moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkoła Orląt będzie Akademią

Od 1 października Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie ma stać się Lotniczą Akademią Wojskową. Odpowiedni projekt przepisów w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. – To zasługa wszystkich ludzi, którzy przez niemal 100 lat funkcjonowania uczelni budowali jej historię i potencjał. Dla nas oznacza to większa odpowiedzialność, ale też większy prestiż i możliwości – mówi gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, rektor-komendant Szkoły Orląt.

Starania Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych o przekształcenie uczelni w Akademię trwają od kilku lat. Aby stało się to możliwe, placówka musiała spełnić wymogi określone w ustawie o szkolnictwie wyższym. Chodzi o posiadanie przez nią uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora przynajmniej na dwóch wydziałach. – Te wymogi już spełniliśmy. Dostosowaliśmy strukturę senatu, stworzyliśmy procedury dotyczące doktoryzowania, do nowych zadań przygotowana została kadra dydaktyczna uczelni. De facto więc funkcjonujemy jako uczelnia akademicka, choć brakuje nam tej przysłowiowej kropki nad „i”, czyli nowej nazwy – mówi gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, rektor-komendant WSOSP.

Ta wymaga jednak zmian w przepisach. Odpowiedni projekt rozporządzenia powstał już w MON. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Szkoła Orląt od 1 października stanie się Lotniczą Akademią Wojskową (LAW).

Droga do Akademii

– Dęblińska uczelnia plasuje się w czołówce europejskich uczelni lotniczych, stanowi jeden z filarów polskiej nauki i szkolnictwa wojskowego. To zmiany uzasadnione rolą, jaką odgrywa szkoła w przygotowaniu kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz doskonaleniu kadr sił powietrznych, ale także perspektywą dalszego jej rozwoju oraz misji, jaką wypełniać będzie w przyszłości w systemie kształcenia i szkolenia lotniczego polskich pilotów wojskowych i cywilnych – napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora mają obecnie dwa wydziały. Wydział Lotnictwa uzyskał je w 2015 roku (doktor nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn). Od tego czasu nauczyciele akademiccy Wydziału uzyskali jeden tytuł naukowy profesora, pięć stopni naukowych doktora habilitowanego oraz cztery stopnie naukowe doktora. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza publiczna obrona rozprawy doktorskiej.

W styczniu tego roku uprawnienie do nadawania stopnia naukowego doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie zostało przyznane Wydziałowi Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki. Tu z kolei nadano dotychczas trzy stopnie doktora habilitowanego oraz doktora.

Duma i prestiż

W opinii gen. Krawczyka, jeśli przepisy wejdą w życie, status akademii będzie oznaczał większy potencjał i możliwości szkoleniowe uczelni, ale też większy prestiż, podkreślający kluczową rolę w kształceniu i szkoleniu najwyższej klasy pilotów w Polsce. Zmiana pozwoli również rozwinąć współpracę z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi zajmującymi się szeroko pojętymi kwestiami lotniczymi.

– Byłaby to też bez wątpienia satysfakcja dla naszych podchorążych, którzy dziś mają możliwość studiować w jedynej takiej uczelni w Europie. Uczelni, gdzie trzeba podołać rygorom wymagających studiów, zaliczyć niespotkane nigdzie indziej w takim wymiarze 17-miesięczne praktyki, ale w rezultacie zdobyć wykształcenie magistra inżyniera i tak wysoki poziom wyszkolenia lotniczego, który pozwala niemal od razu wejść do służby w jednostkach operacyjnych sił powietrznych – mówi gen. Krawczyk.

Rektor-komendant podkreśla, że status akademii także dla niego byłyby ogromną satysfakcją. – Cieszyłbym się, gdyby ta zmiana dokonała się w czasie, gdy to ja stoję na czele uczelni. Ale podkreślam, jeśli tak się stanie, będzie to zasługą wielu ludzi, którzy tu studiowali, wykładali, którzy tu pracowali. Wszyscy oni zbudowali historię tej uczelni i taki potencjał, który pozwolił na wejście na poziom akademii – mówi generał.

Zdaniem przedstawicieli resortu przyjęcie nazwy „Lotnicza Akademia Wojskowa” (LAW) przez WSOSP będzie historycznym momentem dla wojskowego szkolnictwa wyższego. – Jego filarem stanie się pięć akademii, które utworzą unikatowy w skali Europy, kompleksowy system zabezpieczenia przygotowania teoretycznego i praktycznego specjalistycznych kadr dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – napisano w uzasadnieniu.

Jedyna taka uczelnia

W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych na studiach I i II stopnia kształcą się studenci wojskowi oraz cywilni. W strukturach uczelni działają specjalistyczne ośrodki kształcenia. To np. Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL), gdzie odbywa się teoretyczne i praktyczne szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych w specjalnościach pilotów: samolotu odrzutowego, samolotu transportowego, śmigłowca. Centrum prowadzi również szkolenie studentów cywilnych uczelni do uzyskania licencji zawodowej na samolotach i śmigłowcach. W WSOSP funkcjonuje też utworzony w 2014 roku Ośrodek Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych, który szkoli operatorów obsług systemów bezzałogowych statków powietrznych (BSP), techników systemów bezzałogowych statków powietrznych oraz operatorów i techników zestawów sterowanych manewrujących celów powietrznych (ZSMCP).

Elementami struktury WSOSP są też ośrodki: Szkolenia Służb Ruchu Lotniczego, Szkolenia Nawigatorów Naprowadzania, Technologii Informacyjnych, Szkolenia Fizycznego i Kondycyjnego Przygotowania do Lotów oraz Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego. Ten ostatni szkoli m.in. wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa (Joint Terminal Attack Controller – JTAC) oraz personel latający, wykonujący misje bezpośredniego wsparcia lotniczego (. Close Air Support).

Obecnie w polskim wojsku funkcjonują cztery wojskowe akademie: Wojsk Lądowych we Wrocławiu (od 2017 roku), Marynarki Wojennej w Gdyni, Techniczna w Warszawie i Sztuki Wojennej także w Warszawie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Wyższej Szkoły Orląt

dodaj komentarz

komentarze


Minister obrony RFN w Polsce
Podchorążowie w dżungli
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Kraków zaprosił weteranów
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Śmierć w sercu Azji
Królestwo pojazdów
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Polski wkład w operację „Overlord”
Święto DGRSZ
Zełenski traci Order Orła Białego?
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Zbrodnicza farsa
AMW oferuje mieszkania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Apetyt Smoka rośnie
Innowacje dla bezpieczeństwa
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Stała baza wojsk USA w Polsce
Ważne decyzje w Brukseli
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Lotnicze święto w Lesznie
Podróż w ciemność
F-35 Changes Everything
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Premier powołał nową wiceminister obrony
Bez zmian w emeryturach
Koło zamachowe gospodarki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerny Poznań
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Umowa na pociski do Patriotów
Wsparcie ma znaczenie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Równanie z „Iksem”
Na granicy stratosfery
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
„Strzała weterana” spaja środowisko
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Na straży nieba
Sportowe jubileusze
Mundur, medale i duma
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Krok w stronę pokoju
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Marsz gąsienicowych kolumn
Trening działań połączonych
Generał z cienia
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Polska szykuje się do produkcji Panter

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO