moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przeciwlotnicy organizują transport środków ochrony

Dziesięć ton środków ochrony osobistej przewieźli w piątek z Warszawy do Zielonej Góry żołnierze 4 Pułku Przeciwlotniczego. Kombinezony, gogle, maseczki i jednorazowe rękawiczki trafią do personelu medycznego szpitali leczących pacjentów z koronawirusem. Wojskowy transport został zorganizowany na prośbę marszałek województwa lubuskiego.

– Do Warszawy wysłaliśmy siedem ciężarówek. Przed południem dotarły na Lotnisko Chopina, gdzie rozpoczął się ich załadunek. W realizacji zadania pomagali żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej – mówi płk Adam Luzyńczyk, dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska. Na samochody trafiło dziesięć ton środków ochrony osobistej: kombinezonów, maseczek czy jednorazowych rękawiczek. Materiały przeznaczone są dla personelu medycznego z lubuskich szpitali, a o ich przewiezienie poprosiła wojsko marszałek tamtejszego województwa. – Środki ochrony przywiózł z Chin samolot LOT-u. Zakup zrealizowaliśmy za pośrednictwem prywatnej firmy – wyjaśnia Michał Iwanowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Środki zostaną niebawem rozdysponowane pomiędzy lubuskie placówki medyczne. – Trafią między innymi do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, gdzie mieści się jedyny w województwie oddział zakaźny, a także do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, który po wybuchu pandemii został przekształcony w placówkę jednoimienną – informuje Iwanowski. Jak zapewnia, sytuacja w szpitalach jest dobra. Z danych zgromadzonych przez służby marszałka wynika, że liczba zakażonych koronawirusem nie przekroczyła stu osób. Jak dotąd żadna z nich nie zmarła. To najbardziej optymistyczne statystyki w całej Polsce. – Nie zmienia to faktu, że potrzeby personelu medycznego są duże – podkreśla rzecznik.

Dzisiejszy transport jest już drugim tego typu przedsięwzięciem zorganizowanym przez lubuską marszałek, Elżbietę Polak. – Pierwszy dotarł do nas przed świętami. On również zawierał dziesięć ton materiałów z Chin. Na ich zakup i transport przeznaczyliśmy 5,5 miliona złotych. Dodatkowo 800 tysięcy wyasygnowały władze Zielonej Góry – mówi Iwanowski. Środki – podobnie jak dziś – przewieźli żołnierze z Czerwieńska. – Dla nas to proste zadanie. A ponieważ mamy odpowiedni sprzęt, chętnie odpowiadamy na społeczne zapotrzebowanie – podkreśla płk Luzyńczyk.

4 Pułk wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która w walkę z koronawirusem angażuje się od kilku tygodni. – Kilkuset naszych żołnierzy stale patroluje granice z Niemcami i Czechami. Jesteśmy obecni na trzech czynnych przejściach oraz w różnych punktach na tzw. granicy zielonej. Ściśle współpracujemy ze Strażą Graniczną – wyjaśnia mjr Artur Pinkowski, rzecznik jednostki. Dowództwo 11 Dywizji odpowiada za sytuacją w czterech województwach: dolnośląskich, lubuskim, wielkopolskim i dodatkowo opolskim, gdzie operuje 10 Brygada Logistyczna. – Mieliśmy do czynienia z próbami nielegalnego przekroczenia granicy, ale były one nieliczne – przyznaje mjr Pinkowski. Do niedawna żołnierze 11 Dywizji wspólnie z policjantami sprawdzali, czy osoby w kwarantannie przestrzegają jej zasad. Do ich zadań należy też pomoc w transporcie na rzecz szpitali.

Ale lubuscy żołnierze angażują się w walkę z pandemią także w inny, mniej typowy sposób. St. chor. sztab. Przemysław Lisiecki z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przy pomocy drukarek 3D wykonuje ochronne przyłbice i maseczki między innymi dla szpitali, domów pomocy społecznej. – Na pomysł wpadła moja żona. W sumie mamy w domu siedem różnej wielkości drukarek. Nowoczesne technologie zawsze mnie pasjonowały. Wcześniej na drukarkach wykonywałem między innymi części do modeli samolotów. Po wybuchu pandemii postanowiliśmy wykorzystać je inaczej – opowiada podoficer. Do tej pory wspólnie z żoną rozprowadził około 500 wykonanych w domu przyłbic i 30 maseczek. – Tych drugich jest niewiele, bo szybko zarzuciliśmy ich produkcję na rzecz przyłbic właśnie – tłumaczy. Materiałów dostarczają wolontariusze i sponsorzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 4pplot

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Kadisz za bohaterów
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sandhurst: końcowe odliczanie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO