Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają w dowożeniu żywności do Ośrodków Pomocy Społecznej na terenie swojego stałego rejonu odpowiedzialności. Dzięki temu paczki dla osób objętych kwarantanną są dostarczane na czas.
Od 20 marca Terytorialsi wspierają gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej, nie tylko poprzez dostarczanie żywności i leków do osób objętych kwarantanną, ale także przewożąc wielotonażowe dostawy. - Transport od 2 do 5 ton żywności odbywa się naszymi samochodami ciężarowymi typu Jelcz. Dodatkowo kolejnym autem wyjeżdża do ośrodka pomocy odpowiednia ilość żołnierzy, którzy na miejscu pomagają pracownikom rozpakować palety z żywnością i przenieść ją we wskazane miejsce - informuje podpułkownik Janusz Ostrowski, dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu.
W związku z rosnącą ilością osób objętych kwarantanną, zapasy lokalnych magazynów żywności szybko się kończą. Dotychczas to Banki Żywności zapewniały transport i logistykę żywności. Na chwilę obecną to działanie zostało wstrzymane, a zadania przekazane do realizacji jednostką socjalnym, które nie dysponują ciężkim sprzętem. Wychodzą naprzeciw spływającym do 6 Mazowieckiej Brygady OT wnioskom, żołnierze rozpoczęli kolejny etap współpracy z lokalnymi OPS, czyli wielotonażowy przewóz żywności.
- W czasie walki z COVID-19 słowa naszego kredo: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” są dla nas wyznacznikiem i mottem do działania. Cieszę się, że moi żołnierze mimo upływających tygodni ciągle podchodzą do działań ciągle z takim samym zaangażowaniem - podkreśla ppłk. Ostrowski.
Od samego początku pomoc w postaci dostarczaniu żywności i leków oraz zapewnienia opieki nad osobami objętymi kwarantanną 61 blp realizował na prośbę MOPS Mokotów. Paczki pobierane były z Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, a później dostarczane na wskazane przez pracowników socjalnych adresy. Terytorialsi wspierają również weteranów. Szczególnie potrzebna jest pomoc kombatantom, którym Terytorialsi robią zakupy.
Podobne działania realizują żołnierze z batalionu w Radomiu, Płocku i Pomiechówku.
Od 18 marca br. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 3 tys. żołnierzy WOT. Kolejnych blisko 22 tys. pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: 6 MBOT
komentarze