moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakończył się pilotażowy program "GPR K9 WOT"

1 lipca w Dniu Psa Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza z psami weszła oficjalnie w struktury 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.


To kolejny krok w budowie Grup Poszukiwawczo - Ratowniczych z psami w WOT, w całej Polsce. Jak bowiem pokazują doświadczenia zdobyte podczas tworzenia GPR K9 WOT w 13. Śląskiej Brygadzie Poszukiwawczo – Ratowniczej, czworonożny „terytorials” może świetnie się sprawdzić w tej służbie.

- Opracowany przez nas program szkolenia nie tylko psów, ale i nawigatorów czy planistów mogą teraz wdrażać w życie pozostałe Brygady, bo wiemy, że się sprawdza a nasza Grupa tak jak zakładaliśmy jest realnym wsparciem dla służb w czasie poszukiwań. – podkreśla Monika Krasińska – Ligejka, koordynator GPR K9 WOT.

Jak dodaje, żołnierze którzy są w Grupie, przeszli szkolenia zarówno podstawowe jak i specjalistyczne tak by w pełni być gotowym do udziału w akcjach.

- To bardzo ważne by żołnierze potrafili działać na najwyższym poziomie bez względu czy działają podczas akcji poszukiwawczej z przewodnikiem psa czy jako nawigator np. szybkiej trójki. Musimy pamiętać, że tu chodzi o ludzkie życie i niekompetencja może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest szkolenie i odpowiedzialne podejście do tworzenia takich grup – dodaje Krasińska – Ligejka.

Warto dodać, że planiści 13ŚBOT kończą właśnie tworzenie specjalnych map, które pomogą wszystkim służbom na Śląsku w planowaniu poszukiwań i wyznaczaniu terenu do przeszukania.

W Dniu Psa, a zarazem z okazji wprowadzenia etatowej GPR K9 WOT mamy również niesamowity prezent dla naszych czworonożnych żołnierzy. Sejm uchwalił ustawę, w której psy kontraktowe w wojsku na równi z psami służbowymi zarówno w wojsku jak i policji czy straży pożarnej mają prawo do „psiej emerytury". Ustawa czeka na głosowanie w Senacie i podpis Prezydenta.

Obecnie w 13ŚBOT służą trzy psy Ares, Byczek i Carbon. Wszystkie trzy psy zdały państwowe egzaminy i są certyfikowanymi psami ratowniczymi mogącymi brać udział w akcjach terenowych. Na egzaminy czekają już kolejne psy i jeśli tylko ukończą je z pozytywnym wynikiem, to dołączą do Grupy. Jednocześnie wciąż trwa nabór przewodników z psami, wszyscy chętni mogą swoje zgłoszenia wysyłać na adres 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl.

Przypominamy, że aby podpisać kontrakt z przewodnikiem psa i „wciągnąć” go do służby trzeba spełnić przede wszystkim dwa warunki. Przewodnik musi zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, a pies musi mieć zdany minimum egzamin klasy "0" terenowy lub gruzowiskowy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wykorzystania zwierząt w akcjach poszukiwawczo – ratowniczych.

Tekst: Monika Krasińska-Ligejka/13 Śląska Brygada OT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polskie MiG-i dla Ukrainy
Partnerstwo daje siłę
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pucharowy medal na desce
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Medale na lodzie i śniegu
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Zimowi podhalańczycy
Pod nową czaszą
PKW „Noteć” – koniec misji
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Ferie z wojskiem
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Pies pomaga walczyć z PTSD
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Na styku zagrożeń
Moc z powietrza
Człowiek, który sprzedał ciszę
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Przeprowadzka CSWOT-u
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
ORP „Garland” w konwoju śmierci
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Together on the Front Line and Beyond
Amerykański szogun
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Premier wojenny
Utraceni, lecz nie zapomniani
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Litwa stawia na poligony
Partnerstwo Polski i Litwy
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Sprawdzili się na macie i w ringu
Co dalej z Tarczą Wschód?
Co nowego w przepisach?
To nie mogło się udać, ale…
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Outside the Box
Maj polskich żywych torped
Waiting for the F-35
O bezpieczeństwie u prezydenta
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Experience It Yourself
Ekstremalnie ważny cel
Kierunek Rumunia
Trump chce Grenlandii i… negocjacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO