moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezcenne wsparcie

„Dragon ’21” nie zwalnia tempa. Na terenie całego kraju ćwiczy prawie 9,5 tys. wojskowych, z czego 500 to terytorialsi. Na Mazurach działania wojsk operacyjnych wspiera kompania piechoty z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jakim zadaniom muszą sprostać żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych?

Aby wziąć udział w ćwiczeniach „Dragon ’21”, do Orzysza przyjechała kompania lekkiej piechoty z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Głównym zadaniem terytorialsów jest wspieranie działań wojsk operacyjnych. – Jesteśmy obecni na wielu kierunkach. Przygotowujemy teren do przyjęcia wojsk sojuszniczych, zabezpieczamy trasy, którymi przemieszczają się wojska operacyjne, zajmujemy się także ochroną i obroną istotnych ze względów bezpieczeństwa odcinków komunikacyjnych – wylicza ppłk Łukasz Buczkowski, dowódca 45 Batalionu Lekkiej Piechoty z Olsztyna. – Przez cały czas jesteśmy obecni na moście drogowym i kolejowym w rejonie naszych działań, patrolujemy przesmyki między mazurskimi jeziorami, zabezpieczamy też teren, gdzie wojska inżynieryjne rozkładają most. Zostaliśmy także skierowani do ochrony infrastruktury podczas operacji odbijania zakładników z zajętej przez przeciwnika fabryki – dodaje.

REKLAMA

Oprócz działań na rzecz wojsk operacyjnych terytorialsi wykorzystują pobyt na poligonie, aby realizować elementy własnego szkolenia. – Skupiamy się na tzw. zielonej taktyce, czyli działaniach w lasach, na polach, bo to są miejsca, w których w razie konieczności będziemy operować. Uczymy się także budować schronienia i pozyskiwać pożywienie – mówi st. szer. Maciej Pasturski. – Mamy też zajęcia ogniowe dostosowane do stanowisk, na których służymy, trenujemy strzelanie dynamiczne, posługiwanie się radiostacją czy składanie meldunków – dodaje kpr. Maja Szyprowska.


Film: Paweł Sobkowicz/ Zbrojna TV

A jak terytorialsi radzą sobie z tymi zadaniami? – Nie tylko dużo ćwiczymy, poświęcamy też sporo czasu na omówienie naszych działań. Staramy się je ujednolicić, aby każdy żołnierz, bez względu na to, w której grupie się szkoli, wyniósł z ćwiczeń tę samą wiedzę. Każdego dnia jesteśmy coraz lepsi – mówi st. szer. Andrzej Górzyński, instruktor zielonej taktyki. – Staż żołnierzy jest różny. Część służy w naszych szeregach od trzech lat, ale są też tacy, którzy przysięgę składali w tym roku. Te ćwiczenia to okazja do tego, aby wyrównać poziom wyszkolenia. Zapewne kiedy „Dragon” się skończy, różnice nie będą bardzo widoczne – podkreśla ppłk Buczkowski.

W Orzyszu żołnierze mieszkają w zbudowanym własnymi siłami obozowisku. – Wszystkie niezbędne materiały otrzymaliśmy z 24 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, ale rozstawianie namiotów czy organizacja wyżywienia była już po naszej stronie. To jednak nie koniec. Żołnierze, tak jak wyglądałoby to w warunkach bojowych, cały czas pełnią warty i ochraniają swój obiekt – mówi dowódca batalionu. – Odwiedził nas tu nawet nasz kapelan. Odprawił mszę polową, a później ćwiczył razem z żołnierzami – dodaje.

„Dragon '21” to najważniejsze ćwiczenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w tym roku. Są w nie zaangażowani żołnierze ze wszystkich rodzajów sil zbrojnych. Na terenie kraju szkoli się w sumie prawie 9,5 tys. wojskowych, z czego 500 to terytorialsi. Na ćwiczenia zabrali nie tylko wyposażenie indywidualne, ale także różnego rodzaju pojazdy, m.in. ciężarowo-terenowe, quady, motocykle, a także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań przeciwkryzysowych: maszty oświetleniowe, bezzałogowce FlyEye i agregaty prądotwórcze.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
 
Emerytura wypłacana w … karmie
Duch Invictus jest, czas na formę
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wzmocnione siły na granicy
Szef MON-u w Forcie Sill
Ciemne strony Facebooka
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz się na wojskowe studia
Star Army
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
AZOR – podwodny specjalista
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Współpraca i wspólna pamięć
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Course on Diplomacy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Afganistan. Czas wracać do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szef MON odwiedził USA
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polityka nie znosi próżni
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
W jedynym słusznym kierunku
Ogień na alpejskich szczytach
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Advantages of Efficient Organization
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Dron dla hydrografów
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Eto, pies na misje
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Żołnierze bez testów z WF-u
KFOR: wyższy stopień gotowości
Test mobilności 12 Dywizji
Dron z LAW-u
Kobiety a pokój
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Legia Akademicka po raz piąty
Wilk na poligonie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kraby dla podhalańczyków
JWK to test siły i motywacji
Czy będą podwyżki?
Time for Miecznik
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Inwestycje Stoczni Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO