moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny wojskowy szpital dla chorych na COVID-19

Na terenie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego ponownie uruchomiono tymczasowy szpital dla pacjentów z COVID-19. Obecnie jest w nim 56 miejsc, w tym dziesięć dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Wojskowy Instytut Medyczny, który kieruje pracą szpitala, zapowiada, że docelowo będzie można tu leczyć 174 osoby. Uruchomienie placówki jest związane z kolejną falą pandemii.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu w ciągu najbliższych dni przyjmie pierwszych pacjentów.

Placówka powstała jesienią 2020 roku podczas drugiej fali pandemii. Jednak nie przyjmowała wówczas chorych, lecz jedynie pozostawała w gotowości. Sytuacja zmieniła się wiosną tego roku, gdy liczba zachorowań na COVID-19 wzrosła. Od marca do maja w szpitalu tymczasowym na Okęciu leczonych było 197 osób, z czego około 40% wymagało terapii wspomagającej oddychanie.

Obecnie, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju i ze wzrostem liczby chorych, wojskowy szpital tymczasowy wznowił działalność. Placówką kieruje Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, a dyrektorem szpitala na Okęciu jest ppłk lek. Rafał Sokołowski. – Na pierwszym etapie działalności w szpitalu dostępnych będzie 56 łóżek, w tym dziesięć respiratorowych. Docelowo ma być ich 174, wliczając 30 łóżek dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej – mówi płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM-u. Opiekę nad chorymi będzie sprawować doświadczony personel medyczny m.in. z wojskowego instytutu. A w związku z planowanym uruchomieniem kolejnych modułów szpitala WIM cały czas prowadzi rekrutację pracowników: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy chcieliby podjąć pracę na Okęciu. – Odzew jest całkiem spory. Cieszy nas zwłaszcza to, że do pracy aplikuje personel, który współpracował już z nami podczas trzeciej fali pandemii – przyznaje płk Kowal. – Szczególnie zależy nam na zatrudnieniu anestezjologów, pulmonologów i internistów, wszystkich tych, którzy mają doświadczenie w leczeniu pacjentów wymagających intensywnej terapii – podkreśla.

Placówka na Okęciu składa się z kilku oddziałów, z czego jeden to intensywna terapia, a pozostałe mają charakter internistyczny. Szpital jest wyposażony w najlepszej jakości sprzęt medyczny, m.in. tomograf komputerowy, kardiomonitory, defibrylatory i respiratory.

Podobnie jak podczas trzeciej fali pandemii wstępny triaż pacjentów zakażonych koronawirusem prowadzony będzie w siedzibie WIM-u na ul. Szaserów. Wówczas personel medyczny instytutu będzie podejmował decyzje o skierowaniu chorych z COVID-19 do filii na Okęciu lub do modułowego szpitala covidowego, który działa na Szaserów. – Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego do szpitali tymczasowych i na oddziały zakaźne mają być kierowani pacjenci, u których dominującą jednostką chorobową jest COVID-19. Wszyscy pozostali pacjenci wymagający hospitalizacji, np. z powodu udaru czy zawału serca, u których test na SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, będą leczeni na oddziałach zgodnie z chorobą podstawową, czyli np. na neurologii czy kardiologii – wyjaśnia płk Kowal.

Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego powstał według koncepcji wynikających z doświadczeń wojskowych lekarzy, którzy wiosną 2020 roku brali udział w misjach medycznych we włoskim Bergamo oraz w Stanach Zjednoczonych.

Drugi ze szpitali covidowych prowadzonych przez WIM – czyli szpital modułowy na Szaserów – pełną gotowość osiągnął w tym tygodniu. Dostępnych jest tam 60 łóżek dla pacjentów niewydolnych oddechowo, w tym 12 łóżek z respiratorami. Dyrekcja WIM-u podkreśla, że uruchomienie placówek na Szaserów i na Okęciu w żadnym stopniu nie ograniczy przyjęć planowych i nagłych do Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie m.in. cały czas działa jedyne na Mazowszu Centrum Urazowe.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: fot. st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Gala MMA coraz bliżej
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Outside the Box
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Medycyna i wojsko łączą siły
Borsuki, ognia!
Koniec olimpijskich zmagań
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Debiut ogniowy Borsuków
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Together on the Front Line and Beyond
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Przemyślany każdy ruch
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Morskie koło zamachowe
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Kosmiczny nadzór
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Bezpieczeństwo to priorytet
Zagrzmiały K9 Thunder
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Cios w serce reżimu
Piekło „Pługa”
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
METS po nowemu
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
„Jaskółka” na Bałtyku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojsko nadal na Horyzoncie
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Oko na Bałtyk
Przeprawy na Odrze
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Powstaje nowa fabryka Jelcza
„wGotowości” rusza pełną parą!
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Nie pozwala spocząć na laurach
Walka o pierwszą dziesiątkę
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Dni Huty Pieniackiej były policzone
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Sprintem do bobsleja
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Kierunek Rumunia
ORP „Wodnik” zimową porą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO