rosja zamknęła przestrzeń dla tych państw.
Dziś decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla Rosji podjęły także Włochy. Co więcej, szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Mayo poinformował w mediach społecznościowych, że podpisał rezolucję o natychmiastowej wypłacie 110 mln euro rządowi Kijowa „jako konkretny wyraz włoskiej solidarności i wsparcia dla ludzi, z którymi utrzymujemy braterskie stosunki”.
12:30
Minister Michał Dworczyk: Od trzech dni podziwiamy bohaterstwo ukraińskich żołnierzy i zwykłych obywateli, którzy muszą bronić się przed barbarzyństwem rosyjskiej agresji. Chcemy pomagać w sposób skoordynowany. MSWiA pilnuje tego, by wszyscy którzy przybywają do Polski otrzymali pomoc.
Dworczyk: Na wszystkich przejściach granicznych polsko-ukraińskich jest bardzo trudna sytuacja ale gubernator Lwowa zapewnił, że zostaną uproszczone przepisy, by przepływ osób był płynny.
Pomoc na granicy jest organizowana przez wojewodów i przekazywana straży granicznej, która stara się zaopiekować ludźmi przy granicy. Dziś zostaną podane przez wojewodów punkty, w których będą zbierane rzeczy, które mają trafić na Ukrainę. Na Ukrainę będą też jeździły pociągi z pomocą humanitarną, w drodze powrotnej będą zabierać kobiety z dziećmi.
12:05
Wołodymyr Zełenski: Ukraina złożyła pozew przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Domagamy się, aby Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności za wypaczenie koncepcji ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Prosimy sąd o natychmiastowe nakazanie Rosji zaprzestania działań wojennych i wyznaczenie rozprawy w przyszłym tygodniu.
Przypomnijmy, że na piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja zawetowała projekt rezolucji potępiający jej atak na Ukrainę. Za projektem przygotowanym przez USA i Albanię głosowało 11 państw, a trzy wstrzymały się od głosu. Były to Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
11:50
11:40
Sztab Generalny Ukrainy: Mamy dobre wieści. Nasi zachodni partnerzy przekazali Siłom Powietrznym Ukrainy dużą partię pocisków powietrze-powietrze, które już znajdują się pod skrzydłami naszych myśliwców. Piloci zapewniają, że starczy dla wszystkich okupantów!
10:50
Wolodymyr Zełenski: Rosja jest na ścieżce zła. Świat musi zdecydować o pozbawieniu Rosji prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
10:40
Szer. Witalij Skakun, saper ukraińskiej piechoty morskiej, został pośmiertnie uhonorowany tytułem Bohatera Ukrainy. To najwyższy tytuł honorowy w tym kraju, przyznawany przez prezydenta. Skakun brał udział w walkach na południu Ukrainy. Zginął, gdy 24 lutego ręcznie aktywował ładunki wybuchowe na moście nieopodal miasta Geniczesk. Wysadzenie mostu zatrzymało rosyjskie natarcie i pozwoliło jego macierzystej jednostce zorganizować skuteczną obronę.
10:30
Polska i Kanada chcą zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie później niż 2 marca. Powodem jest utrata przez Ukraińców kontroli nad elektrownią jądrową w Czarnobylu i prowadzenie działań zbrojnych przez Federację Rosyjską w sąsiedztwie tego obiektu oraz innych, czynnych elektrowni. Prowadzenie działań zagrażających instalacjom jądrowym narusza art. 56 Protokołu dodatkowego do Konwencji Genewskich z dnia 12 sierpnia 1949 r. dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych.
9:30
Według brytyjskiego wywiadu rosyjskie siły nie odnoszą takich sukcesów, jak planowały przed inwazją. Zmagają się z bardzo silnym oporem Ukraińców oraz problemami związanymi z logistyką. W opublikowanych na Twitterze brytyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej wnioskach czytamy również, że wielu rosyjskich żołnierzy trafiło do ukraińskiej niewoli. Kreml blokuje swoim obywatelom dostęp do tych informacji.
9:20
Rosyjskie agencje prasowe poinformowały, że na Białoruś dotarła już rosyjska delegacja, by podjąć negocjacje z Ukrainą. Jednak już w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski odrzucił możliwość rokowań na terenie Białorusi, którą uważa za stronę konfliktu – to m.in. z jej terytorium wyprowadzony został rosyjski atak na Ukrainę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych cały czas utrzymuje, że z terytorium Białorusi prowadzony jest także ostrzał rakietowy, a rosyjskie lotnictwo korzysta z tamtejszych lotnisk. Zełenski zaznaczył jednak, że jest gotowy do podjęcia rozmów na innych warunkach.
9:00
Nasz kolejny konwój, tym razem z amunicją, dotarł już na Ukrainę - poinformował Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.
8:45
W Polsce trwa organizacja bazy noclegowej dla uchodźców, którzy cały czas napływają z Ukrainy. M.in. 41 Baza Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, na wniosek burmistrza miasta Ryki, wydzieliła łóżka polowe wraz z niezbędnym wyposażeniem.
fot. 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
8:30
Ukraina rozpoczyna organizację Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej. W jego skład mają wejść cudzoziemscy ochotnicy chcący bronić Ukrainy przed Rosją. – Będzie to ostateczny dowód waszego wsparcia dla naszego kraju – powiedział Wołodymyr Zełenski. Jak poinformował prezydent Ukrainy, chętni mogą zgłaszać się do attaché wojskowych ambasad tego kraju.
8:10
Ołeksij Rzeznikow, minister obrony Ukrainy: 72 godziny oporu! Świat nie wierzył. Świat wątpił. Ale nie tylko wytrzymaliśmy, ale też śmiało kontynuujemy walkę z rosyjskim okupantem! Pokazaliśmy światu, jak nie bać się Rosji, jak być silnym i jak stawiać opór. Wsparcie dla Ukrainy musi być silniejsze! Wasze bezpieczeństwo zależy od nas!
8:00
Trwają walki o Charków. W internecie pojawiły się nagrania pokazujące rosyjskie oddziały na ulicach miasta. Sztab Generalny Ukrainy zapewnia jednak, że obrona trzyma się i miasto pozostaje w rękach ukraińskich.
Sobota, 26 lutego
Ukraińska obrona się trzyma
To będzie ciężka noc – zapowiadał w piątek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski. I tak rzeczywiście było. Jak donosi ukraiński Sztab Generalny, walki toczyły się na wszystkich kierunkach rosyjskiego ataku, w tym także wokół Kijowa. Strona ukraińska donosi o kontynuowaniu ataków rosyjskich sił powietrznych oraz ostrzale prowadzonym przez okręty z Morza Czarnego.
14 samolotów, 8 śmigłowców, 102 czołgi, 536 transporterów, 15 dział oraz wyrzutnia Buk – takie rosyjskie straty raportuje Sztab Generalny Ukrainy. W dotychczasowych walkach na Ukrainie miało już zginąć ponad 3500 rosyjskich żołnierzy, a prawie 200 zostało wziętych do niewoli.
W ukraińskim internecie kolportowana była pogłoska o tym, że prezydent Zełenski opuścił Kijów. Władze tego kraju stanowczo zaprzeczyły, a na dowód trwania przywódcy państwa na stanowisku opublikowany został film. – Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju – powiedział w nagraniu Zełenski.
Relacja na żywo
18:20
W Berlinie zakończyło się spotkanie, podczas którego Mateusz Morawiecki, premier RP i Gitanas Nausėda, prezydent Litwy starali się przekonać kanclerza Niemiec do wyrażenia zgody na to, aby Unia Europejska nałożyła na Rosję kolejne sankcję. Dziś jednak nie zapadła żadna decyzja. Nad tą kwestią ma się jutro pochylić niemiecki Bundestag. – Od waszej decyzji będzie zależy to, czy europejskie wartości przełożą się na europejskie konkrety – zwrócił się do jego członków Piotr Muller, rzecznik rządu, podczas spotkania z dziennikarzami. Poinformował również, że premier Morawiecki zadeklarował, że Polska poprze przyznanie Ukrainie statusu kandydata na członka Unii Europejskiej w trybie przyspieszonym.
17:40
Gwardia Narodowa Ukrainy informuje, że od początku wojny Rosjanie zabili 198 osób, w tym troje dzieci. 1115 osób zostało rannych (33 dzieci).
17:35
Pentagon poinformował, że z danych amerykańskiego wywiadu wynika, że w ciągu ostatniej doby na Ukrainę wkroczyły dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy. W inwazję ma być już zaangażowanych około połowy rosyjskich sił skoncentrowanych przy granicy.
17:25
Jak informuje Straż Graniczna, do Polski wjechało już 121 tysięcy mieszkańców Ukrainy. Tylko dziś do godz. 15.00 - ponad 45 tysięcy.
16:45
Polska zwołuje na niedzielę nadzwyczajne posiedzenie Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy OBWE w Wiedniu.
15:20
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu. – Dziś omówiona została sytuacja panująca na Ukrainie i kwestie związane z koordynacją władz państwowych, zarówno w wymiarze międzynarodowym i zabezpieczeniu sytuacji na granicy – powiedział po obradach Paweł Soloch, szef BBN.
15:10
Belgia wysyła 300 żołnierzy do Rumunii. Będą współpracowali z Francuzami w ramach Sił Szybkiego Reagowania NATO. Ich przerzut ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu. – Dziękuję im za zaangażowanie – napisała w mediach społecznościowych Ludivine Dedonder, belgijska minister obrony.
15:00
Turcja zamyka Morze Czarne dla rosyjskich okrętów wojennych – taką informację przekazał Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Dziękuję mojemu przyjacielowi, prezydentowi Erdoğanowi i mieszkańcom Turcji za ich silne wsparcie militarne i humanitarne. Ukraina tego nigdy nie zapomni – napisał na Twitterze. [Aktualizacja] Turcja nie potwierdziła podjęcia takiej decyzji.
14:45
Rumunia zamyka przestrzeń powietrzną do rosyjskich linii lotniczych. – Zachęcamy wszystkich partnerów i sojuszników do podjęcia takich działań. Wspieramy Ukrainę! – napisał w mediach społecznościowych Bogdan Aurescu, minister spraw zagranicznych Rumunii.
14:40
Pierwsze Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców już działają! Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej są na dworcu w Przemyślu, gdzie udzielają bieżącej pomocy uchodźcom z Ukrainy.
14:20
Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy na TT: Rosyjska propaganda spekuluje, że Ukraina może przygotowywać się do zrzucenia "brudnej bomby" na terytorium Rosji. To chora fałszywka. Ukraina nie ma broni nuklearnej, nie prowadzi żadnych prac nad jej stworzeniem i zdobyciem. Jesteśmy odpowiedzialnym sygnatariuszem Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
14:10
Na Słowacji powstanie Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Będzie ją tworzyło ok. 1200 żołnierzy m.in. z Niemiec, Holandii, Słowenii, Polski i Czech – poinformował Robert Ondrejcsak, ambasador Słowacji w Wielkiej Brytanii.
Batalionowe Grupy Bojowe to wielonarodowe oddziały, które stacjonują na wschodniej flance NATO – w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Decyzja o ich utworzeniu zapadła w 2016 roku, podczas Szczytu Sojuszu w Warszawie, a już kilka miesięcy później rozpoczęło się rozmieszczanie pododdziałów.
13:40
Deputowany rosyjskiej Dumy Państwowej wystąpił przeciw wojnie na Ukrainie. Michaił Matwiejew z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej oświadczył, że głosując za uznaniem niepodległości Donbasu „głosował za tym, by nie bombardowano Donbasu”, a nie za bombardowaniem Kijowa. Wezwał też w mediach społecznościowych do przerwania wojny.
Matwiejew jest drugim parlamentarzystą, który wystąpił przeciwko wojnie. Jako pierwszy zrobił to jego kolega partyjny Oleg Smolin.
13:30
Estonia zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. – Przyłączamy się do polskiej inicjatywy i zakazujemy wszystkim rosyjskim liniom lotniczym korzystania z naszej przestrzeni powietrznej – powiedział Taavi Aas, minister gospodarki i infrastruktury. – Zachęcam naszych bałtyckich kolegów, aby zrobili to samo. Trzeba odciąć Rosję od europejskiej przestrzeni powietrznej – dodał Aas.
13:15
W ciągu dwóch dni wojny wojska rosyjskie oprócz 14 samolotów różnych typów i 8 śmigłowców straciły setki jednostek innego sprzętu – powiedział gen. broni Mykoła Oleszczuk, dowódca Sił Powietrznych Ukrainy. To m.in. 102 czołgi, 536 bojowych wozów opancerzonych, 15 dział, BUK-M1 SAM, dziesiątki bezzałogowych statków powietrznych. Jak podała ukraińska agencja Interfax, Oleszczuk poinformował, że dziś siły powietrzne nadal odpierają naloty wroga i prowadzą stałe rozpoznanie lotnicze. Przekazał, że do jednostek lotniczych wraca z rezerwy kilkudziesięciu doświadczonych pilotów wojskowych, od kapitana do generała.
13:00
Od początku inwazji rosyjskiej zginęło 198 cywilów, w tym troje dzieci – poinformował Wiktor Laszko, minister zdrowia Ukrainy.
12:35
Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier Viktorem Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT – poinformował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
12:30
Nasza armia kontroluje Kijów i kluczowe miasta wokół stolicy – poinformował w najnowszym nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że nadal będzie w Kijowie bronić ojczyzny. – Los Ukrainy zależy tylko od nas, Ukraińców, nikt inny nie będzie odpowiadał za nasze życie. Jesteśmy na swojej ziemi, broń palna różnego kalibru nie zwalczy naszej wolności – mówił Zełenski. Dodał, że w wielu miastach i regionach trwają walki. – Ale my wiemy, co chronimy. Kraj, ziemię, przyszłość naszych dzieci – podkreślał.
12:15
W Przemyślu gotowy jest pociąg z pięcioma wagonami przystosowanymi do transportu rannych z Ukrainy. Cztery wagony zawierają pomoc humanitarną dla obwodu lwowskiego. – W razie potrzeby pociąg sanitarny będzie wjeżdżał do Mościsk, tam odbierał rannych, a następnie jechał do Warszawy, do szpitala na Stadionie Narodowym. Stamtąd po diagnostyce ranni mają być transportowani do szpitali specjalistycznych – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w całej Polsce 120 szpitali zadeklarowało pomoc rannym z Ukrainy.
12:00
– Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity – ogłosił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury
11:40
Armia holenderska jak najszybciej dostarczy Ukrainie 200 pocisków przeciwlotniczych Stinger – poinformował holenderski nadawca publiczny NOS.
11:30
Dziś premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Litwy Gitanas Nausėda spotkają się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Szef polskiego rządu oczekuje wprowadzenia bezwzględnie twardych sankcji, co podkreślił w liście do liderów Unii Europejskiej. Tematem rozmów będą również możliwe formy pomocy Unii dla Ukrainy.
11:25
Prezydent Andrzej Duda uznał za słuszną decyzję, że reprezentacja Polski w piłce nożnej nie zagra meczu barażowego z Rosją w Moskwie. – Nie gra się z bandytami – napisał na TT prezydent. Stanowisko PZPN poparli również premier Mateusz Morawiecki i Robert Lewandowski, kapitan polskiej reprezentacji.
11:20
Słoweński minister obrony Matej Tonin poinformował, że Słowenia przekaże Ukrainie hełmy, karabiny i amunicję – podaje 24ur.com
11:10
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba poinformował, że Cypr również zadeklarował (wcześniej zrobili to Włosi), że nie będzie blokował decyzji o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT.
11:00
Płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej: W ostatnich dniach w trybie natychmiastowego stawiennictwa powołaliśmy żołnierz WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Odnotowaliśmy najwyższe w historii WOT współczynniki stawiennictwa! Jesteśmy dumni z naszych żołnierzy!
10:40
Mario Draghi, premier Włoch w rozmowie telefonicznej z prezydentem Zełenski poparł odłączenie Rosji od systemu SWIFT i świadczenie pomocy obronnej. – To początek nowej strony w historii naszych państw. Ukraina musi stać się częścią UE – napisał na TT Zełenski.
10:20
Minister Mariusz Błaszczak: Zdecydowałem, że WOT utworzy w każdym województwie Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców. W skład grup wejdą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, po przeszkoleniu pierwszej pomocy, z kompetencjami opieki nad dziećmi i seniorami.
10:15
Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy na TT: Udało się. Cypr potwierdził, że nie będzie blokował decyzji o zakazie Rosji dostępu do SWIFT. Ukraińska dyplomacja pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby osiągnąć ważne decyzje i chronić Ukrainę przed rosyjskimi najeźdźcami.
10:10
Prezydent Andrzej Duda zwołał czwartą już naradę z rządem, dowódcami wojskowymi oraz przedstawicielami służb. Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się dzisiaj w samo południe. Jak poinformowano na TT BBN: „takie spotkania w trybie kryzysowym będą się odbywały często”.
10:00
– Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatnich 24 godzin nie uzyskały żadnej przewagi operacyjnej i taktycznej – ogłosił Mychajło Podoliak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. – Przewidywaliśmy, że dzisiejszej nocy będzie trudno, ponieważ Rosja musiała wykorzystać wszystkie swoje zasoby i rezerwy, aby zadać nam maksymalne szkody w jak największej liczbie naszych miast. Powiem od razu, tak się nie stało. Siły Zbrojne Ukrainy wraz z Narodową Policją Ukrainy całkowicie kontrolują sytuację i terytorium naszego państwa – podkreślił Podoliak.
9:50
– Wysyłamy sygnał Rosjanom, że jesteśmy gotowi do obrony państw Sojuszu, jesteśmy gotowi do reagowania siłami wojskowymi. To jest wyznaczenie czerwonej linii, od której zaczyna się interwencja NATO – tak Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił o wczorajszej decyzji o uruchomieniu szpicy NATO, czyli sił szybkiego reagowania. – Na dniach będą opracowywane konkretne plany – dodał Soloch, który był gościem audycji Krzysztofa Ziemca w RMF FM.
9:30
Prezydent Zełenski poinformował na TT, że „nowy dzień na froncie dyplomatycznym” rozpoczął od rozmowy z Emmanuelem Macronem. - Broń i sprzęt od naszych partnerów jest w drodze na Ukrainę. Koalicja antywojenna działa! – napisał Zełenski.
Prezydent Ukrainy rozmawiał też z telefonicznie z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej. – Ukraina i jej mieszkańcy to nasza rodzina. Będziemy wspierać Ukrainę i zwiększymy nasze wsparcie. Nieuzasadniona przemoc Rosji jest nie do przyjęcia i musi się skończyć. Masowe ostrzeliwanie ludności cywilnej jest pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego – napisał na TT Michel.
We wcześniejszym wpisie prezydent Ukrainy przyznał, że rozmawiał też z „prawdziwym przyjacielem Ukrainy - Prezydentem Polski Andrzejem Dudą” – Jestem wdzięczny Polakom za skuteczną, konkretną pomoc w tak trudnym czasie. Dziękuję - napisał Zełenski.
9:15
Jak podaje Interfax, burmistrz Lwowa Andrij Sadowy oświadczył, że wszystkie miejskie i ratownicze służby miejskie nadal działają normalnie, a światło, woda i gaz są dostarczane do domów bez zakłóceń. – Od wczoraj we Lwowie i regionie ustawiono punkty kontrolne. Będą one stać przy wejściach i wyjściach do Zjednoczonej Wspólnoty Lwowa. Będą sprawdzać osoby wjeżdżające do miasta – napisał Sadovy na kanale Telegram.
8:50
Wołodymyr Zełenski: To kluczowy moment, aby raz na zawsze zamknąć wieloletnią dyskusję i zdecydować o członkostwie Ukrainy w UE. Rozmawiałem z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej o dalszej skutecznej pomocy i heroicznej walce Ukraińców o wolną przyszłość.
8:40
W nocy polskiego czasu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ głosowana była rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy, Polska była jednym z jej wnioskodawców. Rezolucja nie została przyjęta: veto zgłosiła Rosja.
Jak informuje na TT, Krzysztof Szczerski, polski ambasador przy ONZ, sprawa rezolucji dotyczącej rosyjskiej agresji na Ukrainę będzie w przyszłym tygodniu rozpatrywana najpewniej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ – „tam Rosja nie ma prawa weta, tam Polska ma prawo głosu”.
8:30
Piotr Müller, rzecznik rządu: Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się dzisiaj spotkanie w Berlinie. Premier z wspólnie z prezydentem Litwy będą rozmawiać z kanclerzem Niemiec. Unia Europejska musi niezwłocznie przyjąć pakiet bezwzględnie twardych sankcji wobec Rosji!
Piątek, 25 lutego
Trwa rosyjski atak na Ukrainę. W piątek w nocy Rosjanie zrzucili pierwsze bomby na Kijów. Sytuacja w kraju jest trudna.
Walki toczą się w różnych częściach Ukrainy. Rosjanie bombardują kolejne miasta, w tym Kijów. Sygnały alarmowe włączono m.in. w stolicy, Charkowie i we Lwowie. Wielu Ukraińców ostatnią noc spędziło w schronach lub metrze. Prezydent Wołodymir Zełenski zarządził w kraju powszechną mobilizację. – Bronimy naszej wolności, naszej ziemi. Potrzebujemy pomocy międzynarodowej – apeluje Zełenski.
Zaatakowana wczoraj nad ranem Ukraina próbuje odeprzeć atak Rosji. Walki toczą się obecnie w wielu miejscach, rosyjscy żołnierze atakują bazy wojskowe i lotniska. Obecnie SZ Ukrainy prowadzą działania obronne na czterech kierunkach. Od wczoraj na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, ogłoszono także powszechną mobilizację. Wołodymir Zełeński, prezydent Ukrainy, w swoich wystąpieniach apeluje o międzynarodową pomoc i wzywa naród do oporu. – 137 bohaterów, naszych obywateli zginęło, 316 zostało rannych w walkach – poinformował wczoraj w nocy Zełenski. Dodał też, że na Ukrainę przeniknęły rosyjskie grupy dywersyjne. – Bronimy naszej wolności, naszej ziemi. Potrzebujemy skutecznej pomocy międzynarodowej. Zwróciłem się do Bukareszteńskiej Dziewiątki o pomoc obronną, sankcje, naciski na agresora. Razem musimy postawić Rosję przy stole negocjacyjnym. Potrzebujemy koalicji antywojennej – mówi prezydent Zełenski.
Dziś nad ranem Rosjanie rozpoczęli bombardowanie Kijowa. Zrzucili bomby na budynki mieszkalne, w wyniku czego zginęli cywile. Sytuacja jest trudna. Ukraińskie agencje prasowe podają, że rosyjskie czołgi zbliżają się już do stolicy kraju. Zaistniałą sytuację ukraińscy politycy porównują do 1941 roku, kiedy Kijów został zaatakowany przez nazistowskie Niemcy.
Relacja na żywo
21:00
Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, zaapelował do mieszkańców Federacji Rosyjskiej, aby powstrzymali mężczyzn przez wstępowaniem w szeregi wojska. – W ciągu kilku dni na Ukrainie zginie tylu rosyjskich wojskowych, co podczas dwóch wojen czeczeńskich. Tysiące! – napisał w oświadczeniu. Zaznaczył, że Rosja wciela teraz kolejne osoby w szeregi armii, aby zaangażować je do działania, mimo, że nie posiadają odpowiednich umiejętności. – Ukryj swoich bliskich, jeśli są ci bliscy. Nie wysyłaj ich na pewną śmierć! Będą zabijani z każdego okna, w każdym ukraińskim mieście. Wyjdź na ulice i żądaj zakończenia wojny – zaznaczył.
20:45
Ministerstwo Obrony Ukrainy: Po ciężkich walkach i dużych stratach okupanci zatrzymali się w pobliżu miasta Konotop. Na obrzeżach miasta znajduje się około 40 jednostek spalonego rosyjskiego sprzętu. Według Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy najeźdźcy mają problem z paliwem i zaopatrzeniem.
Jak czytamy w komunikacie, Rosjanie próbują kupić paliwo, domagają się też żywności od mieszkańców okolicy.
20.05
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wojska obrony terytorialnej w Kijowie otrzymały NLAW – wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego zasięgu typu „odpal i zapomnij” produkowane przez Wielką Brytanię i Szwecję. – Witamy w piekle – napisali Ukraińcy.
18:55
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że Francja wysyła samoloty bojowe i personel do bazy lotniczej Amarii, aby chronić estońskie niebo w ramach misji Baltic Air Policing. Francja wysyła również dodatkowe oddziały do Estonii w ramach eFP – podała na Twitterze Kaja Kallas, estońska premier.
18:50
Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ o godz. 15.00 czasu nowojorskiego (o godz. 21.00 czasu polskiego) będzie głosowana rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy - poinformował Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ.
18.35
Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o wsparciu dla sił zbrojnych Ukrainy. – Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie, dotarł już do naszych sąsiadów. Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji – podkreślał szef resortu obrony.
18.10
Siły Bardzo Szybkiego Reagowania NATO zostały aktywowane. Wspaniała wiadomość – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Michael McFaul, polityk i były ambasador Stanów Zjednoczonych w Federacji Rosyjskiej.
17.20
Rosja została zawieszona w Radzie Europy. Informację przekazał podczas konferencji prasowej Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.
16.10
Siły Zbrojne Ukrainy i Wojska Obrony Terytorialnej utrzymują obronę Kijowa i wcześniej określonych granic. Wróg wykonuje ataki powietrzne i artyleryjskie na infrastrukturę cywilną – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W opublikowanym dziś komunikacie wojskowi przekazali także informacje dotyczące strat, jakie Rosja poniosła od początku inwazji na Ukrainę. Zniszczeniu uległo 80 czołgów, 516 różnego rodzaju bojowych wozów opancerzonych, 7 śmigłowców i 10 samolotów. Siły rosyjskie straciły także 2800 żołnierzy.
Sztab poinformował również, że na Ukrainie przebywają osoby, które przeprowadzają akcje sabotażowe, mające na celu destabilizację sytuacji, ale na terenie całego kraju pracują służby, których zadaniem jest ich identyfikacja
16:00
Mateusz Morawiecki: Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy.
15:40
Rozpoczyna się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spotkanie odbywa się w formie telekonferencji. Głównym tematem obrad będzie sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie. – Wyłączną odpowiedzialność za to, co się dzieje, ponosi Moskwa. To jest wojna prowadzona z zimną krwią, planowana i zamierzona od dawna. Potępiamy agresję rosyjską tak surowo, jak to tylko możliwe i wzywamy Rosję, aby natychmiast zaprzestała prowadzenia działań zbrojnych – powiedział na otwarcie obrad Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Dodał też, że kraje Sojuszu są solidarne z „dzielnymi Ukraińcami”, w pełni wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz jej „prawo do obrony kraju i obrania własnej ścieżki”.
14:30
Po godzinie 14. w Warszawie rozpoczeły się obrady Nadzwyczajnego Szczytu Dziewiątki Bukaresztańskiej B9. Na zaproszenie Andrzeja Dudy do Polski przyjechali prezydenci wschodniej flanki NATO: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumuni, Słowacji i Węgier. W spotkaniu bierze też udział przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Tematem spotkania jest sytuacją wokół Ukrainy oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa naszej części Europy.
- Wczoraj nad Europę wróciły demony wielkiej wojny nie widziane od 1945 roku. Za obrazy wojny, które docierają do nas z Ukrainy, odpowiedzialny jest tylko jeden kraj. Jest nim putinowska Rosja. W Europie zdążyliśmy już zapomnieć czym jest wojna. Niestety, spokojny sen bogatych Europejczyków i przyzwolenie na ciągłe dozbrajanie się Rosji doprowadziły do sytuacji, w której obudziliśmy się wczoraj w zupełnie nowej rzeczywistości – powiedział na początku obrad prezydent Duda.
14:00
Polska zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.
Premier Mateusz Morawiecki: Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Zakaz lotów ma obowiązywać od północy.
13:20
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski opublikował nagranie, w którym stwierdza, że atak Rosji na Ukrainę to także napaść na jedność Europy i podstawowe prawa człowieka. Apeluje o pomoc. Przywódca Ukrainy zwrócił się także po rosyjsku do Władimira Putina: „Chciałbym jeszcze raz zwrócić się do prezydenta Federacji Rosyjskiej. Walki toczą się na terytorium całej Ukrainy. Usiądźmy do rozmów, żeby zapobiec śmierci ludzi”. – A teraz chcę zaapelować do Sił Zbrojnych Ukrainy. Bądźcie silni. Jesteście wszystkim, co mamy. Jesteście wszystkim, co chroni nasze państwo. Chwała Ukrainie! – dodał już po ukraińsku.
12:10
W Genewie trwa konferencja ONZ. Tematem obrad jest sytuacja dzieci ukraińskich, zagrożonych w wyniku rosyjskiej agresji. – Teraz, gdy my rozmawiamy, Kijów jest atakowany. To przerażający moment dla wszystkich dzieci w tym kraju. Nie jest za późno, by ocalić wielu ludzi przez tą wojną – mówiła Afshan Khan, koordynatorka UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie. Zaapelowała do stron konfliktu o powstrzymanie ataków m.in. na placówki edukacyjne, systemy zapewniające wodę i bezpieczeństwo sanitarne. – W związku z nasilającym się konfliktem w ostatnich dniach potrzeby dzieci i ich rodzin rosną. Mamy już informacje o poważnych brakach w zaopatrzeniu. Potrzebujemy produktów higienicznych, koców, artykułów pierwszej pomocy. Potrzebna jest też pomoc psychologiczna – wymieniała Afshan Khan. Podczas obrad ONZ przekazano informację, na pomoc humanitarną Ukrainie ma zostać przekazanych 20 mln dolarów.
11:45
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się narada zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Biorą w niej udział premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szefowie resortów, m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak. Do BBN przyjechali także szefowie służb i dowódcy wojskowi. Spotkanie dotyczy zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.
11:35
Ukraińskie wojsko zaatakowało rosyjskie lotnisko w Millerowie w obwodzie rostowskim. Wiele samolotów wroga zostało zniszczonych – potwierdzają ukraińskie siły zbrojne. Przyjmuje się, że to pierwsze uderzenie odwetowe wojsk Ukrainy.
11:30
Staramy się zrobić wszystko, aby obywatele Ukrainy, którzy chcą otrzymać pomoc w Polsce, uzyskali ją. Zapewniam, że każdy kto ucieka przed wojną zostanie w Polsce przyjęty – mówił Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.
Dodał, że wsparcie na terenie Polski mogą uzyskać też osoby bez paszportu – wtedy „decyzją komendanta głównego Straży Granicznej mogą zostać wpuszczone na 15 dni, w tym czasie będą przeprowadzane czynność legalizujące ich pobyt”.
Szef KPRM przyznał, że na wszystkich przejściach granicznych jest obserwowany duży ruch i kolejki sięgające powyżej 5-6 km . Dodał też, że o ile po stronie polskiej ruch przebiega płynnie, to wyzwaniem pozostają systemy graniczne ukraińskiej Straży Granicznej, z tego powodu procedura odprawy jest wydłużona.
11:10
Wczoraj, celem ataku Rosjan stała się także położona około 50 km od wybrzeża Ukrainy wyspa Węży. Siły rosyjskie postawiły ultimatum 13 mundurowym, którzy bronili wyspy na Morzu Czarnym. W Internecie pojawiło się nagranie poprzedzające moment rosyjskiego ataku. Ponieważ Ukraińcy odrzucili ultimatum i nie chcieli się poddać, zostali zabici przez czarnomorską flotę i rosyjskie lotnictwo szturmowe. Strona ukraińska podaje, że po ostrzale okupantów cała infrastruktura na wyspie została zniszczona. – Na naszej Wyspie Węży broniący jej do końca chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy – poinformował w nocy Wołodymir Zełenski.
11:00
W województwie podkarpackim pierwsze autokary Państwowej Straży Pożarnej przewiozły uchodźców z punktów recepcyjnych do miejsc tymczasowego przebywania – poinformował bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik PSP. – Wszystko jest koordynowane przez MSWiA, a działania w terenie realizuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Jesteśmy także gotowi na działania w województwie lubelskim – powiedział bryg. Kierzkowski.
10:50
Jak informuje Straż Graniczna minionej nocy przez granicę z Ukrainą wjechało do Polski 29 tysięcy osób. Obywatele Ukrainy trafiają do Polski przez m.in. polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce. Z kolei w kierunku wyjazdowym z Polski Straż Graniczna odprawiła 9,2 tys. osób.
10:30
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie:
+48 22 523 88 80
Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu polskiej granicy dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
+48 47 721 75 75
10:20
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz podczas konferencji prasowej poinformował w piątek, że ukraińscy przeciwlotnicy zestrzelili nad Kijowem co najmniej dwa pociski manewrujące i jeden rosyjski samolot Su-27. Pilot dostał się do niewoli i jest przesłuchiwany.
Tymczasem według rosyjskich mediów, zestrzelony samolot należał do SZ Ukrainy i został zestrzelony przez własną armię.
10:10
Międzynarodowa grupa hakerska Anonymous ogłosiła na Twitterze, że wypowiedziała cyberwojnę przeciwko rosyjskiemu rządowi. Działania jej członków spowodowały już awarię kilku rosyjskich stron rządowych, w tym kontrolowanego przez państwo serwisu informacyjnego „Russia Today”.
10:00
Wołodymir Zełenski: Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Przekazałem informacje o przebiegu obrony Ukrainy i atakach agresora na Kijów. Dziś Ukraina potrzebuje wsparcia partnerów bardziej niż kiedykolwiek. Żądamy skutecznego przeciwdziałania Federacji Rosyjskiej. Sankcje muszą być dalej wzmacniane.
9:50
Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił kolejny pakiet sankcji na Rosję – kontrolę eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także zamrożenie aktywów rosyjskich instytucji finansowych. W nowym zestawie sankcji znalazły się też ograniczenia wizowe dla szeregu osób i instytucji – przekazała japońska agencja Kyodo, nie precyzując, jakie to podmioty.
9:45
Po godzinie 2 w nocy zakończyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Unijni przywódcy nałożyli na Rosję kolejne sankcje. - Podjęliśmy decyzje o nowych, ogromnych sankcjach – powiedział w nocy Charles Michel, szef Rady Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dodała, że nowe sankcje mają objąć „sektor finansowy, energetyczny, transportowy oraz system kontroli eksportu i politykę wizową”.
9:40
Jak informuje dowództwo ukraińskiej armii, wojska rosyjskie ponownie podjęły działania w pobliżu Kijowa. Do starć dochodzi w miejscowościach Dymer (ok 40 km na północ od ukraińskiej stolicy) i Iwanków (60 km). Ponownie atakowane jest także lotnisko w Hostomelu.
9:20
Ukraińskie władze podały bilans pierwszego dnia inwazji. W wyniku starć zginęło blisko 140 osób po stronie ukraińskiej. Wg informacji przekazanych przez dowództwo ukraińskiej armii, Rosjanie stracili m.in. siedem samolotów, sześć śmigłowców, 30 czołgów i 130 wozów opancerzonych.
9:10
– Dzisiejszego ranka samotnie bronimy naszego państwa. Podobnie jak wczoraj najpotężniejsze siły świata patrzą z daleka – powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. – Czy Rosję przekonały wczorajsze sankcje? Słyszymy na naszym niebie i widzimy na naszej ziemi, że to nie wystarczy – podkreślił polityk.
9:00
Tajwan dołączy do krajów, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. – Bardzo ostro potępiamy akt inwazji i przyłączamy się do krajów demokratycznych, aby wspólnie nałożyć sankcje – powiedział premier Su Tseng-chang.
8:50
Prezydent Andrzej Duda po godzinie 6 rano rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Wołodymir Zełenski przekazał mu, że sytuacja w Kijowie jest trudna. – Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale, ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę – napisał na Twitterze Andrzej Duda.
Prezydent Kijowa w mediach społecznościowych apeluje o pomoc. – Bronimy naszej wolności, naszej ziemi. Potrzebujemy skutecznej pomocy międzynarodowej. Zwróciłem się do Bukaresztańskiej Dziewiątki o pomoc obronną, sankcje, naciski na agresora. Razem musimy postawić Rosję przy stole negocjacyjnym. Potrzebujemy koalicji antywojennej – napisał Zełenski.
czwartek, 24.02.2022 r.
21:10
Z prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski. Po spotkaniu Pawło Klimkin spotkał się z dziennikarzami. - Ukraina będzie walczyć, to jest nasza ziemia, musimy jej bronić. Cieszymy się widząc, jak rząd Polski stoi ramię w ramię z nami. Bezpieczeństwo Ukrainy to także bezpieczeństwo Polski – powiedział ukraiński minister. - Przed nami niezwykle trudne chwile, ale nie mamy wątpliwości, że wygramy, bo stoimy po słusznej stronie historii – dodał Klimkin.
20:50
Minister obrony Mariusz Błaszczak podczas videokonferencji rozmawiał z ministrami obrony Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Rozmowy w formacie B9, czyli Bukaresztańskiej Dziewiątki dotyczyły sytuacji na Ukrainie. Z szefami resortów obrony krajów europejskich o agresji militarnej Rosji porozmawiał także Lloyd Austin, sekretarz stanu USA.
Grupa B9 została powołana, by zacieśnić współpracę między państwami znajdującymi się na wschodniej flance NATO. Działalność zainaugurowano w 2014 roku w Warszawie, a rok później w Bukareszcie członkowie podpisali deklarację regulującą zasady współpracy.
20:20
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.
Prezydent Andrzej Duda: W tych niezwykle trudnych dniach nie możemy dać się podzielić. Tylko razem możemy skutecznie przeciwstawić się złu. Najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność.
Andrzej Duda: Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO. Jutro w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw z naszego regionu, a w Brukseli specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Andrzej Duda: Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny. Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy.
18:00
Minister spraw zagranicznych i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau wziął udział w zimowej sesji zgromadzenia parlamentarnego Organizacji. Głównym tematem obrad był kryzys bezpieczeństwa na Ukrainie i interwencja zbrojna Rosji.
Minister Rau, przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margareta Cederfelt i przewodniczący austriackiej Rady Narodowej Wolfgang Sobotka wyrazili zaniepokojenie bezpośrednią inwazją Rosji na Ukrainę i pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Europie.
– Niesprowokowana inwazja Rosji na ukraińskie miasta i wsie stanowi fundamentalne naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i Aktu Końcowego z Helsinek. Odwołanie do artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych w celu usprawiedliwienia tej zbrodni przeciwko ludzkości jest godne ubolewania i haniebne – powiedział w czasie swojego wystąpienia Rau. – Potępiamy w najmocniejszych słowach ten akt agresji. Oczekujemy, że strona rosyjska będzie honorować swoje międzynarodowe zobowiązania. Każde trwałe, polityczne rozwiązanie musi w pełni respektować suwerenność, integralność terytorialną i niezależność Ukrainy – dodał. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że celem polskiego przewodnictwa w OBWE było dążenie do kompromisu i dialogu pomiędzy stronami konfliktu.
17:40
– Ukraińskie wojsko, straż graniczna, policja i służby specjalne powstrzymały ataki wroga. W języku konfliktu można to nazwać pauzą operacyjną – powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu. CNN, powołując się na źródła w Pentagonie, przestrzega jednak, że dzisiejsza rosyjska agresja na Ukrainę to dopiero początkowa faza rosyjskiej inwazji na bardzo dużą skalę.
16:40
Dość opowiadania różnych oświadczeń o wsparciu dla Ukrainy, podświetlania budynków, ogólnego gadania. Koniec czasu naiwności. Ja jadę do Brukseli w konkretnym celu – żeby wypracować konkretny i dotkliwy pakiet sankcji – powiedział premier Mateusz Morawiecki chwilę przed wylotem z Warszawy do Brukseli.
16.20
Z terytorium Republiki Białorusi wystrzelono cztery rakiety balistyczne w kierunku południowo-zachodnim – przekazał Walerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych. Natomiast Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w rejonie Głuchowa wojsko użyło pocisków przeciwlotniczych Javelin i zneutralizowało kolumnę 15 rosyjskich czołgów T-72.
15.44
Wojska obrony terytorialnej ogłaszają, że żołnierze brygad OT z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych i muszą się w nich stawić w czasie krótszym niż 6 godzin. Żołnierzy pozostałych brygad OT obowiązuje stawiennictwo w ciągu maksymalnie 12 godzin. Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT.
Wszyscy żołnierze wojsk obrony terytorialnej są zobowiązani do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.
14:50
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku rosyjskiej ofensywy odnotowano ponad 30 ataków na różne cele, zarówno wojskowe, jak i cywilne. Rosyjskie wojska miały użyć rakiet Kalibr, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, lotnictwa oraz artylerii. Działania nie ograniczają się do terytoriów samozwańczych republik i obszarów do nich przyległych. – Wróg kontynuuje ofensywę przy wsparciu samolotów wojskowych także w kierunku obwodów chersońskiego i czaplińskiego (południe Ukrainy – przyp. red.) – informuje Sztab Generalny. Zaobserwowano także działania rosyjskich grup zwiadowczych przy granicy z Mołdową oraz na Morzu Czarnym.
14:30
Sejm potępił atak Rosji na Ukrainę. – Federacja Rosyjska wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty, cofamy się do najmroczniejszych czasów. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia tę agresję. Wzywamy Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi, do zaprzestania działań wojennych, wycofania wszystkich swoich wojsk z terytorium Ukrainy i z pobliża jej granic oraz pełnego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego – powiedziała dziś w imieniu wszystkich posłów marszałek Elżbieta Witek. – Wspieramy demokratyczne władze i naród ukraiński i wyrażamy solidarność z nim – zaznaczyła.
W Sejmie głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki. – Dzisiejszy dzień przejdzie do historii jako dzień, kiedy jedno państwo w Europie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, które mogłyby uzasadnić agresję. To barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata – mówił. – Dzisiaj, trzeba to podkreślić z całą mocą, Ukraina walczy nie tylko o swoją własną niepodległość i wolność, ale walczy również w imieniu całej Europy o wolność całej Europy – podkreślił.
Zarówno marszałek Witek, jak i premier Morawiecki zaapelowali do NATO, Unii Europejskiej i całej społeczności międzynarodowej o natychmiastowe wprowadzenie jak najszerszych sankcji przeciwko agresorowi – Federacji Rosyjskiej.
14:20
Jak podaje agencja Reuters, Wasyl Bodnar ambasador Ukrainy w Turcji poinformował, że Ukraina zwróciła się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów. Zgodnie z porozumieniem z 1936 roku kontrolę nad cieśninami sprawuje Ankara. Może więc w związku z tym ograniczyć ruch okrętów wojennych. Po rozmowach z Sedatem Onalem, tureckim wiceministrem spraw zagranicznych Bodnar przekazał, że Turcja ma przeanalizować prośbę Ukrainy i odpowiedzieć na nią tak szybko, jak to możliwe.
Ukraina zwróciła się też do Turcji o wprowadzenie sankcji wobec Rosji. Jednak choć Turcja określiła działania Rosji jako nieakceptowane, jest przeciwna wprowadzaniu sankcji.
14:10
- Rosja jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy na temat neutralnego statusu tego kraju i rezygnacji z rozmieszczenia broni na jego terytorium – powiedział dla rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Władimira Putina.
Dodał, że gdyby do takich rozmów doszło, prezydent Putin ma już pewne oczekiwania wobec Ukrainy. – Sformułowaliśmy to dość jasno: to jest status neutralny, to jest rezygnacja z systemów uzbrojenia. Czy kierownictwo Ukrainy jest na to gotowe? – powiedział Pieskow.
13:40
Pozostajemy niezłomni w naszej jedności, w naszej determinacji i w naszej odpowiedzi na niesprowokowaną rosyjską agresję. Parlament Europejski popiera bezprecedensową europejską i międzynarodową reakcję, w tym nowe, bardzo surowe sankcje, które spowodują, że Kreml poniesie odpowiedzialność za swoje działania - czytamy w oświadczeniu Parlamentu Europejskiego. Na przyszły wtorek zwołane zostało nadzwyczajne posiedzenie parlamentu.
13:20
Głos w sprawie konfliktu zbrojnego na Ukrainie zabrało także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W konferencji prasowej MSWiA wzięli udział minister Mariusz Kamiński, wiceministrowie Paweł Szefernaker i Błażej Poboży, a także komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga.
– Determinacja i agresja ze strony państwa rosyjskiego spowodowała, że dziś spełnia się najczarniejszy scenariusz bezpośredniej zbrojnej agresji wobec Ukrainy. W tych trudnych dniach musimy naszym ukraińskim sąsiadom okazać solidarność na każdym poziomie – politycznym, państwowym i ludzkim – powiedział Mariusz Kamiński. Zapowiedział, że skutkiem agresji rosyjskiej na Ukrainę będzie fala uchodźców, którzy dotrą do Polski. – Zrobimy wszystko, by każdy, kto tego potrzebuje, znalazł u nas schronienie – mówił Kamiński.
Szefernaker ogłosił, że w okolicy granicy z Ukrainą działają już punkty recepcyjne. Jest ich 9: cztery na Podkarpaciu, cztery na Lubelszczyźnie i jeden w Przemyślu. We wskazanych punktach będzie można „odpocząć, dostać posiłek lub uzyskać pomoc medyczną”.
12:45
– Wydarzyło się coś o czym przestrzegaliśmy od wielu miesięcy. Pokój został roztrzaskany. Obecnie w Europie toczy się wojna w skali od dawna nie znanej. Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania działań wojskowych - powiedział Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Kwaterze Głównej NATO. – Rosja stosuje siłę do pisania historii na nowo. Kluczowym zadaniem NATO jest ochrona i obrona wszystkich sojuszników. Atak na jednego sojusznika będzie traktowany na wszystkich – dodał. Jutro ma sie odbyć wirtualny szczyt przywódców NATO.
12:25
Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska poinformował, że na przyjęcie rannych w wyniku działań wojennych gotowych jest 120 polskich szpitali. Dla rannych uchodźców czekać ma w kraju kilka tysięcy szpitalnych łóżek. Minister zdrowia zapowiedział także, że Ukraina może liczyć na dostawy leków i środków medycznych. Ponadto przygotowywany jest pociąg z obsługą medyczny, którym z granicy będzie można transportować rannych.
– W ostatnim czasie analizowaliśmy ogólną sytuację zdrowotną na Ukrainie. Po co? By zidentyfikować ewentualne potrzeby dotyczące leków, zaopatrzenia, procedur medycznych, które w razie czego będziemy musieli zapewnić u nas w kraju. Jeżeli u naszego sąsiada występują choroby, które w Polsce są rzadsze, to w przypadku naprawdę dużej migracji musimy być przygotowani na świadczenie pomocy medycznej – mówił szef resortu zdrowia. Niedzielski przypomniał też, że premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie deklarował pełne wsparcie dla Ukrainy. „Jest nim także wsparcie w ratowaniu i leczeniu rannych”.
12:20
Mieszkańcy Krakowa i Warszawy manifestują swoje poparcie dla Ukrainy. Od godziny 10 przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej trwa protest warszawiaków przeciwko agresji tego kraju. Jak podaje PAP, zjawili się na nim również Rosjanie, którzy mieli transparenty z napisem „Nie w moim imieniu”. Pod ambasadą przy ulicy Belwederskiej gromadzą się kolejni manifestanci.
Przeciwko działaniom Władimira Putina protestuje również Kraków. Manifestanci zebrali się pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Słychać hasła „Standing with Ukraine”.
12:10
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojsko Polskie pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Dziś, w związku z agresją rosyjską, minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze będą zobowiązani do pozostania w nich. Zostały także cofnięte decyzje o urlopach i wyjazdach służbowych. Decyzja o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości jest działaniem standardowym w takich sytuacjach.
11:30
11:10
– Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą w tej chwili ciężki bój, odpierają ataki w Donbasie i innych regionach. Potrzebna jest solidarność narodowa, ona jest najważniejsza. Musimy utrzymać państwowość naszego kraju – zwrócił się dziś do mieszkańców Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent kraju. – Będziemy wydawać broń wszystkim, żeby chronili naszą ziemię. Wszystkim, którzy chcą chronić suwerenności naszego państwa. Naszym obywatelom droga jest Ukraina. Tych, którzy są gotowi, tych którzy mogą uczestniczyć w obronie naszego kraju, prosimy, aby zgłosili się do centrów mobilizacji – powiedział. Dodał także, że Ukraina zdejmie sankcję „ze wszystkich obywateli, którzy z bronią w rękach, będą walczyć za kraj w szeregach obrony terytorialnej”, zaapelował także o oddawanie krwi „dla rannych żołnierzy i cywili”.
Zełenski poinformował także, że Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją. – Ukraina się broni i Ukraina nie odda swojej wolności, nie odda jej Moskwie. Dla Ukraińców niezależność, prawo do życia na naszej ziemi, zgodnie z naszą wolą jest najwyższą wartością – zaznaczył. Wystosował także apel do mieszkańców Rosji. – Obywatele Rosji sami będą musieli zadecydować, na jakiej drodze każdy z nich będzie. Wszyscy, którzy są w Rosji, niech wejrzą w swoje sumienia, niech wyjdą i zaprotestują przeciwko tym wszystkim działaniom, które są prowadzone przeciwko Ukrainie – powiedział.
11:00
Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje, że w wielu miejscach doszło do naruszenia granicy, a podległe mu wojska rozpoczęły obronę kraju. „W regionie Czernihowa przeciwnika udało się zatrzymać. Ciężkie bitwy toczą się w kierunku charkowskim. Przeciwnik poniósł straty w ludziach i sprzęcie” – czytamy w komunikacie. W Internecie pojawiały się także informacje o walkach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Z informacji podanych przez stronę ukraińską wynika, że zniszczonych zostało co najmniej 6 rosyjskich samolotów, 2 śmigłowce oraz kilkadziesiąt jednostek sprzętu pancernego.
10:25
Polska szykuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA poinformował, że w województwie lubelskim i podkarpackim, tuż przy polsko-ukraińskiej granicy, powstają specjalne punkty recepcyjne. Takich lokalizacji ma być początkowo osiem, a za ich przygotowanie zgodnie z poleceniem ministra Mariusza Kamińskiego, odpowiadają wojewodowie. – Powstał plan przyjęcia osób z Ukrainy. Jesteśmy na to przygotowani – mówił w wywiadzie radiowym Szefernaker. W punktach recepcyjnych uchodźcy otrzymają niezbędne informacje, ale i wyżywienie oraz pomoc medyczną.
10:15
Zakończyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, ministrami, dowódcami Wojska Polskiego i szefami służb specjalnych.
– To bezprecedensowy akt naruszenia prawa międzynarodowego. Wierzę, że społeczność międzynarodowa zareaguje na to. Cały dzień będziemy w kontakcie z przywódcami UE i NATO. Z całą stanowczością chcę zapewnić: stoimy przy Ukrainie! Jako jej sąsiedzi, Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska – powiedział po spotkaniu Andrzej Duda.
9:30
W mediach pojawiły się doniesienia o pierwszych ofiarach agresji, w także o zabitych wśród cywilów. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Antona Heraszczenko, „co najmniej osiem osób zostało zabitych i dziewięć rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału”. Wśród ofiar śmiertelnych jest 17-letni chłopiec, który zginął w obwodzie chersońskim i osoba, która zginęła w ataku lotniczym na miasto Browary w obwodzie kijowskim.
W obwodzie sumskim, gdzie doszło do ostrzału, ucierpiała kobieta z dzieckiem, a w obwodzie deskim w wyniku nalotu i bombardowań śmierć poniosło sześć osób, siedmioro jest rannych. W Mariupolu w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, dwie są ranne.
9:20
Tylko Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i zniszczenie, jakie przyniesie ten atak, a Stany Zjednoczone i ich sojusznicy i partnerzy zareagują w zjednoczony i zdecydowany sposób.
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) February 24, 2022
Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności. https://t.co/tQ4sGU6lLT
9:10
Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zburzyć europejskiej architektury bezpieczeństwa – powiedziała w telewizyjnym wystąpieniu Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej zapewniła, że Unia Europejska stoi za Ukrainą i jej mieszkańcami. – Putin nie powinien lekceważyć determinacji i siły naszych demokracji – powiedziała von der Leyen. Zapowiedziała również sankcje. – Będą wymierzone w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki. Zamrozimy rosyjskie aktywa w UE i uniemożliwimy rosyjskim bankom dostęp do naszego rynku finansowego – poinformowała szefowa KE.
8:50
– W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę. Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium – czytam w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Komunikat MSZ:
Jeśli przebywasz w tej chwili na Ukrainie, powinieneś bezwzględnie:
- zarejestrować się w systemie Odyseusz,
- na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.
Sytuacja bezpieczeństwa jest dynamiczna, dlatego przed wyjazdem pamiętaj, żeby:
- przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny (dowód osobisty, paszport, jeśli posiadasz – certyfikat szczepienia/ozdrowienia);
- przygotować gotówkę;
- zabezpieczyć prowiant (woda, jedzenie) na drogę, biorąc pod uwagę możliwe opóźnienia;
- naładować telefon i power banki,
- zapisać w telefonie oraz dodatkowo na kartce najważniejsze kontakty (w tym telefony alarmowe i numer do konsulatów na Ukrainie),
- ściągnąć na telefon komórkowy mapę Ukrainy, by móc korzystać z niej w trybie off-line
- jeśli podróżujesz własnym autem – zatankować je do pełna i uzupełniać zapasy paliwa na trasie w miarę możliwości.
8:50
Dziś o 5.48 rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zelenskim @ZelenskyyUa. Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 24, 2022
8:40
– Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie. To nie jest żadna operacja militarna w Donbasie, to nie jest żadna pomoc republikom separatystycznym, to nie są żadne siły pokojowe. To jest wojna przeciwko Ukrainie – powiedział na antenie TVN24 Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce. – Nie poddamy się, będziemy walczyć – zapewnił.
Dyplomata zaapelował też do środowiska międzynarodowego o wsparcie. – Chodzi nam o mocną koalicję Zachodu przeciwko Rosji. Jesteśmy przekonani, że skoro Putin podjął decyzję o tym, żeby okupować Ukrainę, to nie zatrzyma się na Ukrainie. To zagrożenie dla całego świata – powiedział. Zaznaczył, że w obecnej sytuacji konieczne jest wprowadzenie „mocnych i twardych sankcji”, a Ukraina potrzebuje wsparcia dyplomatycznego, politycznego, finansowego, uzbrojenia, a także wsparcia społecznego. – Mamy sygnały, że dziś w całej Polsce odbędą się manifestacje dotyczące wsparcia Ukrainy. Musimy przypominać Rosjanom, musimy protestować przeciwko tej wojnie, przeciwko Rosji, a także przeprowadzać akcje przed ambasadą rosyjską, aby im uświadomić, że zaczynają wojnę światową – zaznaczył.
autor zdjęć: ANATOLII STEPANOV/AFP/East News
komentarze