moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proobronni w akcji – dezynfekcja

Ponad 300 wolontariuszy z organizacji proobronnych prowadzi akcję dezynfekcji obiektów przestrzeni publicznej. Podczas epidemii odkażają domy opieki społecznej, uniwersytety, urzędy, ale też osiedlowe balustrady czy windy. Do akcji włączają się kolejne osoby jednak wolontariuszom brakuje pieniędzy na środki dezynfekujące. Apelują o wsparcie.

Obok żołnierzy do walki z koronawirusem włączyli się członkowie organizacji proobronnych z całej Polski. Na apel Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” MON swoją gotowość zadeklarowało ponad 4,5 tysiąca członków organizacji. Szyją maseczki, drukują w technologii 3D przyłbice, pomagają w szpitalach, oddają krew, dostarczają też zakupy i posiłki osobom potrzebującym.

 

Zmyć wirusa!

Kilka dni temu ruszyli z ogólnopolską akcją #SekcjaDezynfekcja. Zainicjowała ją Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, ale szybko przyłączyli się także przedstawiciele ośmiu innych organizacji społecznych. Działają we wszystkich 16 województwach. – Jesteśmy częścią społeczeństwa obywatelskiego i czujemy się odpowiedzialni za nasze lokalne społeczności. Nasza akcja polega na odkażaniu obiektów przestrzeni publicznej narażonych na kontakt z wirusem – mówi Marcin Korowaj, prezes zarządu Fundacji „Combat Alert”.

W ciągu kilku dni proobronni odkazili kilkanaście miejsc. To m.in. cały kampus Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, poręcze, windy i domofony na osiedlach warszawskiego Śródmieścia oraz wiaty przystankowe, ośrodki zdrowia i place w gminie Leszno (woj. wielkopolskie). Przeprowadzą też dużą akcję w warszawskiej dzielnicy Białołęka, odkażą m.in. przystanki autobusowe oraz domy opieki społecznej.

Zaangażowanie wolontariuszy doceniają władze gmin, które skorzystały z ich pomocy. – Pojawili się w każdej z 17 miejscowości naszej gminy. Zdezynfekowali powierzchnie zewnętrzne, czyli np. wiaty przystankowe, poręcze i barierki, klamki, a także wejście do ośrodka zdrowia. Mieszkańcy naszej gminy bardzo pozytywnie ocenili tę akcję, bo bez wątpienia wpłynęła na zwiększenie ich bezpieczeństwa. Proobronnym należą się ogromne podziękowania – mówi Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica (Lubelskie).

Podczas przeprowadzania dezynfekcji proobronni wykorzystują kupiony z własnych środków sprzęt: kamizelki odblaskowe, kombinezony ochronne, środki dezynfekujące, opryskiwacze ciśnieniowe i ręczniki do dezynfekcji. Od kilku dni mają też do dyspozycji dwa zestawy samochodowe z tysiąclitrowymi baniakami na płyn i opryskiwaczami przemysłowymi.

Wesprzyj proobronnych

Organizatorzy akcji przyznają, że spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem, coraz więcej instytucji i samorządów zwraca się do nich o wsparcie. Przybywa też wolontariuszy. – Codziennie zgłaszają się nowi ochotnicy i nowe organizacje deklarujące gotowość wsparcia. Planujemy rozszerzyć akcję i zaangażować do niej ponad 1200 osób. Rąk do pracy nam nie zabraknie, ale naszą działalność na szerszą skalę ogranicza obecnie brak sprzętu – przyznaje Marcin Korowaj. Najbardziej potrzebne są środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące i urządzenia do ich rozpylania. Organizacja szacuje, że to koszt ok. 300 tysięcy złotych.

Dlatego proobronni uruchomili zbiórkę publiczną (zrzutka.pl/sekcjadezynfekcja). „Ruszamy w teren za darmo odkażać przestrzeń publiczną. Płynu do odkażania jest co raz mniej. Dorzuć się, zdezynfekujemy coś w Twoim imieniu” – tak wolontariusze w sieci zachęcają do wpłat.

Ale akcję można też wesprzeć, kupując po prostu niezbędny do dezynfekcji sprzęt. – Na kolejny etap potrzebujemy około 20 tysięcy litrów płynu. Można go kupić w tabletkach, co zdecydowanie ułatwia wysyłkę kurierską. Wszystko będziemy zbierać w naszym magazynie w Centrum Aktywności Proobronnej im. Aleksandra Szczygło w Warszawie – mówi Marcin Korowaj.

Cenna inicjatywa

Proobronni zapewniają, że będą pomagać tak długo jak będzie potrzeba. – Bardzo mnie cieszą kolejne ochotnicze akcje członków organizacji. Nie zapominajmy, że wszystko co robią, robią dobrowolnie, z chęci pomocy swoim małym ojczyznom – mówi gen. bryg Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w MON.

Za zaangażowanie w akcję podziękował wolontariuszom również minister Mariusz Błaszczak. „Ponad 300 osób z organizacji proobronnych pomaga w odkażaniu miejsc publicznych w 16 województwach. Dziękuję za wsparcie w walce z koronawirusem” – napisał szef MON na Twiterze.

Do akcji można się zgłaszać wysyłając email na adres legiaakademicka@gmail.com

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze

~jakis jest
1587487560
czym to sie psika/dmucha?
99-C5-97-9E

Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po śladach polskich bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Na straży nieba
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ostatnia droga Pileckiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO