Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!

Na mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce żołnierze wywalczyli 27 medali, w tym 12 złotych. Już po raz 13. złotym medalistą w rzucie dyskiem został sierż. Piotr Małachowski. Dziesiąty tytuł w pchnięciu kulą zdobyła mar. Paulina Guba, dziewiąty z rzędu – szer. Joanna Linkiewicz w biegu przez płotki, a siódmy z kolei – oszczepnik szer. Marcin Krukowski.

W czwartek Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosi skład lekkoatletycznej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Tokio. Jedną z ostatnich szans wypełnienia minimów na tę najważniejszą dla sportowców imprezę były 97. Mistrzostwa Polski Seniorów, które odbyły się na stadionie poznańskiej Olimpii. W czempionacie świetnie spisali się żołnierze, którzy wywalczyli 27 medali: 12 złotych, 10 srebrnych i pięć brązowych. Niektórzy z nich zdobywając tytuły mistrzowskie znaleźli się w czołówce zdobywców największej liczby medali w poszczególnych konkurencjach rozegranych we wszystkich mistrzostwach Polski począwszy od 1920 roku.

Jednym z żołnierzy, który wywalczył złoty medal na czempionacie w Poznaniu jest sierż. Piotr Małachowski. „Machałek” triumfował z wynikiem 64,67 m. Dyskobol z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław po raz trzynasty w karierze wywalczył tytuł mistrzowski i w liczbie zdobytych tytułów zrównał się z Edmundem Piątkowskim – rekordzistą świata z 1959 roku i byłym zawodnikiem m.in. wrocławskiego Śląska. Sierżant Małachowski w tabeli medalowej wszech czasów jednak go wyprzedził. Zdobył bowiem więcej srebrnych medali. „Machałek” trzykrotnie był wicemistrzem Polski, a Piątkowski dwa razy.

Obaj, choć z trzynastoma tytułami mistrzowskimi, wcale nie są zawodnikami, którzy w jednej konkurencji wywalczyli najwięcej złotych medali mistrzostw kraju. Więcej zdobyli: 16 – Krystyna Zabawska w pchnięciu kulą, 15 – Robert Korzeniowski w chodzie na 20 km, 14 – Janusz Sidło i Genowefa Patla w rzucie oszczepem oraz Władysław Komar w pchnięciu kulą, Agata Karczmarek w skoku w dal i Szymon Ziółkowski w rzucie młotem. Natomiast 13 złotych medali wywalczył również w pchnięciu kulą Tomasz Majewski. Obecny wiceprezes PZLA w rankingu wszech czasów przegrywa jednak z dyskobolami, gdyż nie zdobył żadnego srebrnego medalu.

Sierżant Małachowski zapowiedział, że start w tegorocznych mistrzostwach Polski był jego ostatnim w krajowym czempionacie, a po igrzyskach olimpijskich w Tokio, podczas wrześniowego Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie, zakończy swoją karierę. Nie będzie już więc miał okazji poprawić swojej lokaty na liście medalistów wszech czasów. Za to będzie to mogła uczynić mar. Paulina Guba, która na tegorocznych mistrzostwach już po raz dziesiąty została mistrzynią Polki w pchnięciu kulą. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu jako jedyna pchnęła kulę poza granicę 18 m. W piątej serii uzyskała wynik 18,29 m, a w szóstej 18,09 m. Zajmując pierwsze miejsce w finale triumfowała po raz szósty z rzędu w mistrzostwach kraju i zdobyła swój jedenasty medal – w kolekcji ma 10 złotych i srebrny. W tabeli wszech czasów tej konkurencji dalej zajmuje trzecie miejsce – wyprzedza ją, poza wspomnianą wyżej Krystyną Zabawską, jeszcze Ludwika Chewińska (11 złotych i 4 srebrne).

Nie lada wyczynu dokonała na mistrzostwach w Poznaniu szer. Joanna Linkiewicz. Reprezentantka CWZS po raz dziewiąty z rzędu wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w biegu na 400 m przez płotki. Triumfowała z wynikiem 56,32 s, który jest jej najlepszym w tym sezonie. Na mistrzostwach Polski najszybciej biegała w 2016 i 2019 roku – uzyskując czas 55,55 s. W kolekcji medalowej mistrzostw Polski Linkiewicz ma tylko złote medale (dziewięć) i jest liderką w swojej konkurencji w tabeli wszech czasów.

Natomiast już po raz siódmy z rzędu mistrzem kraju w rzucie oszczepem został szer. Marcin Krukowski. Reprezentant CWZS w pierwszej i jedynej próbie posłał oszczep na odległość 83,86 m. Żadnemu z rywali nie udało się przekroczyć bariery 80 m i tym samym lider konkursu w kolejnych seriach mógł oszczędzać siły na kolejne starty. Krukowski w swojej kolekcji medalowej z mistrzostw Polski ma siedem złotych krążków i srebrny, a na liście wszech czasów jest czwarty.

Z kolei po raz szósty na listę mistrzów Polski w poszczególnych konkurencjach wpisali się kaprale: Marcin Lewandowski i Adrian Świderski. Lewandowski w tegorocznych mistrzostwach rywalizował jedynie w biegu na 1500 m i na tym dystansie nie dał żadnych szans rywalom – triumfował z czasem 3 min 49,49 s. W mistrzostwach kraju w biegu na 1500 m reprezentant CWZS zdobył w sumie sześć złotych medali i trzy srebrne, a szóste złoto pozwoliło mu objąć prowadzenie w tabeli medalowej wszech czasów. Natomiast trójskoczek Świderski dzięki zdobyciu w Poznaniu szóstego tytułu mistrzowskiego awansował w tabeli wszech czasów z szóstej pozycji na drugą. W kolekcji ma 12 medali (6 – 4 – 2), a z 14 krążkami (10 – 2 – 2) prowadzi dwukrotny mistrz olimpijski Józef Szmidt.

Pozostałe sześć złotych medali na czempionacie w Poznaniu wywalczyli: szer. Malwina Kopron (CWZS) w rzucie młotem, mar. Patryk Dobek (CWZS) w biegu na 800 m, szer. rez. Norbert Kobielski (Miejski Klub Sportowy Inowrocław), szer. rez. Kamila Przybyła (Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy Zawisza Bydgoszcz) w skoku o tyczce, st. szer. Jakub Krzewina i szer. Tymoteusz Zimny (obaj CWZS) w sztafecie 4x400 m oraz szer. Małgorzata Hołub-Kowalik (CWZS) w sztafecie 4x400 m.

Natomiast z żołnierzy startujących w Poznaniu tytuły wicemistrzowskie zdobyli: mar. Wojciech Nowicki (CWZS) w rzucie młotem, st. szer. Jakub Szyszkowski (CWZS) w pchnięciu kulą, szer. Justyna Święty-Ersetic (CWZS) w biegu na 400 m, st. szer. Izabela Paszkiewicz (CWZS) w biegu na 5000 m, szer. Klaudia Kardasz (CWZS) w pchnięciu kulą, szer. Mateusz Borkowski (CWZS) w biegu na 800 m, szer. Michał Rozmys (CWZS) w biegu na 1500 m, szer. Tomasz Jaszczuk (CWZS) w skoku w dal, szer. rez. Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk) w rzucie oszczepem i st. szer. Marika Popowicz-Drapała (CWZS) w sztafecie 4x100 m.

Na trzecim stopniu podium podczas tegorocznych mistrzostw kraju lekkoatletów stanęli żołnierze: szer. Małgorzata Hołub-Kowalik z CWZS (była trzecia w biegu na 400 m), kpr. Paweł Wojciechowski z CWZS (skok o tyczce), szer. Monika Jackiewicz z 12 Dywizji Zmechanizowanej (bieg na 5000 m), st. szer. Artur Olejarz z 12 DZ (bieg na 5000 m) i szer. rez. Agnieszka Bednarek z AZS Łódź (trójskok).