moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najlepsi z najlepszych szkolą wojskowych medyków

W Wojskach Obrony Terytorialnej rozpoczął się cykl szkoleń z medycyny pola walki. Prowadzą je byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, specjaliści medycyny pola walki, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA. Instruktorzy przeszkolą ponad stu terytorialsów i podchorążych.

Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” i st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” wchodzą w skład Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. Jeszcze kilkanaście dni temu byli żołnierzami rezerwy. Na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z terytorialsami.

Specjaliści medycyny pola walki przeprowadzili już pierwsze szkolenia w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W ciągu najbliższych kilku tygodni szkolenia takie odbędą się w sześciu brygadach OT i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Po szkoleniach i zdanych egzaminach, żołnierze OT otrzymają certyfikat „T3C NAEMT (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO. Z tymi kompetencjami żołnierze WOT będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z COVID-19.

Kurs podstawowy medycyny taktycznej oparty na wytycznych komitetu Tactical Combat Casualty Care (TCCC) kierowany jest do żołnierzy OT z podstawowymi i zaawansowanymi kompetencjami medycznymi. Dzięki praktycznej wiedzy zdobytej podczas szkoleń terytorialsi będą mogli także skuteczniej działać w sytuacjach kryzysowych – podczas zagrożenia życia lub zdrowia obywateli w realnych okolicznościach.

Wojska Obrony Terytorialnej już od 6 marca br. prowadzą działania związane z walką z pandemią COVID-19. Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Wśród innych działań należy wymienić wsparcie Policji, Straży Granicznej czy służb lotniskowych.

Mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.

St. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” – pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15 letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.

Tekst: płk Marek Pietrzak/ rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Co ze sprawdzianem z WF?
 
Kontyngent do zmiany
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Lider po amerykańsku
NATO Andersa
Cel: namierzyć okręt podwodny
Szczyt NATO już w poniedziałek
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
NATO ćwiczy w Gruzji
Poligon na miarę XXI wieku
Pół roku pod egidą ONZ
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Military Doctor 2021
Świętuj razem z żołnierzami!
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rusza PKW Islandia
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żeglarki na kursie po medal
Żołnierze bez testów z WF-u
Afghanistan: Going Back Home
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Raki dla 12 Brygady
Polak najlepszym podoficerem NATO
Psy (w) WOT
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Javelin gwarantuje skuteczność
Umowa na Mieczniki podpisana
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Nowe książeczki wojskowe
Abramsy dla 1 Brygady
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
GROM, czyli gotowi ratować życie
Abrams – czołg niepokonany w walce
Powstanie było czymś niezwykłym
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Medalowy dzień Polaków!
Kurs na dyplomację
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Nagroda nie tylko od dowódcy
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Afganistan. Czas wracać do domu
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Rozkaz: nie brać jeńców
Wilki znów na Mazurach
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO