moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-amerykańskie szkolenie

Trwa operacja przerzutu amerykańskich wojsk do Polski. Żołnierze, którzy są już w kraju, w najbliższym czasie rozpoczną szkolenie z 18 Dywizją Zmechanizowaną. Będzie się ono odbywało na wschodzie Polski – na poligonach i w ośrodkach szkoleniowych. To odpowiedź NATO na agresywną politykę Rosji wobec Ukrainy.

Od ponad tygodnia trwa przerzut żołnierzy USA i sprzętu wojskowego do Polski. To działania, których celem jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na Podkarpacie przerzucani są spadochroniarze 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fortu Bragg w Karolinie Północnej. Amerykanie lądują głównie na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem.

Jak poinformował dzisiaj mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej, rozpoczyna się szkolenie polsko-amerykańskie. – Amerykańscy żołnierze z 82 Dywizji Powietrznodesantowej, którzy są już w Polsce, w ciągu kilku najbliższych dni rozpoczną szkolenie z 18 Dywizją Zmechanizowaną. Dowódcy ustalili już jego program. O konkretnych etapach będziemy wkrótce informować – mówi oficer. Wspólne zajęcia będą odbywały się na poligonach na wschodzie Polski oraz w obiektach szkoleniowych 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Tymczasem cały czas trwa operacja przerzutu do Polski prawie 5 tys. amerykańskich żołnierzy. O świcie na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem wylądowali kolejni wojskowi z 82 Dywizji Zmechanizowanej. Nie wiadomo, ile jeszcze takich lotów zaplanowano ani kiedy zakończy się przerzut wojsk. – Rotacja trwa – komentuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwotnie ustalono, że do Polski trafi 1,7 tys. żołnierzy, którzy wzmocnią wschodnią flankę NATO. Ale napięta sytuacja we wschodniej Europie skłoniła Joe Bidena, prezydenta USA, do zwiększenia amerykańskiego kontyngentu. Do naszego kraju trafi kolejna grupa 3 tys. żołnierzy.

Wczoraj, po naradzie szefów obrony państw NATO, minister Mariusz Błaszczak powiedział, że Sojusz jest zgodny, by w obliczu żądań Rosji nie iść na jakiekolwiek ustępstwa. – Silna deklaracja jedności i solidarności wobec Ukrainy, a także gotowość, aby adekwatnie do rozwoju sytuacji zwiększać zaangażowanie na wschodniej flance NATO, to przesłanie wszystkich uczestników posiedzenia – podkreślał minister Błaszczak. Zadeklarował, że Polska jest gotowa przyjąć kolejnych żołnierzy sojuszniczych armii.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Our Only One
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Adaptacja i realizm
Większe możliwości Nitro-Chemu
Bądź bezpieczny w sieci
Mała Orka?
Psiakrew, harmata!
Fińska armia luzuje rygory
Antydronowa DIANA w Polsce
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
WAM wraca do Łodzi
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Pasja i fart
Zabójczy team nad Anglią
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Jelcz coraz silniejszy
Polski sukces w Duńskim Marszu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rosomaki na lądzie i morzu
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Logistyczna rewolucja w Opolu
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Wypadek w PKW UNIFIL
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
54 sekundy próby
Grzmoty zamiast Goździków
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
View from Outer Space
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Twarde na poligonie
Zbrodnia bez kary
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Syndrom Karbali
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
NATO i USA o Iranie
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Marynarz w koreańskim tyglu
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Debata o bezpieczeństwie
Studia dla żandarmów
Architekci pola walki
Początek wielkiej historii
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Apache w polskich rękach
Pierwsze loty
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Głos żołnierzy ma znaczenie
Zbrodnia i kłamstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO