moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierska pamięć

Na opolskich nekropoliach, przy kwaterach kombatantów i miejscach pamięci, prace porządkowe rozpoczęli żołnierze 10 Brygady Logistycznej. To przygotowania do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych.

 

Żołnierze z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej kilka razy w roku pojawiają się na cmentarzach, gdzie prowadzą prace porządkowe na grobach weteranów, kombatantów oraz swoich kolegów, którzy odeszli na wieczną wartę. To nieodłączna część przygotowań do godnego uczczenia świąt państwowych, wojskowych czy religijnych. Podobne działania podejmują również żołnierze z innych jednostek wojskowych, a tradycja ta przyjęła nazwę „Żołnierska pamięć”.

Od 27 października opolscy logistycy sprzątają kwatery i miejsca pamięci na tzw. Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej oraz na Cmentarzu Opole – Półwieś. Pomagają im, odbywający praktyki w jednostce, podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki z Wrocławia, którzy w ten sposób poznają historię garnizonu. Na pierwszej nekropoli znajdują się pomniki Polskich Żołnierzy z II wojny światowej i z okresu powojennego oraz Poległym Powstańcom Śląskim, a także mogiły płk. Leona Bogusławskiego – kawalera orderu Virtuti Militari i powstańca śląskiego Józefa Poliwody.

 

Cmentarz Opole – Półwieś, to miejsce wiecznego spoczynku generała Jana Lachowicza – byłego ministra obrony narodowej w Rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, płk. Stanisława Glińskiego – pierwszego dowódcy 4 Pułku Pancernego „Scorpion”, 13 niezidentyfikowanych polskich żołnierzy z II wojny światowej, a także wielu opolskich kombatantów. Żołnierze sprzątają również teren wokół Pomnika Golgoty Wschodu, miejsca pamięci poświęconego ofiarom sowieckich deportacji i mordów na Polakach.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Pieta Michniowska
Salto mortale komandosa
Pierwszy krok do Invictusa
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Spadochronowy triumf
Jak reagować w kryzysie?
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Wyścig snajperów
Odniesione w walce rany łączą
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Pancerne starcie
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kajakiem na światowe podium
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Paliwowy krwiobieg NATO
Marzenia częściowo spełnione
Święto wojska pod hasłem SAFE
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Rakietowcy na Hawajach
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Śmierć w sercu Azji
Triumf wojskowych lekkoatletów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Innowacje z PERUNA
MON i MSZ o szczycie NATO
Baobaby docierają do wojska
„Albatros” dozbrojony
Azjatycka szansa
Trudne początki polskich bombowców
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Jelcze z Raciborza
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wsparcie ma znaczenie
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Zmiana warty na granicy
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Jak obronić się przed dronami?
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Służby badają miejsce upadku pocisku
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Odnaleziono „Roja”
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO