moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dragońskie manewry

11 czerwca br. zakończyła się pierwsza część ćwiczenia taktycznego z wojskami (LIVEX). 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana zrealizowała ostatnie zadania w ramach ćwiczenia Dragon-21.

Od soboty Dragon-21 przechodzi w kolejną fazę ćwiczenia dowódczo-sztabową, wspomaganą komputerowo (CPX). W ramach przypomnienia największe przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych trwa od 2 do 18 czerwca. Od początku miesiąca niemalże na terenie całej Polski, wojska wykonują zadania w domenie lądowej, morskiej, powietrznej oraz w cyberprzestrzeni.

Siły główne wydzielane z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej funkcjonowały nieustannie przez 2 tygodnie, w okolicach Białej Podlaskiej wspierając siłą kompanii manewrowej pierwszoplanowo ćwiczącą 18 Dywizje Zmechanizowaną, która została poddana certyfikacji.

Ćwiczenie Dragon-21 jeszcze trwa jednak wszystkie zadania, które otrzymała Wielkopolska Brygada, zostały zakończone w ubiegłym tygodniu. W trakcie weekendu zmotoryzowani zrealizowali ostatnie postawione przez przełożonych zadanie - wykonali bezpieczne przemieszczenie na dużą odległość do swoich macierzystych garnizonów.

Manewry odbywające się głównie przy wschodniej granicy kraju wymagały współdziałania ze sobą wszystkich elementów Rodzajów Sił Zbrojnych. Kluczowym elementem podczas certyfikacji pierwszoplanowych dywizji był mobilny pokaz sił i środków będących na wyposażeniu Wojska Polskiego. Działania wojsk obserwował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, generał Jarosław Mika, po którym nastąpił briefing prasowy. Minister obrony narodowej podkreślił „(…) Przywracamy wojsko we wschodniej Polsce dlatego, że dla nas, dla Prezydenta RP zwierzchnika sił zbrojnych bezpieczeństwo jest priorytetem. Stąd też działania, których celem jest zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt pokazanie umiejętności bojowych”.

Wraz z zakończeniem pierwszej części dragońskich manewrów 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana zakończyła szkolenie poligonowe. Po odtworzeniu zdolności bojowej rozpocznie przygotowania do kolejnych ćwiczeń oraz zbliżającego się dużymi krokami święta Wielkopolskiej Brygady - 25-lecia jej istnienia.

Dragon-21 to największe, cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe DGRSZ. Ćwiczenie ma charakter defensywny, a jego celem jest sprawne przygotowanie i zgrywanie sił DGRSZ do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej, prowadzonej we współdziałaniu z WOT i układem pozamilitarnym. W ćwiczeniu uczestniczy około 9400 polskich żołnierzy i około 800 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. Pierwszoplanowym ćwiczącym jest 18 Dywizja Zmechanizowana i 16 Dywizja Zmechanizowana. Podczas ćwiczenia można obserwować spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki na terenie całej Polski.
Dragon-21 przede wszystkim ma celu sprawdzenie działania jednostek wojskowych podczas realizacji wybranych zadań taktycznych oraz osiągania zdolności i stworzenia warunków do przyjęcia wzmocnienia sojuszniczego.

Tekst: ppor. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: archiwum 17 WBZ, sierż. Daniel Chojak - Zespół Reporterski CGDP, archiwum 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polski sukces w Duńskim Marszu
Odnaleźć zaginionych
Wypadek w PKW UNIFIL
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Taktyka „stopniowego oślepiania”
PKW Irak ewakuowany
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Pierwsze oderwanie od ziemi
Patrol z Syriusza
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Polsko-estoński sojusz
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Centrum wsparcia dla AH-64E
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
NATO coraz silniejsze
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
„Ślązak” w warsztacie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
GROM pod nowym dowództwem
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Francuska tarcza dla NATO
Ratunek pod ostrzałem
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Nie tylko błękitne berety
AWL stawia na rozbudowę
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Od wirówki do lotu Gripenem
Testy autonomicznego Black Hawka
Historyczny triumf terytorialsa
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Piekło „Pługa”
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Szkoła pilotów FPV
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska buduje przewagę w kosmosie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Ratunek na szczycie
Apache’e kontra drony
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Czas nadziei, czas pokoju
A może studia na WAT?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO