moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Umowa rozszerzająca współpracę obronną pomiędzy Polską a USA została dziś ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument otwiera drogę do uruchomienia w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. – Chciałbym, aby ta ratyfikacja była symbolem współpracy niezależnej od bieżących politycznych wydarzeń – podkreślał prezydent.

Dzisiejsza ratyfikacja stanowi ostatni etap zatwierdzania polsko-amerykańskich ustaleń. Wcześniej rozmowy na temat rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw prowadzili prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda, 15 sierpnia zaś stosowny dokument podpisali w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. Jednym z pierwszych efektów tej rozszerzonej współpracy będzie ulokowanie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. Oznacza to, że w razie potrzeby to właśnie z Polski amerykańska armia będzie kierować operacjami wojskowymi na wschodniej flance NATO, nawet z udziałem kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy. Na co dzień w poznańskim dowództwie służyć będzie około 200 mundurowych. Uruchomienie placówki najpewniej odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Na tym jednak nie koniec.

Ratyfikowana dzisiaj umowa zakłada m.in. zwiększenie liczebności pododdziałów US Army nad Wisłą – z 4,5 to 5,5 tysiąca żołnierzy oraz znaczącą rozbudowę wojskowej infrastruktury. W Drawsku Pomorskim powstaje już Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą wojska USA, Polski oraz innych państw NATO. We Wrocławiu ulokowana zostanie lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa sił powietrznych USA, w Lublińcu stacjonować będą amerykańskie wojska specjalne, w Łasku zaś eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Lista tego typu lokalizacji jest znaczenie dłuższa.

REKLAMA

Strona polska zobowiązała się pokryć koszty pobytu żołnierzy USA. Rocznie sięgną one 500 mln zł. – Obecność wojsk amerykańskich wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy. Stanowi też gwarancję, że artykuł 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany – podkreślał podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Zapis, o którym wspominał, mówi o kolektywnej obronie. Innymi słowy: każdy z członków NATO zobowiązany jest do pomocy zaatakowanemu sojusznikowi.

Podczas swojego wystąpienia prezydent mówił o długiej historii wojskowej współpracy obydwu państw. Wymienił Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego, którzy walczyli zarówno za wolność Polski, jak i podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przypomniał amerykańskich lotników walczących podczas wojny polsko-bolszewickiej i załogi latające z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego. Przywołał też wspólną służbę polskich i amerykańskich żołnierzy podczas misji w Iraku czy Afganistanie. – Teraz widomym znakiem tego braterstwa broni jest obecność wojsk USA w Polsce – zaznaczał. A ponieważ od kilku lat obecność ta stale się zwiększa, potrzebna stała się nowa umowa. – Odpowiada ona wymogom współczesności. Daje też jednak możliwości rozwoju – przekonywał prezydent i dodawał, że mocno liczy, że tak właśnie się stanie. – Dobra współpraca wojskowa przekłada się bowiem na możliwości rozwoju gospodarczego. Rynek środkowoeuropejski staje się w ten sposób bezpieczniejszy, spokojniejszy, bardziej stabilny – mówił prezydent. – Dzięki temu w ostatnich latach mogliśmy obserwować zwiększenie amerykańskiego zainteresowania, jeśli chodzi o współpracę energetyczną czy różnego rodzaju inwestycje w tej części Europy – podkreślał. Odniósł się też do wyborów prezydenckich, którymi Stany Zjednoczone żyły przez ostatnie dni. – Chciałbym, aby ta dzisiejsza ratyfikacja była symbolem naszej współpracy: spokojnej, niezależnej od wszelkich politycznych burz i procesów. Nie mam żadnych wątpliwości, że nasze partnerstwo budowane jest całkowicie ponad bieżącymi wydarzeniami politycznymi – przekonywał Duda.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Duch Invictus jest, czas na formę
 
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Czy będą podwyżki?
Ogień na alpejskich szczytach
Polityka nie znosi próżni
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ciemne strony Facebooka
AZOR – podwodny specjalista
Wzmocnione siły na granicy
Szczury Torbuku
Żołnierze bez testów z WF-u
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Kraby dla podhalańczyków
W jedynym słusznym kierunku
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON odwiedził USA
Time for Miecznik
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Dron z LAW-u
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Emerytura wypłacana w … karmie
Advantages of Efficient Organization
Dron dla hydrografów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Raki dla podhalańczyków
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Eto, pies na misje
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
O bezpieczeństwie państw NATO
Course on Diplomacy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wilk na poligonie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Inwestycje Stoczni Wojennej
Star Army
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Saper robi przejście
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Kobiety a pokój
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Test mobilności 12 Dywizji
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO