moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ocean na Bałtyku

Okręty, autonomiczne pojazdy podwodne, drony powietrzne i nawodne – u wybrzeży Szwecji ruszyło ćwiczenie, które stanowi kluczową odsłonę ogólnoeuropejskiego projektu „Ocean 2020”. Ma on sprawdzić możliwości bezzałogowych platform, jeśli chodzi o prowadzenie rozpoznania i monitorowania szlaków komunikacyjnych.

W ćwiczenie zaangażowane są okręty oraz dowództwa operacyjne sił morskich z czterech krajów. Nad całością czuwa marynarka wojenna Szwecji. Polskę reprezentuje niszczyciel min ORP „Czajka” oraz specjaliści z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej – instytucji stanowiącej część Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Ćwiczący skupią się na dwóch scenariuszach. Pierwszy zakłada zagrożenie ze strony jednostek szybko poruszających się po powierzchni morza, drugi – ze strony okrętu podwodnego. Operatorzy bezzałogowych platform będą gromadzili informacje o obu, a następnie prześlą je m.in. do prototypowego europejskiego centrum operacyjnego (EU MOC). – Udział OBR CTM S.A. we wspomnianym pokazie jest ukierunkowany na zabezpieczenie komunikacji pomiędzy jednostkami biorącymi udział w ćwiczeniu, jak również opracowanie szczegółowych analiz danych pozyskanych z systemów sensorycznych – wyjaśnia Tomasz Bajer, kierownik projektu „Ocean 2020” z ramienia OBR CTM S.A. – W tym celu wykorzystane zostaną opracowane w naszej firmie szerokozakresowe radiostacje RKP-8100 oraz aplikacje komputerowe, które przygotowaliśmy specjalnie w tym celu – dodaje.

„Ocean 2020” to projekt realizowany przez Europejską Agencję Obrony (EDA). Ma na celu prezentację potencjału bezzałogowych platform podwodnych, nawodnych i powietrznych, a także zintegrowanie ich z wykorzystywanymi obecnie systemami do monitoringu sytuacji na morzu. W przyszłości pozwoli to na lepszą ochronę europejskich granic morskich oraz kluczowych szlaków żeglugowych. Projekt ruszył w 2018 roku. Na starcie otrzymał 35 mln euro dofinansowania z funduszy unijnych. Do jego realizacji powołano konsorcjum złożone z 43 instytucji, które reprezentują 15 państw. Liderem został włoski koncern Leonardo.

W ramach projektu zaplanowane zostały dwa ćwiczenia z udziałem firm badawczych, marynarek wojennych i morskich dowództw operacyjnych kilku krajów. Pierwsze odbyło się w listopadzie 2019 roku na Morzu Śródziemnym. Na wodach Zatoki Tarenckiej przez kilka dni zadania realizowało dziewięć różnego typu systemów bezzałogowych – cztery drony operujące w powietrzu, trzy na powierzchni oraz dwa pod powierzchnią morza, a także sześć okrętów z Włoch, Hiszpanii, Francji i Grecji. Siły te prowadziły monitoring sytuacji na morzu i miały jak najszybciej wykryć zagrożenia związane m.in. z atakami terrorystycznymi. – „Ocean 2020” to niesamowicie ambitny projekt. Aby go zrealizować, powołaliśmy ogólnoeuropejski zespół ekspertów, którzy w swoich dziedzinach są specjalistami światowej klasy – podkreślał wówczas Giovanni Soccodato z firmy Leonardo. – „Ocean 2020” pokazuje prawdziwego ducha europejskiej współpracy w sektorze obronnym. Opiera się bowiem na partnerstwie dużego i małego przemysłu, ośrodków naukowych i ministerstw obrony z całego kontynentu – dodawał.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: European Defence Agency

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko ma swojego satelitę!
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Co nowego w przepisach?
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Plan na WAM
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Wojsko kontra śnieżyce
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Najdłuższa noc
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Góral z ORP „Gryf”
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
W drodze po indeks
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Miliardy na logistykę i łączność
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
„Pułaski” do remontu
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Wymyśl nazwę dla polskich satelitów wojskowych
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Odpalili K9 Thunder
Na tronie mistrza bez zmian
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Snowboardzistka i pływacy na medal
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Sabotaż na dnie Bałtyku
Przyszłość polskich czołgów K2
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Dyplomatyczna gra o powstanie
Koniec bezkarności floty cieni?
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Piątka z czwartego wozu
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Powrót do przeszłości Westerplatte
Niebo pod osłoną
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Pancerniacy jadą na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO