moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

27 kwietnia w świnoujskim Porcie Wojennym miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Piotr Nieć po dwóch i pół roku dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8.FOW objął komandor Włodzimierz Kułagin.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej dotychczasowy dowódca kontradmirał Piotr Nieć został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Włodzimierz Kułagin.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym w Świnoujściu. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem "Tym którzy przywrócili Pomorze macierzy". Z okazji przekazania obowiązków z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego zorganizowano uroczystą zbiórkę pododdziałów. Meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. Poza świnoujskimi marynarzami w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych jednostek Marynarki Wojennej m.in. Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kontradmirał Tomasz Szubrycht oraz prezydent miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz.

Kontradmirał Piotr Nieć podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: "Widząc niesamowitą motywację wśród całego stanu osobowego przez te ostatnie lata, kończę służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pełen pozytywnej energii, jaką na mnie przelaliście." - i w marynarskich słowach życzył: "Stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów dla całej załogi 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i nowego dowódcy flotylli."

„Pragnę podziękować Dowódcy Generalnemu RSZ oraz Inspektorowi Marynarki Wojennej za zaufanie jakim zostałem obdarzony i zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby tego zaufania nie zawieść.” – powiedział w swoim przemówieniu nowy dowódca 8.FOW komandor Włodzimierz Kułagin. Zwracając się do ustępującego dowódcy wyraził uznanie za jego lata dowodzenia flotyllą: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi kontradmirałowi Piotrowi Nieciowi. To również jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie. Życzę Panu Admirałowi powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

Komandor Włodzimierz Kułagin
urodził się 17 grudnia 1967 roku w Olsztynie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w Szkole Zarządzania Kanadyjskich Sił Zbrojnych, belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz Akademii Obrony NATO w Rzymie.

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1991 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13. Dywizjonie Trałowców 9.Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W czasie służby przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia od stanowiska dowódcy działu okrętowego, zastępcy dowódcy okrętu, poprzez dowódcę ORP „Wigry” i ORP „Flaming”, po zastępcę dowódcy dywizjonu, by w latach 2004-2006 zostać dowódcą 13. Dywizjonu Trałowców. Następnie w latach 2006 – 2014 zajmował różne stanowiska w Centrum Operacji Morskich, Dowództwie Marynarki Wojennej oraz Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W 2010 roku pełnił służbę w Sojuszniczej Misji Szkoleniowej - NATO Training Mission (NTM-I) w Iraku, natomiast w latach 2014 – 2017 był zastępcą Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji w Norfolk i jednocześnie polskim oficerem łącznikowym przy Sztabie Połączonym SZ USA w Suffolk. Po powrocie do kraju objął stanowisko Szefa Sztabu Dowództwa 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Komandor Włodzimierz Kułagin został odznaczony m.in.: Morskim Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, złotym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” i złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Gwiazdą Iraku”, medalem NATO Training Mission – Iraq (NTM-I) oraz medalem Sił Zbrojnych USA za Chwalebną Służbę (Meritorious Service Medal).

Źródło: 8 FOW

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowe śmigłowce kawalerii
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Ślubowanie kadetów OPW
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Invictus w zimowym stylu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zamiana po włosku
Spadochroniarze na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Będą kolejne „Daglezje-P”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwszy skok
Zimowy sprawdzian podchorążych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Skromny początek wielkiej wojny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szef MON-u w Brukseli
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwiazdy sportu dają lekcję
Bruksela przed szczytem
Śnieg może być groźną bronią
Rusza kwalifikacja wojskowa
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Zielone światło dla Barbary
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lekcje z frontu
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO