Twierdza Dęblin, Grudziądz czy Fort III Pomiechówek – między innymi tych obiektów militarnych dotyczy konkurs „Zachowajmy w pamięci" ogłoszony przez resort obrony. Do konkursu można zgłaszać projekty dotyczące np. zwiedzania fortyfikacji czy organizowania w nich lekcji historii. Zainteresowani mogą składać wnioski do 5 marca.
Ogłoszony przez resort obrony konkurs „Zachowajmy w pamięci" dotyczy wykorzystania – do projektów edukacyjnych czy turystycznych – zarówno XIX-wiecznych umocnień carskich: Twierdzy Dęblin u zbiegu Wieprza i Wisły, Twierdzy Łomża zbudowanej jako ochrona terenów graniczących z Prusami Wschodnimi i Twierdzy Osowiec; jak również umocnień pruskich: Twierdzy Grudziądz, której rolą była osłona miasta i mostu na Wiśle oraz Twierdzy Toruń. W regulaminie wymieniono także Twierdzę Zamość oraz fortyfikacje wzniesione w latach 1579–1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego i obiekty historyczne w Suwałkach.
Konkurs dotyczy również Fortu III Pomiechówek, w którym podczas II wojny światowej Niemcy przetrzymywali jeńców wojennych i Żydów. Według szacunków historyków śmierć poniosło tu 6–12 tys. Polaków i Żydów. Minister obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w Forcie III powstanie miejsce pamięci o ofiarach niemieckiego terroru.
Organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego i fundacje mogą zgłaszać projekty dotyczące organizowania w wymienionych obiektach m.in. lekcji historii, wycieczek w ramach turystyki historycznej, akcji promocyjno-informacyjnych czy mających na celu porządkowanie miejsc pamięci i opiekę nad grobami bohaterów walki o niepodległość Polski. Zadania mogą być realizowane od 10 kwietnia do 31 grudnia tego roku. – W trakcie realizacji zadania oferent zobowiązany jest do bieżącego śledzenia aktualnych wytycznych i zaleceń dotyczących koronawirusa i realizowania zadania zgodnie z nimi – podkreślono w regulaminie konkursu.
Zainteresowane organizacje mogą składać projekty dotyczące jednego spośród wymienionych obiektów do 5 marca. Pod względem formalnym zgłoszenia ocenią specjaliści z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, a merytorycznie najlepsze oferty wybierze 26 marca specjalnie powołana komisja. Zwycięskie propozycje wraz z wysokością przeznaczonych na nie dotacji zostaną ogłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej MON. Na realizację wszystkich zadań konkursowych resort przeznaczył 750 tys. złotych.
Szczegółowe informacje na temat konkursu, warunków składania ofert oraz regulamin znajdziemy na tej stronie.
autor zdjęć: MON
komentarze