Szczyt NATO w Warszawie przejdzie do historii, bo rysuje nową mapę bezpieczeństwa w Europie. Jego polityczno-wojskowe efekty są nawet większe niż oczekiwaliśmy – mówiła dzisiaj premier Beata Szydło, podsumowując zakończone w weekend spotkanie przywódców NATO. Minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział zwiększenie wydatków na obronność z 2 do 3% PKB.
– Sukces szczytu NATO to sukces tysięcy dyplomatów, urzędników, żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników technicznych. Wszystkim im jeszcze raz dziękuję – zaznaczył minister Macierewicz.
– Wielu uczestników warszawskiego spotkania podkreślało, że nie było dotąd tak dobrze zorganizowanego szczytu Sojuszu – dodała z kolei premier Szydło.
Przygotowanie i przeprowadzenie szczytu NATO podsumował dziś także Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Chwalił współpracę podległych mu służb, a także kooperację z wojskiem, dzięki której zarówno spotkanie w Warszawie, jak i zorganizowane w kilkunastu miastach pikniki „Razem z NATO” były bezpieczne. Podkreślił, że utworzony na potrzeby tych wydarzeń system dowodzenia i koordynacji działań spełnił swoją rolę. – Doświadczenia zdobyte podczas organizacji szczytu w Warszawie wykorzystamy, zabezpieczając Światowe Dni Młodzieży – powiedział szef MSWiA.
– Warszawski szczyt przejdzie do historii, bo rysuje nową mapę bezpieczeństwa w Europie. Jego polityczno-wojskowe efekty są nawet większe niż oczekiwaliśmy przed jego rozpoczęciem – mówiła premier Szydło. Decyzje o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych NATO oraz amerykańskiej brygady pancernej, a także rozmieszczenie w naszym kraju dowództw tych jednostek są, w ocenie rządu, przełomem w historii i ustanawiają nowy poziom relacji Polska – NATO. – Na moment, gdy sami będziemy mogli decydować, jakie wojska będą stacjonowały na terytorium Polski, czekaliśmy wiele pokoleń – podkreślił minister Macierewicz.
– W wyniku działań dyplomatycznych wynegocjowany został pięćdziesięciokilkustronicowy komunikat końcowy. Bardzo dokładnie opisuje on sytuację międzynarodową, piętnuje tych, którzy chcą ją pogorszyć i przedstawia rozwiązania dyplomatyczne oraz wojskowe, aby przeciwstawić się zagrożeniom dla naszego obszaru – mówił Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.
Podjęcie decyzji przez NATO to nie koniec wzmacniania potencjału obronnego Polski. Jak zadeklarowała dziś premier Szydło, „wydatki na wojsko powinny być i będą zwiększane”. – Będziemy dążyli do podniesienia ich do poziomu 3% PKB rocznie – dodał minister Macierewicz. Jego zdaniem, tylko wtedy będzie możliwe zapewnienie środków na realizację planów MON, zakładających zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 150 tysięcy żołnierzy.
autor zdjęć: P. Tracz/ KPRM
komentarze