moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polowa akademia Fundacji „Combat Alert”

W starej szkole niedaleko Orzysza powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkoleniowy organizacji proobronnych. Będą się w nim szkolić także uczniowie klas mundurowych certyfikowanych przez MON. Uroczystemu otwarciu tej placówki towarzyszyły największe manewry proobronne „Combat Alert napędzany przez Specna Arms”. Wzięło w nich udział półtora tysiąca osób.

Rok temu Rada Gminy w Orzyszu przekazała Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” budynek po starej szkole. Wyremontowali go członkowie organizacji proobronnych. Pracowali pod fachowym okiem majstrów. – Był to remont siłami społecznymi. Zbieraliśmy nie pieniądze, lecz ręce do pracy – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne. Jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. W skład kompleksu szkoleniowego wchodzi także okoliczny las o powierzchni ponad sto hektarów. – Ośrodek będzie służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym wojsk obrony terytorialnej. Uroczyste otwarcie ośrodka zostało połączone z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę strzelnicy podziemnej, która będzie jednocześnie schronem. – Od trzech lat współpracujemy z „Combat Alert”, szkolimy członków organizacji proobronnych, a także uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Takie dwudniowe szkolenie żołnierze i instruktorzy 15 Brygady przeprowadzili także dla uczestników manewrów „Combat Alert”. – W tym roku w programie była m.in. walka w bliskim kontakcie, pierwsza pomoc, organizacja zasadzek, zwalczanie czołgów, pomoc medyczna na polu walki, obsługa broni, zwalczanie środków napadu powietrznego, czyli śmigłowców – wylicza gen. Gromadziński. Jak podkreśla, zajęcia te pokazują członkom organizacji proobronnych, na czym polega wojsko. Mogli się oni także zapoznać ze sprzętem wojskowym, jaki wystawiła 15 Brygada.

Na zakończenie szkolenia odbyła się 10. edycja największych w Polsce manewrów poligonowych organizacji proobronnych „Combat Alert”. W 24-godzinnych ćwiczeniach wzięło udział blisko 1500 osób. Zostali oni podzieleni na dwie grupy – Niebieskich i Czerwonych. Jedna grupa atakowała, a druga się broniła. Uczestnicy musieli m.in. odnaleźć w lesie oraz utrzymać kilka punktów terenowych, a były nimi bunkry i okopy. W jednym z epizodów tej rozgrywki wzięły także udział czołgi i bojowe wozy piechoty należące do 15 Brygady. – Każda grupa wysyłała na teren przeciwnika oddziały dywersyjne. Szliśmy nocą przez las bez latarek i wpadliśmy w zasadzkę przygotowaną przez partyzantów – opowiada Mariusz Sybilski, prezes organizacji proobronnej FIA („Wierni w Gotowości pod Bronią”), który podczas manewrów był dowódcą drużyny Czerwonych. Tegoroczne manewry wygrali Czerwoni.

Działalność fundacji „Combat Alert” i powstałego koło Orzysza ośrodka wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsze szkolenia zaplanowano na wrzesień. Wezmą w nich udział uczniowie certyfikowanych klas mundurowych z Warmii i Mazur oraz województwa podlaskiego. Podczas wrześniowych weekendów instruktorzy „Combat Alert” przeszkolą łącznie około 400 osób.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
 
Rubiny w walce z epidemią
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Gotowi na „Defendera”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowy wiceminister w MON
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Widzieć i nie być widzianym
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Online z mistrzami sportu
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Partyzanci rozgromili ubeków
Army of Medics
Patrioty z polskimi przyczepami
Poszukiwania Magneto
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pracowity tydzień flotylli
Polskie porty bardziej otwarte
Specjalsi świętują
Przeciwlotnicza Sona
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Podchorążowie za sterami Bielików
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowa strategia z podpisem prezydenta
MBDA w walce o „Narew”
Wojsko przeciw wirusowi
Co z tegorocznym MSPO?
Na zakupy do sklepu AMW
F-16 kończą misję w Estonii
NATO walczy z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pilot F-16 oślepiony laserem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Amerykanie odmładzają F-16
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zwiadowcy trenują na Mazurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Agent w generalskich szlifach
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO