moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaprojektuj oznakę Legii Akademickiej

Ma być atrakcyjna, nowoczesna, ale też nawiązywać do historii – Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs na projekt oznaki Legii Akademickiej. Propozycje prac można przysyłać do 29 maja. Oznakę, po zatwierdzeniu przez szefa MON, będą nosić na rękawach mundurów studenci biorący udział w resortowym programie przeszkolenia wojskowego.

Konkurs na oznakę Legii Akademickiej MON ogłosiło kilka dni temu. Jest on adresowany do członków LA, w tym studentów, którzy uczestniczyli lub obecnie biorą udział w programie przeszkolenia wojskowego. Według szacunków to ok. 10 tysięcy osób. – Znaki używane w Siłach Zbrojnych RP są symbolem najważniejszych wojskowych wartości, chwały i tradycji oręża polskiego oraz wierności i honoru żołnierskiego. Obecnie członkowie LA nie mają oznaki, która byłaby dla nich symbolem przynależności i elementem integrującym formację. Stąd pomysł na taki konkurs – tłumaczy mjr Jerzy Banasiak z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, sekretarz konkursu.

Zgłaszane prace mogą być wykonane w dowolnej technice, z zachowaniem zasad heraldyki i munduroznawstwa. Projekt nie może być powtórzeniem istniejących już znaków, odznaczeń państwowych czy odznak. – Twórcy projektów powinni pamiętać też o tym, by barwy i symbolika oznaki były odzwierciedleniem specyfiki służby w Legii Akademickiej, charakteru zadań i tradycji do których nawiązuje. Dobrze, by oznaka łączyła nowoczesność z historią i jednoznacznie kojarzyła się z przynależnością do LA – mówi mjr Banasiak.

Autorzy projektów powinni też pamiętać, że znak graficzny ma mieścić się na prostokącie o wymiarach 50x80 mm albo w kole o średnicy 70 mm. – To niewiele miejsca, a nam zależy, by oznaka była czytelna. Dlatego lepiej unikać zbyt dużego nagromadzenia symboli, nie stosować pełnych nazw, raczej skróty i inicjały – mówi mjr Banasiak.

Na prace MON czeka do 29 maja. Każda powinna zawierać dwie części: opis oznaki oraz przedstawiającą jej koncepcję wizualizację (rysunek, grafikę, szkic). Całość należy przygotować w formie papierowej i elektronicznej, w formacie PDF, nagraną na płycie CD/DVD. Propozycje projektów należy wysłać na adres al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa lub złożyć w Biurze Podawczym w godzinach pracy urzędu Ministerstwa Obrony Narodowej (8:15 - 16:15).

Nadesłane prace oceni Komisja Historyczna do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych MON. Poza wymogami określonymi w regulaminie pod uwagę będą brane oryginalność projektu, pomysłowość oraz łatwa identyfikacja z Legią Akademicką. Będzie się też liczyć się atrakcyjność formy, walory estetyczne oraz odniesienia do polskich tradycji orężnych. Każda praca będzie mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez ministra obrony narodowej. Nagroda główna to 1500 zł, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają odpowiednio: 600 zł i 400 zł. Autorom wyróżnionych prac zostaną wręczone nagrody rzeczowe.

Oznaka zostanie wprowadzona do użytku po podpisaniu decyzji przez ministra obrony narodowej. Członkowie Legi Akademickiej będą nosić oznakę na lewym ramieniu munduru polowego.

Program „Legia Akademicka” skierowany jest do studentek i studentów wszystkich kierunków studiów I i II stopnia uczelni cywilnych, którzy chcieliby przejść przeszkolenie wojskowe i zdobyć stopień wojskowy. Program nawiązuje do nazwy i tradycji Legii Akademickiej, utworzonej w 1918 r. przez studentów uczelni warszawskich. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Legia Akademicka

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1588189980
...a co w tym roku z Legią Akademicką, wystartuje?
0C-AA-26-D8
~GPAS
1587920040
A co oni za kamizelki mają ???
CF-BE-AF-AA

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nie szpital, a instytut
WAM wraca po latach
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Przysięga w Limanowej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Podróż po AWACS-ie
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ameryka daje wsparcie
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ostatnia droga Pileckiego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO