moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pogromca Sowietów i King Konga

W 1920 roku amerykańscy lotnicy bronili Polski przed Rosjanami. Jednym z nich był kpt. Merian Cooper, przyszły producent hollywoodzkich hitów. To on zorganizował Eskadrę Kościuszkowską, jeden z najaktywniejszych naszych oddziałów lotniczych walczących w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kpt. Merian C. Cooper i mjr Cedric Fauntleroy, piloci 7 Eskadry Myśliwskiej.

„Amerykanie, mimo wycieńczenia, walczą jak opętani. Bez ich pomocy dawno by nas diabli wzięli” – raportował w 1920 roku jeden z polskich dowódców piechoty. Na pomysł utworzenia w polskich siłach zbrojnych jednostki lotniczej złożonej z amerykańskich ochotników wpadł młody pilot z USA Merian Caldwell Cooper.

– Cooper miał sentyment do Polaków. Jego przodek, płk John Cooper, walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość pod dowództwem gen. Kazimierza Pułaskiego. W 1779 roku wyniósł rannego generała z pola bitwy pod Savannah – opowiada dr Janusz Laskowski, historyk zajmujący się okresem I wojny światowej. Merian najpierw walczył jako pilot w I wojnie światowej przeciw Niemcom. A wiosną 1919 roku przyjechał do Polski wraz z amerykańską agencją pomocy humanitarnej. Zaproponował wtedy Józefowi Piłsudskiemu, żeby utworzyć w naszych wojskach eskadrę lotniczą złożoną z amerykańskich ochotników.

Dowódcą jednostki nazwanej 7 Eskadrą Myśliwską im. Tadeusza Kościuszki został mjr Cedric Fauntleroy, a kpt. Cooper był jego zastępcą. Służyło w niej 21 Amerykanów oraz kilku polskich pilotów. Eskadra włączyła się do walki w kwietniu 1920 roku. Brała m.in. udział w wyprawie na Kijów, gdzie namierzała i ostrzeliwała radzieckie pociągi pancerne i piechotę, prowadziła też loty rozpoznawcze. „Latając i walcząc cały dzień, Merian wydaje się niestrudzony i nieustraszony. Im bardziej zaciekła walka, tym bardziej mu się podoba” – pisał do ojca Coopera mjr Fauntleroy.

Amerykanie walczyli też z 1 Armią Konną Siemiona Budionnego. Zrzucali na czerwonoarmistów bomby i ostrzeliwali ich z karabinów maszynowych. Budionny depeszował wtedy do Moskwy: „Pułki kawalerii naszej armii doznały wielkich strat ze strony nieprzyjacielskich aeroplanów, które bombardowały naszą armię z powietrza, jak również dziesiątkowały ogniem z kulomiotów”.

Eskadra Kościuszkowska w 1920 roku wykonała 462 loty bojowe i straciła trzech amerykańskich lotników. Pod nieprzyjacielski ogień dostał się też kpt. Cooper. 13 lipca został zestrzelony przez bolszewików. Udało mu się uciec z niewoli i po przejściu 700 kilometrów dotarł w kwietniu 1921 roku do Polski. Zdążył na 10 maja, gdy Józef Piłsudski przyznawał medale za zasługi wojenne. Cooper odebrał Order Wojskowy Virtuti Militari.


Po zdemobilizowaniu piloci wrócili do Stanów. Merian zajął się branżą filmową i odniósł sukces. Wyprodukował ponad sześćdziesiąt hollywoodzkich hitów, w tym słynnego „King Konga”, w którym sam zagrał pilota samolotu atakującego wielką małpę. Zarobione pieniądze inwestował w przemysł lotniczy i w latach 30. został dyrektorem linii Pan Am. Podczas II wojny światowej był szefem sztabu dowódcy amerykańskich sił powietrznych w Chinach. Zmarł w 1973 roku.

Tradycje amerykańskiej eskadry kultywował w czasie II wojny światowej słynny polski Dywizjon 303 nazwany „Kościuszkowskim”. O udziale pilotów z USA w wojnie z 1920 roku pamięta też 23 Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Jej MiG-i ozdabiają portrety asów lotnictwa, w tym mjr. Fauntleroya i kpt. Coopera.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: wikipedia, RKO Pictures

dodaj komentarz

komentarze


O Patriotach na WAT
 
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Własne interesy Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
For the Right Cause
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Szturmani na Lipie
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ważka bliżej
Defense Without Politics
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Żyj zdrowiej
Double Eagle po nowemu
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Nauka zimowego pływania
We Are All Darfur
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Rywalizacja strzelców wyborowych
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
They Train Together, They Fight Together
Czerwoni w odwrocie
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Symulatory strzelań Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
Darłowo czeka na śmigłowce
Stulatka hydrografia
Nowy wiceminister w MON
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podziemna potęga
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO