moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W 2021 roku więcej miejsc na studiach wojskowych

W przyszłym roku studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1475 kandydatów na oficerów. Do wyboru będą mieli piętnaście kierunków na czterech wojskowych uczelniach. Kandydaci po raz drugi będą mogli aplikować np. na logistykę ekonomiczną w Wojskowej Akademii Technicznej. W Akademii Wojsk Lądowych, poza znanymi kierunkami jak: dowodzenie, nawigacja czy mechatronika, nowością będzie informatyka.

Limit miejsc na studiach wojskowych jest corocznie określany przez resort obrony narodowej. Liczba kandydatów na oficerów, którzy będą mogli rozpocząć kształcenie wynika bowiem z potrzeb kadrowych armii, a konkretniej z konieczności uzupełnienia stanowisk podporuczników w momencie, gdy po pięciu latach ukończą oni edukację w wojskowej akademii.

Zgodnie z przygotowanym w resorcie obrony narodowej projektem rozporządzenia w roku akademickim 2021/22 studia mundurowe będzie mogło rozpocząć w sumie 1475 osób. Do wyboru będą oni mieli piętnaście kierunków na czterech uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Większe limity w trzech uczelniach

Tradycyjnie najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Studia w tej uczelni będzie mogło rozpocząć 837 osób (w tym roku 800). W ofercie edukacyjnej jest 11 kierunków. Najwięcej, bo 222 osób będzie studiować elektronikę i telekomunikację, a tyle samo kandydatów co w tym roku zostanie przyjętych na informatykę (107) oraz kryptologię i cyberbezpieczeństwo (116).


Kurs technik alpinistycznych i ratownictwa górskiego w Akademii Wojsk Lądowych. Fot. AWL

Więcej miejsc będzie na kierunku lotnictwo i kosmonautyka (było 44, będzie 70) i mechatronika (104 / 110), a mniej na mechanice i budowie maszyn (83 / 45) i logistyce (45 / 40). W ofercie po raz drugi pojawi się za to uruchomiony w tym roku kierunek – logistyka ekonomiczna. Tu przyjętych zostanie 12 osób. Do wyboru będą też: budownictwo (50), geodezja i kartografia (40) oraz chemia (25).

Akademia Marynarki Wojennej przyjmie 135 kandydatów na podchorążych (ostatnio 130). Do wyboru, podobnie jak w przypadku ostatniego naboru, będzie pięć kierunków. To: informatyka (22 miejsca), mechanika i budowa maszyn (11), mechatronika (16), nawigacja (44) i systemy informacyjne w bezpieczeństwie (42).

Podchorążowie z piątego roku Lotniczej Akademii Wojskowej szkolili się na samolotach M-346 Bielik. Fot. Urszula Krzemińska / 4 SLSz

Więcej miejsc dla kandydatów na oficerów przygotowała też Lotnicza Akademia Wojskowa. Tu indeksy otrzymają w sumie 153 osoby (tegoroczny limit wynosił 116). 80 kandydatów rozpocznie studia na kierunku lotnictwa i kosmonautyki, 43 na nawigacji, a 30 na logistyce.

Więcej miejsc dla informatyków

Nieco mniej kandydatów niż w tym roku będzie mogło podjąć studia w Akademii Wojsk Lądowych. Tegoroczny limit miejsc w tej uczelni MON określił na 365, w przyszłym ma on wynieść 350.

Kandydaci będą mieli do wyboru trzy dotychczas funkcjonujące kierunki. To dowodzenie (253 miejsca), logistyka (30) oraz inżynieria bezpieczeństwa (47). Jako nowość pojawi się kierunek informatyka o profilu praktycznym, na którego prowadzenie uczelnia otrzymała pozwolenie MNISW w maju tego roku. Powstanie kierunku było podyktowane tworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni, zwiększonym zapotrzebowaniem wojska na oficerów – specjalistów w dziedzinie informatyki i tym samym koniecznością ich kształcenia. Na ten kierunek zostanie przyjętych w sumie 20 kandydatów. Będą to 7-semestralne studia I stopnia, po których ukończeniu podchorąży uzyska tytuł inżyniera.


Podchorążowie WAT na szkoleniu specjalistycznym w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, lipiec 2019 r. Fot. kpt. Krzysztof Baran

– By zostać oficerem, konieczne jest jednak posiadanie tytułu magistra. Dlatego nasi absolwenci – inżynierowie będą od semestru letniego w roku akademickim 2024/2025 kontynuować edukację na 3-semestralnych studiach II stopnia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej – mówi por. Roksana Trawka, rzecznika prasowa AWL. Dodaje, że taką współpracę umożliwia podpisana 1 lipca umowa między uczelniami. – Porozumienie z WAT-em ma na celu zapewnienie ciągłości kształcenia kandydatów na oficerów i zabezpieczenie interesów podchorążych. Niemniej jednak, jako Akademia, będziemy dążyć do uzyskania uprawnień do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku informatyka, tak aby nasi studenci mogli ukończyć studia w AWL – mówi por. Trawka.

Osoby zainteresowane studiami wojskowymi będą musiały złożyć wniosek do rektora komendanta danej uczelni. Kandydaci do LAW będą mieli jak dotąd czas na rejestrację do 31 marca, a osoby zainteresowane studiami w trzech pozostałych uczelniach – do 31 maja.

Szczegółowe zasady przyszłorocznej rekrutacji zostaną określone w uchwałach senatów akademii wojskowych. Nie jest wykluczone, że nabór w akademiach w: Warszawie, Gdyni i Wrocławiu będzie się odbywać według nowych zasad – tzw. odwróconej procedury naboru. W praktyce kandydaci najpierw zdawaliby egzaminy wstępne, a dopiero po ich zaliczeniu i wstępnym zakwalifikowaniu na listę, byliby kierowani na badania, mające zdecydować o ich zdolności do służby zawodowej. W przypadku kandydatów do LAW, zasady rekrutacji miałyby pozostać bez zmian. Tam bowiem niezbędnym elementem naboru jest przejście szkolenia tzw. preselekcyjnego, które poprzedzone jest m.in. specjalistycznymi badaniami w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej oraz wojskowej pracowni psychologicznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAT, AWL, Urszula Krzemińska / 4 SLSz, kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


W jedynym słusznym kierunku
 
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Star Army
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Legia Akademicka po raz piąty
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Zbrodnia bez kary
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Szef MON odwiedził USA
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Raki dla podhalańczyków
Żołnierze bez testów z WF-u
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Emerytura wypłacana w … karmie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Wilk na poligonie
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Ogień na alpejskich szczytach
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Course on Diplomacy
Dron dla hydrografów
Kobiety a pokój
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ciemne strony Facebooka
Szczury Torbuku
Duch Invictus jest, czas na formę
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Time for Miecznik
Kraby dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Saper robi przejście
Inwestycje Stoczni Wojennej
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wybierz się na wojskowe studia
Rezerwista ochotnik też musi się starać
KFOR: wyższy stopień gotowości
Czy będą podwyżki?
O bezpieczeństwie państw NATO
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO