moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nabór na wojskowe studia trwa

Choć wojskowe uczelnie zawiesiły zajęcia, rekrutacja na studia odbywa się bez problemów. Pracownicy czterech akademii odbierają telefony, odpowiadają na e-maile i przyjmują dokumenty. Kandydaci na studia w Lotniczej Akademii Wojskowej mogą je składać do końca marca, ci którzy chcą studiować na pozostałych uczelniach wojskowych mają czas do końca kwietnia.

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu zajęć w wojskowych akademiach od 12 do 25 marca. Nie oznacza to jednak wstrzymania działalności uczelni. Cały czas prowadzą one rekrutację na studia wojskowe. Ta, zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli akademii, odbywa się bez większych przeszkód.

Poczta, internet i telefon

REKLAMA

Do końca kwietnia na wnioski od kandydatów czeka Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. – Nasza uczelnia funkcjonuje i przystosowuje się do zmian jakie zaszły w związku z sytuacją epidemiczną. Administracja normalnie funkcjonuje i wszelkie sprawy są załatwiane drogą elektroniczną lub telefoniczną. Kandydaci cały czas mogą rejestrować się za pomocą internetu – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.

Podobnie jest w Wojskowej Akademii Technicznej. – Sekcja ds. rekrutacji jest czynna, ale preferujemy kontakt telefoniczny lub mailowy. Wypełnione przez ochotników wnioski o powołanie do służby kandydackiej mogą być przesyłane pocztą tradycyjną lub ostatecznie złożone w dniu sprawdzianu sprawności i rozmowy kwalifikacyjnej w lipcu – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Pracuje także sekcja rekrutacji Akademii Wojsk Lądowych. Jej pracownicy na bieżąco odpowiadają na maile, odbierają telefony od zainteresowanych i przyjmują dokumenty. Uczelnia apeluje jednak, aby kandydaci nie przynosili ich osobiście, tylko wysyłali pocztą.

Podobnie jest w Lotniczej Akademii Wojskowej. – Biuro obsługujące kandydatów pracuje bez zmian. Ale u nas, w odróżnieniu od pozostałych trzech uczelni, termin rejestracji elektronicznej upływa w ostatnim dniu marca. O jego zmianie mogą, w obecnej sytuacji, zdecydować przełożeni – mówi mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik prasowy LAW.

Co po rekrutacji?

Po złożeniu wniosku kandydat będzie musiał przejść kolejne etapy procedury kwalifikacyjnej, m.in. spotkanie z wojskową komisją lekarską oraz psychologiem, aby potwierdzić zdolność do zawodowej służby. Nie wiadomo jeszcze, czy z powodu zagrożenia epidemią, terminy tych badań nie zostaną przesunięte. Co wtedy? – Jeżeli kandydat do dnia egzaminów sprawnościowych nie zdąży z badaniami, w dniu egzaminu będzie zobowiązany przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego. Wcielenie do służby podchorążych pierwszego roku odbywa się pod koniec sierpnia. Liczymy, że do tego czasu kandydaci staną przed komisjami. Orzeczenie o zdolności do służby jest niezbędne, by można było rozpocząć studia wojskowe – wyjaśnia por. Roksana Trawka, rzecznik prasowy AWL.

W szczególnej sytuacji jest dęblińska Szkoła Orląt. Tu bowiem kandydaci na kierunki lotnicze muszą przejść dodatkowe, specjalistyczne badania oraz sprawdzające tzw. szkolenie selekcyjne. Te pierwsze odbywają się w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej i na razie zostały wstrzymane. Podobnie jest ze szkoleniem selekcyjnym. – Jesteśmy gotowi je przeprowadzić, ale zapadły decyzje, by także ono zostało zawieszone. Mamy natomiast jeszcze trochę czasu, aby je zrealizować – mówi mjr Kossowska.

W roku akademickim 2020/2021 studia wojskowe będzie mogło rozpocząć 1411 kandydatów na żołnierzy zawodowych. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie przygotowała w sumie 800 miejsc, AWL – 365, Akademia Marynarki Wojennej 130, a Lotnicza Akademia Wojskowej 116.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
 
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Raptory lecą do Polski
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
WAT z myślą o przyszłości
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Przygotowani na kryzys
Czerwona agresja
Raptory już w Polsce
NATO stawia na drony
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Collective Defense is Priority
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Zostań stypendystą MON-u
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Półmaratończycy na medal
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Jastrzębie nad Słowacją
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Alianci z AK
Włoscy lotnicy w Malborku
Putin sięga po rezerwy
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Drony w WOT
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lat temu
Medalowy weekend w Monachium
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Śladem profesjonalistów
Premier w Żelaznej Dywizji
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
„Rekin” dobił do brzegu
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Ukraińska kontrofensywa
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
GROM Challenge po raz dziesiąty
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Patriotyzm to nie frazes
System zwalczania BSL
Dublet pięciobojowych sztafet
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Sportowe zmagania weteranów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Konsekwencje wojny
Powrót do korzeni
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Desant pod Arnhem
Brunatny najazd
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Desant czeka na nowych żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ile Polska straciła podczas II wojny
Od Chersonia po Krym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO