moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Fox już na wystawie

Zwiadowczego Humbera odkrytego na Sycylii przez polskich żołnierzy można już oglądać w Muzeum Broni Pancernej. Podczas II wojny światowej pojazd najpewniej służył w armii Andersa. Do Poznania trafił w czasie, gdy placówka była zamknięta z powodu epidemii COVID-19. Od kilku dni znów czeka na zwiedzających.

Odkrycia dokonano dwa lata temu. Na składowisku należącym do bazy Sigonella, jeden z żołnierzy PKW EU „Sophia” dostrzegł sylwetki dwóch pojazdów. Po wstępnym rekonesansie okazało się, że to najpewniej Humbery, które w czasie II wojny światowej służyły w armii Andersa. Żołnierze zabezpieczyli znalezisko. Wkrótce też ruszyły starania o pozyskanie pojazdów dla poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. Ciągnęły się przez długie miesiące. Ostatecznie Włosi zgodzili się odstąpić Polsce jeden z wozów. W połowie maja na pokładzie wojskowego Herculesa trafił on do Wrocławia, stamtąd zaś transportem kołowym do poznańskiego muzeum.

 

Jak zauważa szef placówki ppłk Tomasz Ogrodniczuk, ten pojazd to Fox, czyli kanadyjska wersja Humbera, który oryginalnie był budowany w Wielkiej Brytanii. Jego stan jednak nie był najlepszy. – Musieliśmy zdjąć zniszczone opony i odblokować mosty tak, żeby pojazd można było w ogóle przetoczyć. Potem rozprostowaliśmy błotniki i dokładnie go sobie obejrzeliśmy – opowiada ppłk Ogrodniczuk.

Wojenne losy Humbera wciąż jeszcze nie są dokładnie znane. Pancerz pokrywają warstwy rdzy i łuszczącej się farby. Trudno dostrzec na nim jakiekolwiek oznaczenia. – Z tabliczki znamionowej wynika, że pojazd został wyprodukowany w 1943 roku. Na razie wertujemy książki, próbując ustalić, w jakiej jednostce mógł służyć – zaznacza ppłk Ogrodniczuk. Wiele wskazuje, że był to 15 Pułk Ułanów. Taką przynależność mógłby sugerować słabo widoczny trójkąt na pancerzu drugiego z odkrytych na Sycylii pojazdów.

Humbery były skonstruowane z myślą o brytyjskich pułkach kawalerii pancernej. Szybko zaczęły z nich jednak korzystać także sojusznicze armie – kanadyjska, francuska, a także polska. Z taśm produkcyjnych zjechało w sumie 3,5 tysiąca tego typu pojazdów. Służyły one między innymi w Afryce i na południu Włoch. Na świecie do tej pory zachowało się ponad dwadzieścia tego typu maszyn. – Część znajduje się w muzeach, część w kolekcjach prywatnych. W Polsce nie było dotąd żadnego – przyznaje ppłk Ogrodniczuk.

Poznańskiego Foxa od kilku dni mogą już oglądać zwiedzający. W środę muzeum zostało otwarte po przeszło dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią COVID-19. Przez ten czas na terenie placówki funkcjonowało centrum logistyczno-załadunkowe, skąd wojska obrony terytorialnej kolportowały płyny dezynfekcyjne oraz środki ochronne do DPS-ów, żłobków oraz przedszkoli. Ponowne uruchomienie placówki uświetniła salwa z karabinów Humbera. – Z tej okazji pojazd został wyposażony w gazowe Browningi. W ten sposób chcieliśmy uczcić generałów Andersa i Maczka – podkreśla ppłk Ogrodniczuk. W maju przypada rocznica bitwy pod Monte Cassino, ale też zajęcie Wilhelmshaven przez maczkowców.

Pojazd przywieziony z Włoch będzie prezentowany przez najbliższe miesiące. – Na razie stoi na pożyczonych przez nas oponach. Staramy się o pozyskanie pieniędzy na jego renowację. Chcielibyśmy doprowadzić go do takiego stanu, by mógł jeździć, ale czeka nas przy nim jeszcze ogrom pracy – podsumowuje ppłk Ogrodniczuk.

Muzeum Broni Pancernej to wyjątkowa placówka. W swoich zbiorach ma kilkadziesiąt różnego typu pojazdów pancernych – od transporterów, przez haubice, aż po czołgi. Część pojazdów została sprowadzona z zagranicy – z Grecji, Portugalii oraz Norwegii. MBP (od pewnego czasu) jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej, kmdr ppor Krzysztof Casta PKW IRINI

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnia droga Pileckiego
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pokazali bojowego ducha
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Piedimonte – samobójcza misja
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Mobilne dowodzenie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Przysięga w Limanowej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Podróż po AWACS-ie
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO