moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przetarg na granatniki jeszcze w tym roku

Aż dziewięć podmiotów postanowiło zaprezentować Wojsku Polskiemu podczas tzw. dialogu technicznego lekkie, jednorazowe granatniki przeciwpancerne ze swojej oferty. – Przetarg na zakup broni, która ma zastąpić wysłużone granatniki przeciwpancerne RPG-7, ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku – zapowiada mjr Krzysztof Płatek, rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Polska armia chce w najbliższym czasie zastąpić ręczne granatniki przeciwpancerne RPG-7 nową konstrukcją. Na razie MON przygotowuje dokumentację niezbędną do przeprowadzenia w tej sprawie postępowania przetargowego. Pod koniec marca Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił błyskawiczny – bo dwudniowy – dialog techniczny dotyczący granatników.

 

Dziewięciu na start

Odzew ze strony przemysłu zbrojeniowego i firm handlujących bronią był duży. – Do dialogu dotyczącego lekkiego jednorazowego granatnika przeciwpancernego zgłosiło się dziewięć podmiotów – informuje mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON. Zgłosiły się: konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej tworzone przez PGZ, Dezamet S.A., Mesko S.A., BZE „Belma” S.A., ZPS „Gamrat” Sp. z o.o.; firma Saab Technologies Poland Sp. z o.o.; Griffin Group S.A. Defence Sp.k.; Cenzin Sp. z o.o.; Instalaza S.A.; Works 11 Sp. z o.o.; Metalexport-S Sp. z o.o.; Alfa Sp. z o.o.; Raytheon Missile Systems Co.

Podczas rozmów wojskowi specjaliści chcieli poznać możliwości bojowe oferowanej broni, czyli dowiedzieć się, jak grube pancerze czy ściany jest w stanie przebić. A także dowiedzieć się, jak się ją użytkuje – czy granatnik może być obsługiwany i transportowany przez pojedynczego żołnierza i czy pociski mają systemy samolikwidujące. Kolejnym ważnym elementem rozmów są warunki zakupu – licencja, produkcja, koszty użytkowania i szkolenia.

Co zaproponowano armii?

Choć Inspektorat Uzbrojenia MON nie ujawnia, jakie konkretnie granatniki przeciwpancerne zaproponowały poszczególne podmioty, to analizując ich ofertę handlową (m.in. z targów zbrojeniowych), można pokusić się o wskazanie tych produktów.

I tak konsorcjum PGZ zaoferowało zapewne opracowany przez firmę NAMMO granatnik M72. Trzy lata temu narodowy holding oferował tę broń wojskom obrony terytorialnej oraz jednostkom operacyjnym w ramach postępowania na wielorazowe granatniki. Jednak wówczas nie ogłoszono przetargu na ich zakup.

Jeszcze prostsza jest sprawa z ofertą SABBa. Firma ta znana jest na całym świecie z granatników AT-4 i to na pewno je zaproponowała polskiej armii.

Podobnie nie ma tajemnic w przypadku hiszpańskiej Instalazy, która opracowała i produkuje granatniki C-90.

Jeśli chodzi o Griffin Group Defence, to spółka jest dystrybutorem w Polsce granatników RGW 90 Matador, natomiast firma Works 11 – granatników przeciwpancernych RPG-75-M produkowanych przez czeską Zeveta Ammunition.

Niestety nie wiadomo, z jakim produktem zgłosiły się do Inspektoratu Uzbrojenia firmy Alfa, Cenzin, Metalexport-S oraz amerykański Raytheon. W przypadku tego ostatniego można jednak przypuszczać, że jest to granatnik M72 spółki NAMMO, która jest strategicznym partnerem amerykanów w Europie.

Kiedy wojsko zamierza kupić nowe granatniki? – Przewiduje się, że postępowanie mające na celu pozyskanie nowych jednorazowych granatników przeciwpancernych dla Sił Zbrojnych RP zostanie przeprowadzone w tym roku – zapowiada mjr Krzysztof Płatek.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PKW Rumunia, Nammo, Saab, Instalaza, Zeveta

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1587277800
"Polska armia chce w najbliższym czasie zastąpić ręczne granatniki przeciwpancerne RPG-7 " Tak czytamy od lat. Kiedy wreszcie...?
80-AB-16-01
~GPAS1
1587217020
No i co że ogłosili jak później odwołają. Nawet jeżeli kupią to jakąś śmieszną ilość i pewnie wszystko dla WOTu.
15-EC-BB-BF

Jelcz coraz silniejszy
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Architekci pola walki
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
54 sekundy próby
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Pasja i fart
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Zbrodnia i kłamstwo
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Marynarz w koreańskim tyglu
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Mała Orka?
Debata o bezpieczeństwie
Głos żołnierzy ma znaczenie
Our Only One
Początek wielkiej historii
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Grzmoty zamiast Goździków
Zabójczy team nad Anglią
Polski sukces w Duńskim Marszu
View from Outer Space
Fińska armia luzuje rygory
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Bądź bezpieczny w sieci
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Logistyczna rewolucja w Opolu
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Psiakrew, harmata!
Pierwsze loty
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Twarde na poligonie
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Syndrom Karbali
Apache w polskich rękach
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zbrodnia bez kary
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosomaki na lądzie i morzu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Adaptacja i realizm
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Studia dla żandarmów
Większe możliwości Nitro-Chemu
WAM wraca do Łodzi
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO