W związku z przesunięciem terminów matur, wojskowe uczelnie wprowadziły zmiany w terminach rekrutacji. Kandydaci na studia wojskowe w czterech akademiach – w Warszawie, Dęblinie, Gdyni i Wrocławiu – mogą rejestrować się elektronicznie do końca czerwca. Wznowione zostały też procedury kierowania kandydatów na badania lekarskie.
Ze względu na sytuację epidemiczną rząd zdecydował o przesunięciu tegorocznych egzaminów maturalnych. Uczniowie szkół średnich mają je zdawać od 8 do 29 czerwca (termin dodatkowy 8-14 lipca). Maturzyści nie będą musieli zaliczać części ustnej, czekają ich wyłącznie egzaminy pisemne.
Zmiany terminu matur sprawiły, że nowe zasady rekrutacji musiały także wdrożyć wojskowe uczelnie. Rektorzy-komendanci akademii: Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Lotniczej Akademii Wojskowej wystąpili do MON z wnioskiem o wydłużenie terminu rejestracji i składania wniosków przez kandydatów na studia wojskowe. Ostatecznie, zamiast do końca kwietnia, ochotnicy mogą się rejestrować na stronie wybranej uczelni jeszcze przez niespełna dwa miesiące – do 30 czerwca.
– Zmiany w organizacji rekrutacji były konieczne, by nasi kandydaci, maturzyści nie znaleźli się w sytuacji, w której nie będą mieli możliwości wyboru kierunku studiów w naszej Akademii – mówi dr inż. Zdzisław Chudy, kierownik Działu Organizacji Kształcenia WAT.
Co z egzaminami?
Wyniki tegorocznych matur mają być znane do 11 sierpnia. Dopiero wtedy uczelnie wojskowe będą mogły przygotować wstępne listy osób zakwalifikowanych, naliczając punkty rankingowe za oceny z egzaminu dojrzałości. – Brak części ustnej matur nie wpłynie na rekrutację i punkty przyznawane kandydatom. Są one bowiem naliczane zgodnie z wynikami uzyskanymi w pisemnej części egzaminów maturalnych – mówi por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy AWL.
Osoby, które – na podstawie punktów za matury – zakwalifikują się, będą musiały złożyć m.in. wniosek o powołanie do służby kandydackiej. – Ze względu na panującą sytuację, przesunęliśmy termin składania dokumentów na studia wojskowe do 28 sierpnia. W przypadku dalszych elementów rekrutacji, będziemy czekać na wytyczne ministerstwa – mówi dr inż. Zdzisław Chudy.
Bo rekrutacja, zgodnie z obowiązującymi przepisami, poza analizą ocen z matury, powinna też objąć test sprawności fizycznej oraz rozmowę kwalifikacyjną. Czy w praktyce egzaminy wstępne będą wyglądały tak samo jak w latach ubiegłych, jeszcze nie wiadomo. W MON trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia o służbie wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych. – Przewiduje ona wprowadzenie fakultatywnego egzaminu z WF. Szczegółowe informacje o egzaminach będą ogłoszone najpóźniej 14 dni przed ich rozpoczęciem – informują przedstawiciele MON. Wiadomo tylko, że jeśli ustalone przez rząd terminy matur nie zmienią się, rekrutacja kandydatów na uczelniach będzie prowadzona w sierpniu.
Konieczne badania
Kandydaci ubiegający się o studia wojskowe, muszą też – do czasu egzaminów – uzyskać lekarskie i psychologiczne orzeczenia o zdolności do służby wojskowej. Jeszcze do niedawna działalność rejonowych wojskowych komisji lekarskich była zawieszona, a kandydaci nie mogli przechodzić badań. Zgodnie jednak z informacjami przekazanymi przez MON, procedura kierowania kandydatów na badania została ponownie uruchomiona. – Zgodnie z projektowanymi regulacjami, w przypadku braku kompletu orzeczeń, dopuszczalne będzie okazanie w dniu egzaminów wstępnych standardowego zaświadczenia lekarskiego wydanego przez lekarza pierwszego kontaktu bądź internistę. Kryterium przyjęcia takiego zaświadczenia będzie data wystawienia, nie wcześniej niż miesiąc przed datą egzaminu – tłumaczą przedstawiciele MON.
W roku akademickim 2020/2021 studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1411 kandydatów na oficerów. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie przygotowała w sumie 800 miejsc, AWL – 365, Akademia Marynarki Wojennej – 130, a Lotnicza Akademia Wojskowej – 116.
Zasady naboru do uczelni wojskowych regulują ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (rozdział 8) oraz Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych ( trwają prace nad jego nowelizacją) i zarządzenie MON z 24 marca br. w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych do uczelni wojskowych w roku akademickim 2020/2021.
autor zdjęć: AWL
komentarze