moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie

Już za kilka miesięcy Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu rozpocznie działalność w nowej, większej siedzibie. W pawilonach wystawienniczych przy lotnisku Ławica trwają ostatnie prace budowlane. Trafiły tam już także muzealne eksponaty: zabytkowe czołgi, armaty czy działa samobieżne.

Ze starej siedziby muzeum, która mieściła się na terenach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wywiezionych zostało około 50 maszyn: zabytkowych czołgów, dział samobieżnych, pojazdów opancerzonych. Kolejnych kilka trafiło do nowej siedziby z warsztatów remontowych w podpoznańskim Swarzędzu. Transporty ruszały wczesnym rankiem albo wieczorami, kiedy ruch na ulicach Poznania był niewielki. Zakrojona na dość dużą skalę operacja logistyczna przebiegła bez zakłóceń. – Najlepszym tego dowodem jest fakt, że nie stało się o niej głośno – zaznacza ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Hangar, który do tej pory Muzeum miało do dyspozycji, z trudem mieścił blisko 60 zabytkowych pojazdów. W dodatku dostęp zwiedzających był utrudniony, ponieważ każdy kto wchodził na teren wojskowy, musiał uzyskać przepustkę.

Teraz sytuacja się zmieni. Zbiory zostaną rozlokowane w czterech przestronnych pawilonach nieopodal lotniska Ławica. Kiedyś w budynkach tych mieściły się garaże dla wojskowych pojazdów, ostatnio stały one puste. Dodatkowe miejsce pod ekspozycję muzeum zyska dzięki zadaszeniu przestrzeni pomiędzy obiektami. W sumie pojazdy zostaną rozstawione na powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych. W budynkach i wokół nich trwają ostatnie prace. – Musimy tam jeszcze na przykład położyć kostkę – informuje ppłk Ogrodniczuk.

Zmian będzie więcej. Muzeum Wojska Polskiego, któremu podlega poznańska placówka z myślą o niej rozpoczęło już nabór nowych kadr. – Potrzebujemy zarówno pracowników merytorycznych, jak i administracyjno-biurowych. Do obsadzenia mamy jedenaście etatów. Na tyle dostaliśmy pieniądze z resortu obrony. W sumie kadra muzeum, łącznie z szefem oddziału, będzie się na razie składała z 12 osób. Liczymy jednak, że w przyszłości uda się ją rozbudować – przyznaje Sebastian Warlikowski, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego. Dodaje też, że zgłaszają się już pierwsi zainteresowani. Dokładna data otwarcia nowej siedziby MBP nie jest jeszcze znana. Najpewniej jednak nastąpi to wiosną tego roku.

Historia poznańskiego muzeum sięga lat sześćdziesiątych i wiąże się z działającą wówczas w mieście Oficerską Szkołą Wojsk Pancernych. To właśnie jej żołnierze zaczęli gromadzić wycofywany ze służby sprzęt. Pierwszymi eksponatami stały się sowiecki czołg T-34 oraz dwa samobieżne działa Su-85 i Su-122. W ostatnich kilkunastu latach kolekcja zaczęła się rozrastać w bardzo szybkim tempie. Skupieni wokół placówki pasjonaci zdołali odszukać i wyremontować unikatowe pojazdy z czasów II wojny światowej, które przez lata spoczywały w bagnach i rzekach. Sprowadzali też sprzęt z zagranicy: Portugalii, Grecji, czy Norwegii. Obecnie zbiory muzeum liczą blisko 60 eksponatów. Wśród nich są na przykład czołgi Patton, Cromwell, czy Sherman Firefly, używany przez Niemców w czasie II wojny światowej ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6 i działo samobieżne StuG IV, a nawet limuzyny, z których dawniej korzystali państwowi notable.

Eksponaty z Muzeum Broni Pancernej kilkakrotnie „zagrały” w filmach. Czołg T-34  pojawił się na planie filmu „Poznań '56” w reżyserii Filipa Bajona, z kolei czołgi T-54 i T-55 zostały wypożyczone ekipie Stevena Spielberga, który we Wrocławiu realizował zdjęcia do „Mostu szpiegów”. Wcieliły się w rolę pojazdów należących do armii NRD.

Koszt przygotowania nowej siedziby MBP wyniesie nieco ponad 21 mln zł brutto.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Gry wojenne w szkoleniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sztuka ochrony zabytków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pierwszy polski technik AH-64
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Treningi z wojskiem wracają
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wielka droga” dostępna online
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapraszamy na Festiwal
Bohater odtrącony
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Wiosenna burza nad Estonią
Armia Andersa w operacji „Honker”
Uwaga, transformacja!
NATO on Northern Track
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Na straży nieba
Husarz na straży nieba
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Rajd ku czci saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO