moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polowa akademia Fundacji „Combat Alert”

W starej szkole niedaleko Orzysza powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkoleniowy organizacji proobronnych. Będą się w nim szkolić także uczniowie klas mundurowych certyfikowanych przez MON. Uroczystemu otwarciu tej placówki towarzyszyły największe manewry proobronne „Combat Alert napędzany przez Specna Arms”. Wzięło w nich udział półtora tysiąca osób.

Rok temu Rada Gminy w Orzyszu przekazała Fundacji na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” budynek po starej szkole. Wyremontowali go członkowie organizacji proobronnych. Pracowali pod fachowym okiem majstrów. – Był to remont siłami społecznymi. Zbieraliśmy nie pieniądze, lecz ręce do pracy – mówi Marcin Korowaj, prezes Fundacji „Combat Alert”.

Budynek ma 500 m kw., kilka sal dydaktycznych oraz zaplecze socjalne. Jednorazowo można tu skoszarować 40 osób. W skład kompleksu szkoleniowego wchodzi także okoliczny las o powierzchni ponad sto hektarów. – Ośrodek będzie służył szkołom mundurowym, organizacjom paramilitarnym i proobronnym jako miejsce spotkań i konferencji – mówi Marcin Korowaj. Będzie to także miejsce szkoleń przyszłych rezerw sił zbrojnych, w tym wojsk obrony terytorialnej. Uroczyste otwarcie ośrodka zostało połączone z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę strzelnicy podziemnej, która będzie jednocześnie schronem. – Od trzech lat współpracujemy z „Combat Alert”, szkolimy członków organizacji proobronnych, a także uczniów klas mundurowych certyfikowanych przez MON – mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Takie dwudniowe szkolenie żołnierze i instruktorzy 15 Brygady przeprowadzili także dla uczestników manewrów „Combat Alert”. – W tym roku w programie była m.in. walka w bliskim kontakcie, pierwsza pomoc, organizacja zasadzek, zwalczanie czołgów, pomoc medyczna na polu walki, obsługa broni, zwalczanie środków napadu powietrznego, czyli śmigłowców – wylicza gen. Gromadziński. Jak podkreśla, zajęcia te pokazują członkom organizacji proobronnych, na czym polega wojsko. Mogli się oni także zapoznać ze sprzętem wojskowym, jaki wystawiła 15 Brygada.

Na zakończenie szkolenia odbyła się 10. edycja największych w Polsce manewrów poligonowych organizacji proobronnych „Combat Alert”. W 24-godzinnych ćwiczeniach wzięło udział blisko 1500 osób. Zostali oni podzieleni na dwie grupy – Niebieskich i Czerwonych. Jedna grupa atakowała, a druga się broniła. Uczestnicy musieli m.in. odnaleźć w lesie oraz utrzymać kilka punktów terenowych, a były nimi bunkry i okopy. W jednym z epizodów tej rozgrywki wzięły także udział czołgi i bojowe wozy piechoty należące do 15 Brygady. – Każda grupa wysyłała na teren przeciwnika oddziały dywersyjne. Szliśmy nocą przez las bez latarek i wpadliśmy w zasadzkę przygotowaną przez partyzantów – opowiada Mariusz Sybilski, prezes organizacji proobronnej FIA („Wierni w Gotowości pod Bronią”), który podczas manewrów był dowódcą drużyny Czerwonych. Tegoroczne manewry wygrali Czerwoni.

Działalność fundacji „Combat Alert” i powstałego koło Orzysza ośrodka wspiera Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsze szkolenia zaplanowano na wrzesień. Wezmą w nich udział uczniowie certyfikowanych klas mundurowych z Warmii i Mazur oraz województwa podlaskiego. Podczas wrześniowych weekendów instruktorzy „Combat Alert” przeszkolą łącznie około 400 osób.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: arch. Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Sukcesy biegających żołnierzy
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Leopards in a Trap
Cel – bezpieczna Europa
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Wodowanie „Artemisa”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wojna w świętym mieście, epilog
Bliski Wschód. Region bez klucza
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Kampania wyborcza poza armią
Błękitna Armia przybywa do Polski
Czołgi błota się nie boją
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Panie bez taryfy ulgowej
Tryumf w cieniu Jałty
Irackie zapiski gen. Bieńka
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Alarm dla Jastrzębi
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Remont „Piasta” na finiszu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Bohater Yoga
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Ducha nie wolno tracić
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Tarcza przeciwko agresji
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Leopardy w pułapce
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Kurier podziemnego państwa
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
„Sophia” z nową zmianą
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Wilno w polskich rękach
Podpułkownik „Sokole Oko”
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Region Without a Key
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Szef NATO w Warszawie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO