moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy świętowali niepodległość

Pamiętajmy, że wolność nie jest dana raz na zawsze, musimy o nią dbać, musimy ją wzmacniać – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas pikniku „Służymy Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Podobne wydarzenia odbyły się w 34 innych miastach. Punktualnie o godzinie 15 wszędzie zabrzmiał „Marsz Pierwszej Brygady”.

Pikniki „Służymy Niepodległej” odbyły się dziś w 34 miastach naszego kraju. Jeden z nich został zorganizowany w Warszawie, na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Z jego uczestnikami spotkał się Mariusz Błaszczak, szef MON. – W przededniu 101. rocznicy odzyskania niepodległości świętujemy dziś na piknikach, których zadaniem jest popularyzacja wiedzy historycznej, wiedzy o wojsku i wychowanie patriotyczne – mówił minister. Podkreślił jednak, że wspólne świętowanie to przede wszystkim okazja do uczczenia pamięci tych, dzięki którym Polska odzyskała wolność.

– Pamiętamy o żołnierzach z 1920 r., 1939 r., o powstańcach warszawskich, o żołnierzach wyklętych. Wszyscy ci niezwykli bohaterowie, ich czyny i poświęcenie, ich gotowość do oddania życie za ojczyznę, stanowiły podwaliny dzisiejszej niepodległej Polski – mówił Mariusz Błaszczak.

Podkreślił jednak, że wolność nie jest dana raz na zawsze. – Musimy o nią dbać, musimy ją wzmacniać. Właściwe wychowanie patriotyczne stanowi podstawę sukcesu – mówił minister. Dodał, że niezwykle istotne dla bezpieczeństwa Polski jest także liczniejsze i jeszcze silniejsze wojsko. W tym kontekście wspomniał o modernizacji, zakupach nowoczesnego sprzętu, świetnym wyszkoleniu polskich żołnierzy. – Silna armia oznacza silną Rzeczpospolitą – podkreślił szef MON.

Wystawy sprzętu i koncerty

Na uczestników pikniku w Muzeum Wojska Polskiego czekały statyczne pokazy wojskowego sprzętu i uzbrojenia. Na wystawie plenerowej stanęły m.in. samobieżny moździerz RAK, KTO Rosomak, a także pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy Wojsk Specjalnych, w tym MRAP-y, Toyoty Hilux oraz Hammery. – Mam dwóch synów, którzy zawsze korzystają z możliwości spotkania się z żołnierzami. W Warszawie jesteśmy na niemal każdym wydarzeniu z udziałem wojska. Dziś też nie mogło nas tu zabraknąć, tym bardziej że świętujemy najważniejsze dla wszystkich Polaków wydarzenie – mówi Agnieszka z Warszawy, która na piknik przyszła z 9- letnim Mikołajem i 14-letnim Marcinem.

Poza współczesnym sprzętem wojskowym, zwiedzający mogli obejrzeć muzealne eksponaty. Wśród nich znalazły się samoloty szturmowe: Ił-23M i Ił10, samolot bombowy PE-2Ft i śmigłowiec wielozadaniowy MI-2P. Nie zabrakło ciężkiego sprzętu wojsk lądowych. „Pod chmurką” stały: gąsienicowy transporter opancerzony TOPAS-2AP, samochód rozpoznawczy BRDM, kołowe transportery opancerzone: SKOT-2A i BTR-125, a także czołgi średnie: T-55 AMS i T-34- 85M, samochód pływający BAW, SUM- Kalina Samobieżny Ustawiacz MIN, do tego różnego rodzaju armaty przeciwlotnicze, przeciwpancerne i polowe, działa samobieżne i moździerze.

W trakcie trwania pikniku można było porozmawiać z żołnierzami. Swoje stoiska promocyjne wystawiły m.in. Dowództwo Generalne RSZ, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Pułk Reprezentacyjny WP, Pułk Ochrony, Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. Żołnierze tej ostatniej formacji umożliwili ochotnikom skorzystanie z symulatorów jazdy oraz zderzenia. Żołnierze 2 Pułku Saperów kolei zaprezentowali m.in. lekki robot rozpoznawczy, georadary i wykrywacze min, kombinezon przeciwwybuchowy EOD 9 chroniący przed odłamkami oraz pojazd Topola, służący do transportu niewybuchów, niewypałów i materiałów niebezpiecznych. – Mieliśmy spore zainteresowanie. Najmłodsi najczęściej pytali o robota, starszych interesowały dane techniczne sprzętu, zasady działania wykrywaczy. Popularnością cieszyła się też przygotowana przez nas ścieżka saperska, gdzie dzieci za pomocą wykrywaczy szukały metalowych elementów – mówi plut. Krzysztof Kucharewicz z 2 Pułku Saperów.

Goście pikniku chętnie też odwiedzali stoiska Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Na tym ostatnim można było otrzymać „Polskę Zbrojną” oraz inne wydawnictwa WIW, w tym specjalne wydanie PZ przygotowane z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Chętni mogli włączyć się do akcji „Niepodległą mamy we krwi”, którą nasza redakcja organizuje ze Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Legion. Na terenie Muzeum stanął specjalny „krwiobus”. – Zgłaszały się osoby w różnym wieku, i mężczyźni i kobiety. Jak zawsze przy takich okazjach nie zawiedli mundurowi, najwięcej było żołnierzy, ale mieliśmy też funkcjonariuszy ze Straży Granicznej – mówi ppłk lek. Dariusz Blinowski z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ci, którzy zdecydowali się wesprzeć akcję i oddać krew, otrzymali specjalne certyfikaty i drobne upominki.

Podczas pikniku odbył się Finał Edukacyjnej Gry Historycznej „Wojsko Niepodległej 1914-1939”. Uczestnicy dwa dni wcześniej otrzymali specjalne karty wydane przez Centralną Bibliotekę Wojskową. Ich zadaniem było odwiedzenie stołecznych miejsc związanych z historią i tradycjami Sił Zbrojnych RP. Na liście znalazły się: Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Katyńskie, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej i Centralna Biblioteka Wojskowa.

Przez cały czas trwania pikniku, na specjalnie przygotowanej scenie, odbywały się koncerty pieśni patriotycznych i wojskowych. Na stoisku przygotowanym przez Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego chętni mogli też spróbować swoich sił w karaoke wojskowego repertuaru.

Pikniki w całej Polsce

Pikniki „Służymy Niepodległej” odbyły się także w 34 innych miastach. Polacy świętowali razem z żołnierzami m.in. 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie, 18 Pułku Logistycznego w Łomży, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, 22 Karpackiego Batalionu Piechoty w Kłodzku, 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu i 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku. Na piknikach bawili się też mieszkańcy Torunia, Wrocławia, Krakowa, Opla, Gdyni i Giżycka.

Na uczestników wszędzie czekało mnóstwo atrakcji. Były m. in. prezentacje wojskowego sprzętu i uzbrojenia, pokazy wyszkolenia żołnierzy, występy orkiestr wojskowych. W każdym z miast, gdzie zostały zorganizowane pikniki, punktualnie o 15.00 został odśpiewany „Marsz Pierwszej Brygady” - czyli Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Pikniki zakończył uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

 

 

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

Okładka naszej niepodległościowej jednodniówki powstała przy udziale artysty fotografika Cezarego Pomykały oraz niezawodnego Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcyjnej „Zgrupowanie Radosław”. To nasz kolejny wspólny projekt, który zrealizowaliśmy dla Niepodległej! „Zgrupowanie Radosław” dziękujemy!

Mecenasami wydania są: Polska Fundacja Narodowa, Polska Grupa Zbrojeniowa i Polska Spółka Gazownictwa. 

Wydawnictwo jest dostępne także w angielskiej wersji językowej.

 

 

 

 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, MON

dodaj komentarz

komentarze


MON pomoże uczcić ofiary UPA
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Polsko-estoński sojusz
Od wirówki do lotu Gripenem
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Kompetencje warte ponad milion dolarów
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Rekompensaty dla weteranów
Ratunek pod ostrzałem
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Patrol z Syriusza
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Nie tylko błękitne berety
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Apache’e kontra drony
Ratunek na szczycie
Polska buduje przewagę w kosmosie
Czas nadziei, czas pokoju
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Wypadek w PKW UNIFIL
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Odnaleźć zaginionych
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Testy autonomicznego Black Hawka
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Szkoła pilotów FPV
NATO coraz silniejsze
GROM pod nowym dowództwem
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
PKW Irak ewakuowany
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Historyczny triumf terytorialsa
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
A może studia na WAT?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
AWL stawia na rozbudowę
Piekło „Pługa”
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Pierwsze oderwanie od ziemi
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Francuska tarcza dla NATO
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Centrum wsparcia dla AH-64E

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO