moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum dla Viperów w Łodzi?

Program zakupu śmigłowców uderzeniowych to dla polskiej armii jeden z priorytetów, więc rodzime firmy i zagraniczne koncerny podbijają stawkę. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 podpisały z firmą Bell Textron list intencyjny, który zakłada utworzenie w Łodzi centrum serwisowo-modernizacyjnego dla śmigłowców AH-Z1 Viper. Oczywisty warunek: zakup przez polską armię Viperów.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić w najbliższych latach nowe śmigłowce uderzeniowe, które zastąpią wysłużone Mi-24. Program pod kryptonimem „Kruk” jest na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej.

 

Atuty współpracy

Gdyby Wojsko Polskie wybrało śmigłowce AH-1Z Viper amerykańskiej firmy Bell Textron INC., ich serwisem i naprawami, a także modernizacją, zajmą się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 z Łodzi. Tak zakłada list intencyjny, który 5 lutego podpisali Marcin Nocuń, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 z Łodzi, Wojciech Netkowskiego, dyrektor programów śmigłowcowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej (do której należą WZL nr 1) oraz Joel Best, dyrektor ds. europejskich programów wojskowych w Bell Textron Inc. Dokument zakłada poszerzenie dotychczasowej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami.

– Polska Grupa Zbrojeniowa współpracuje z czołowymi światowymi koncernami zainteresowanymi udziałem w polskich programach śmigłowcowych. Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał techniczny i intelektualny spółek PGZ i nawiązać stałą, długofalową współpracę z wybranym przez MON partnerem zagranicznym – podkreślał Wojciech Netkowski. Dodał, że szczególnie ważna dla PGZ jest kwestia śmigłowców. – Rozwijanie kompetencji związanych z obsługą i modernizacją nowych, produkowanych przez zachodnie koncerny, typów śmigłowców i samolotów to część procesu strategicznej reorientacji spółek naszej domeny lotniczej – wyjaśniał.

Przedstawiciele Bella nie ukrywali, iż liczą na to, że polska armia pójdzie za przykładem amerykańskiej piechoty morskiej – US Marine Corps  i zdecyduje się kupić nie tylko samoloty F-35 Lightning II, ale tez śmigłowce AH-1Z Viper.

 Bell gratuluje Polsce odważnej decyzji o zakupie samolotów F-35. Chcielibyśmy pomóc Polsce stworzyć takie same zdolności do dominacji w bitwie powietrzno-lądowej, jakie ma Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. To jedyna służba wojskowa na świecie wykorzystująca zarówno myśliwce F-35, jak i śmigłowce AH-1Z – mówił Joel Best.

Następca Cobry

AH-1Z Viper to następca pierwszego na świecie wiropłatu uderzeniowego – AH-1 Cobra. Śmigłowiec powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a jego prototyp odbył pierwszy lot w grudniu 2000 roku. Produkcja seryjna Viperów ruszyła w 2010 roku. Maszyna waży nieco ponad 5,5 tony i napędzana jest przez dwa silniki turbowałowe General Electric T700 GE 401C o mocy przelotowej 1340 kW każdy. Dzięki nim śmigłowiec osiąga prędkość maksymalną 370 km/h i może wzbić się na wysokość około 6 tysięcy metrów. Jego uzbrojenie to trzylufowe działko M197 o kalibrze 20 milimetrów oraz montowane na wysięgnikach kierowane i niekierowane pociski pancerne i przeciwlotnicze.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Bartek Bera, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Zaalarmować świat, poświęcając siebie
 
Lecieć między graniami
Powstanie było czymś niezwykłym
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rusza PKW Islandia
Żeglarki na kursie po medal
Abrams – czołg niepokonany w walce
Nowe książeczki wojskowe
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
NATO Andersa
Rozkaz: nie brać jeńców
Military Doctor 2021
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Cel: namierzyć okręt podwodny
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
GROM, czyli gotowi ratować życie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Javelin gwarantuje skuteczność
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Psy (w) WOT
Medalowy dzień Polaków!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Abramsy dla 1 Brygady
Umowa na Mieczniki podpisana
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Żołnierze bez testów z WF-u
Co ze sprawdzianem z WF?
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
NATO ćwiczy w Gruzji
Poligon na miarę XXI wieku
Course on Diplomacy
Kontyngent do zmiany
Kurs na dyplomację
Pół roku pod egidą ONZ
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Lider po amerykańsku
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Afganistan. Czas wracać do domu
Świętuj razem z żołnierzami!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Afghanistan: Going Back Home
Raki dla 12 Brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO