moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe terminy dla kandydatów do szkół wojskowych

W związku z przesunięciem terminów matur, wojskowe uczelnie wprowadziły zmiany w terminach rekrutacji. Kandydaci na studia wojskowe w czterech akademiach – w Warszawie, Dęblinie, Gdyni i Wrocławiu – mogą rejestrować się elektronicznie do końca czerwca. Wznowione zostały też procedury kierowania kandydatów na badania lekarskie.

Ze względu na sytuację epidemiczną rząd zdecydował o przesunięciu tegorocznych egzaminów maturalnych. Uczniowie szkół średnich mają je zdawać od 8 do 29 czerwca (termin dodatkowy 8-14 lipca). Maturzyści nie będą musieli zaliczać części ustnej, czekają ich wyłącznie egzaminy pisemne.

Zmiany terminu matur sprawiły, że nowe zasady rekrutacji musiały także wdrożyć wojskowe uczelnie. Rektorzy-komendanci akademii: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Lotniczej Akademii Wojskowej wystąpili do MON z wnioskiem o wydłużenie terminu rejestracji i składania wniosków przez kandydatów na studia wojskowe. Ostatecznie, zamiast do końca kwietnia, ochotnicy mogą się rejestrować na stronie wybranej uczelni jeszcze przez niespełna dwa miesiące – do 30 czerwca.

– Zmiany w organizacji rekrutacji były konieczne, by nasi kandydaci, maturzyści nie znaleźli się w sytuacji, w której nie będą mieli możliwości wyboru kierunku studiów w naszej Akademii – mówi dr inż. Zdzisław Chudy, kierownik Działu Organizacji Kształcenia WAT.

Co z egzaminami?

Wyniki tegorocznych matur mają być znane do 11 sierpnia. Dopiero wtedy uczelnie wojskowe będą mogły przygotować wstępne listy osób zakwalifikowanych, naliczając punkty rankingowe za oceny z egzaminu dojrzałości. – Brak części ustnej matur nie wpłynie na rekrutację i punkty przyznawane kandydatom. Są one bowiem naliczane zgodnie z wynikami uzyskanymi w pisemnej części egzaminów maturalnych – mówi por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy AWL.

Osoby, które – na podstawie punktów za matury – zakwalifikują się, będą musiały złożyć m.in. wniosek o powołanie do służby kandydackiej. – Ze względu na panującą sytuację, przesunęliśmy termin składania dokumentów na studia wojskowe do 28 sierpnia. W przypadku dalszych elementów rekrutacji, będziemy czekać na wytyczne ministerstwa – mówi dr inż. Zdzisław Chudy.

Bo rekrutacja, zgodnie z obowiązującymi przepisami, poza analizą ocen z matury, powinna też objąć test sprawności fizycznej oraz rozmowę kwalifikacyjną. Czy w praktyce egzaminy wstępne będą wyglądały tak samo jak w latach ubiegłych, jeszcze nie wiadomo. W MON trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia o służbie wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych. – Przewiduje ona wprowadzenie fakultatywnego egzaminu z WF. Szczegółowe informacje o egzaminach będą ogłoszone najpóźniej 14 dni przed ich rozpoczęciem – informują przedstawiciele MON. Wiadomo tylko, że jeśli ustalone przez rząd terminy matur nie zmienią się, rekrutacja kandydatów na uczelniach będzie prowadzona w sierpniu.

Konieczne badania

Kandydaci ubiegający się o studia wojskowe, muszą też – do czasu egzaminów – uzyskać lekarskie i psychologiczne orzeczenia o zdolności do służby wojskowej. Jeszcze do niedawna działalność rejonowych wojskowych komisji lekarskich była zawieszona, a kandydaci nie mogli przechodzić badań. Zgodnie jednak z informacjami przekazanymi przez MON, procedura kierowania kandydatów na badania została ponownie uruchomiona. – Zgodnie z projektowanymi regulacjami, w przypadku braku kompletu orzeczeń, dopuszczalne będzie okazanie w dniu egzaminów wstępnych standardowego zaświadczenia lekarskiego wydanego przez lekarza pierwszego kontaktu bądź internistę. Kryterium przyjęcia takiego zaświadczenia będzie data wystawienia, nie wcześniej niż miesiąc przed datą egzaminu – tłumaczą przedstawiciele MON.

W roku akademickim 2020/2021 studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1411 kandydatów na oficerów. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie przygotowała w sumie 800 miejsc, AWL – 365, Akademia Marynarki Wojennej – 130, a Lotnicza Akademia Wojskowej – 116.

Zasady naboru do uczelni wojskowych regulują ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (rozdział 8) oraz Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych ( trwają prace nad jego nowelizacją) i zarządzenie MON z 24 marca br. w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych do uczelni wojskowych w roku akademickim 2020/2021.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Wisła i Narew w Sejmie
 
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Kurs na dyplomację
Nowe książeczki wojskowe
Co ze sprawdzianem z WF?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Ankona – bitwa po polsku
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Abrams – czołg z najwyższej półki
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Rusza PKW Islandia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Desantowanie z transportowego giganta
Grot – rozwojowa konstrukcja
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan: powrót do domu
Kontyngent do zmiany
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Psy (w) WOT
Course on Diplomacy
Combining Two Worlds
Misja, która zmieniła polską armię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Klauzula: ściśle tajne
Podwodne centrum przyszłości
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Lufy prosto z Huty
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wiosłują dla Emily
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Stalowy człowiek
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wilki znów na Mazurach
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kat warszawskiego getta przed sądem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Plany WB Group

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO