Jestem przekonany, że ten szpital przyczyni się do wsparcia systemu ochrony zdrowia i systemu bezpieczeństwa państwa. Dziękuję, że razem stworzyliśmy coś, co wydawało się niemożliwe – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji działalności szpitala w Legionowie. Filia Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) jest już gotowa na przyjęcie pierwszych pacjentów.
Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, ogłosił w połowie października 2018 roku. Budowa placówki, mającej stać się filią renomowanego Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie ruszyła rok później w grudniu. Dziś, na pół roku przed planowanym terminem otwarcia, placówka rozpoczęła działalność.
– Szpital w Legionowie jest gotowy, by nieść pomoc wszystkim potrzebującym. To ważna chwila przede wszystkim dla mieszkańców powiatu legionowskiego, ale też całej służby zdrowia i Wojska Polskiego. To dowód, że PiS dotrzymuje obietnic i dba o bezpieczeństwo naszej ojczyzny – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON-u, podczas uroczystości otwarcia placówki medycznej przy ulicy Zegrzyńskiej 8.
Minister dodał, że ze świadczeń medycznych legionowskiej placówki mogą korzystać wszyscy mieszkańcy regionu, ale też żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, stacjonujących w Polsce wojsk sojuszniczych i mazowieckich brygad obrony terytorialnej.
Film: MON
W szpitalu, na którego czele stoi płk Robert Ryczek, kardiolog, jest sześć oddziałów: intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, ginekologii małoinwazyjnej i endoskopowej, blok operacyjny z dwiema salami, oddział chirurgii okulistycznej oraz kardiologii interwencyjnej i chorób wewnętrznych. Swoje miejsce znalazła tu także działająca całą dobę izba przyjęć, z dużą salą obserwacyjną dla pacjentów wymagających nagłej pomocy. W placówce może być hospitalizowanych jednocześnie około 90 pacjentów. Od 1 stycznia w strukturze szpitala znalazła się też działająca na tym terenie Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. Obecnie działa pod nazwą „Lecznictwo Ambulatoryjne WIM”.
– W szpitalu pracuje doświadczona i doskonale przygotowana kadra lekarzy i pracowników służby zdrowia, która jest gwarancją wysokiego poziomu leczenia. Pomoc jest w zasięgu ręki, a już od połowy lutego mieszkańcy będą mogli wziąć udział w badaniach profilaktycznych – mówi minister Błaszczak.
Symbolicznym momentem otwarcia szpitala było przekazanie poziomicy, tej samej, którą szef MON-u wręczył firmie budowlanej ponad dwa lata temu, gdy rozpoczynała się budowa legionowskiej placówki.
Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podkreślał, że zarówno wyposażenie, jak i sposób organizacji udzielania świadczeń w nowej placówce zostały podporządkowane dwóm priorytetom: najwyższej jakości świadczonych usług medycznych i bezpieczeństwu pacjentów. – Kliniki WIM będą wysuniętymi ramionami dla funkcjonujących tutaj oddziałów, tak abyśmy mogli zaoferować tutejszym pacjentom kompleksową, skoordynowaną opiekę. Nie ma takiego drugiego szpitala, który funkcjonowałby jako filia szpitala klinicznego, a tym samym gwarantował możliwość prowadzenia diagnostyki i terapii na najwyższym poziomie – podkreślał generał.
Przyznał, że wyjątkowa jest też sama struktura placówki, w której aż 30% łóżek stanowią łóżka intensywnej terapii. – To pokazuje, jak dużą wagę przywiązujemy do tego, aby skupić się na tym co najważniejsze: na ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia – mówił generał Gielerak. Jest przekonany, że działalność szpitala w znaczącym stopniu poprawi dostępność mieszkańców Legionowa do systemu opieki zdrowotnej i bezpośrednio przyczyni się to do tego, że ludzie tu mieszkający będą żyć dłużej i zdrowiej.
Budynek o powierzchni około 7250 mkw. ma pięć kondygnacji oraz podziemny parking. Wykonawcą obiektu była austriacka firma Strabag. Łączny koszt budowy placówki wyniósł ponad 160 mln złotych i został sfinansowany z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. – To koszt niemały, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że inwestycja ta podniesie poziom poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu życia mieszkańców Legionowa i okolic, to z całą pewnością są to świetnie wydane pieniądze – podkreślił generał Gielerak.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON
komentarze