Ważą nie więcej niż 1,45 kg. Po bokach mają szyny do zamontowania np. latarki, z przodu gniazdo do gogli noktowizyjnych, a ich część boczna jest mocno podcięta, aby można było nosić ochronniki słuchu. HP-05 to nowy typ hełmów kompozytowych, które dostaną żołnierze. Dziś w tej sprawie podpisano umowę – za 50 tys. hełmów MON zapłaci spółce Maskpol 93,5 mln zł.
Już w przyszłym miesiącu żołnierze otrzymają pierwszą partię nowych hełmów kompozytowych – HP-05 typu „high-cut”. Opracowali je inżynierowie z Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A, które należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dziś przedstawiciele Maskpolu i Jednostki Wojskowej Nil, która realizuje zakupy uzbrojenia i sprzętu dla WOT, podpisali umowę. Zakłada ona, że w latach 2020–2023 polska firma dostarczy wojsku 50 tys. hełmów HP-05. Kontrakt jest wart 93,5 mln złotych.
Hełmy HP-05 typu „high-cut” w zależności od rozmiaru ważą od 1,25 do 1,45 kg. Są wyposażone nie tylko w szyny montażowe umożliwiające zainstalowanie np. latarki, lecz także w gniazdo do montażu gogli noktowizyjnych. Mają wysoko podciętą część boczną, dzięki czemu żołnierzom wygodniej jest nosić ochronniki słuchu – zarówno te aktywne (elektroniczne), jak i pasywne. Przedstawiciele WOT podkreślają uniwersalność HP-05, które spełniają wymagania nie tylko lekkiej piechoty, czyli terytorialsów, lecz również wojsk operacyjnych, m.in. jednostek zmechanizowanych, pancernych, zmotoryzowanych i artylerii.
Wprowadzenie do służby HP-05 nie oznacza jednak, że wojsko rezygnuje z bardziej zabudowanych (o większej ochronie balistycznej) hełmów kompozytowych. – Docelowo jako gestor (dysponent hełmów w siłach zbrojnych) widzimy potrzebę utrzymywania co najmniej dwóch typów hełmów. Chodzi tu zarówno o „high-cut”, jak i o nowy typ hełmu pełnego, który będzie bardziej udoskonaloną wersją dotychczas stosowanych konstrukcji o wzorze 2005 – wyjaśnia płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. Dodaje, że w WOT właśnie są opracowywane wymagania dotyczące następcy wzoru 2005.
Kontynuowanie prac badawczo-rozwojowych nad nowymi rozwiązaniami zapowiadają też przedstawiciele śląskiej firmy. – Maskpol od wielu lat prowadzi prace rozwojowe i poszerza bazę produkcyjną w obszarze ochrony balistycznej, w tym roku, jak również w kolejnych latach, będą realizowane inwestycje zwiększające kompetencje firmy w tej dziedzinie – zapewnia prezes Adam Ogrodnik, prezes PSO Maskpol S.A.
Obecnie żołnierze jednostek operacyjnych oraz WOT są wyposażeni w jeden typ hełmów kevlarowych. To produkowane przez Maskpol hełmy wzór 2005. Polska armia ma ich około 160 tys.
autor zdjęć: PGZ
komentarze