moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy pozytywnie o zaangażowaniu Wojska Polskiego w walkę z koronawirusem

Prawie wszyscy Polacy stwierdzili, że żołnierze powinni kontrolować osoby przebywające na kwarantannie i wspólnie z policją patrolować miejsca publiczne - wynika z badań opinii publicznej przygotowanych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Niemal połowa z nas uważa, że widoczna obecność żołnierzy w miejscach publicznych pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa.

Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) twierdzi, że żołnierze powinni pomagać osobom przebywającym na kwarantannie, szczególnie osobom starszym, samotnym i tym, którzy są w trudnej sytuacji. Aż 83 proc. z nas uważa, że Wojsko Polskie powinno wspólnie z policją brać udział w kontroli przestrzegania zaleceń przez osoby przebywające na kwarantannie, a 82 proc. pozytywnie ocenia obecność wspólnych patroli wojskowych i policyjnych na ulicach.

93 proc. ankietowanych stwierdziło, że Siły Zbrojne powinny pomagać Straży Granicznej w utrzymywaniu kontroli osób i towarów na granicach państwa, a niemal wszyscy (96 proc.) uznali, że powinny też udostępniać zasoby wojskowej służby zdrowia.

Prawie połowa Polaków (47 proc.) uznała, że widoczna obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych sprawi, że będą się czuć bezpieczniej. Przeciwnego zdania jest zaledwie 20 proc. badanych. 66 proc. ankietowanych jest przekonanych, że społeczeństwo pozytywnie zareaguje na widoczną obecność Wojska Polskiego na ulicach i w miejscach publicznych.

Żołnierze angażują się w walkę z koronawirusem od samego początku epidemii. Każdego dnia około 9 tys. z nich, wspieranych przez cywilnych pracowników wojska przeciwdziała rozprzestrzenianiu się wirusa. Żołnierze - zarówno wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej - m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami oraz rodzinami medyków. Każdego dnia żołnierze wspierają służbę zdrowia, a także prowadzą infolinię z pomocą psychologiczną. Jednym z zadań jest również dezynfekcja budynków. Utrzymujemy w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazujemy sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych.

Pełna informacja o zaangażowaniu wojska w walkę z koronawirusem na tej stronie.

Badanie zrealizowała, za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI), agencja badawcza PBS. Przeprowadzono je na próbie ogólnopolskiej, reprezentatywnej dla ogółu dorosłych Polaków ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania (N = 810 osób). Dobór próby zrealizowano na podstawie losowego wyboru numerów telefonicznych (wielkość maksymalnego błędu oszacowania ~ 3,5%). Badanie przeprowadzono w dniach od 1 do 2 kwietnia 2020 r.

Źródło: Wydział Prasowy
Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej

red. PZ

autor zdjęć: st. sierż. Patryk Cieliński/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Przygotowania do lotu do Polski
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Powrót WAM-u
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Przyszłość „Łucznika”
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Ostatni most
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Od cyberkursu po mundurówkę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Borsuk po słowacku
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Więcej strzelnic w powiecie
Psy na… materiały wybuchowe
NATO i USA o Iranie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Wypadek w PKW UNIFIL
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Hornet czyli „polski Shahed”
Wojsko zaprasza rodziny
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nauki i nauczki z Afganistanu
Bez zmian w emeryturach
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Uczczono ofiary zamachu majowego
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Kluczowe 30 dni
Borsuki zdały wodny egzamin
Groźny incydent w Libanie
WAM coraz bliżej Łodzi
Ostrosz zamiast Mureny
Armia testuje roboty do transportu
Trzynasty Husarz w powietrzu
Desant na Bornholm
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Adaptacja i realizm
Bieg ku pamięci bohaterów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Gotowi na każdy scenariusz
Strykery w akcji
Jest nowy szef BBN
Początek wielkiej historii
Bez schematów
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Specjalsi przeciw flocie cieni
SAFE staje się faktem!
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Wyścig Stalina
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Syndrom Karbali
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Terytorialsi zapraszają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO