moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rapują zapraszając do WOT

Pochodzą z okolic Ostrołęki, przed laty wciągnęła ich kultura hip-hop, pisali piosenki i rapowali. Dziś st. szer. Jarosław Kozłowski i st. szer. Aron Szostak są żołnierzami 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wspólna służba zaowocowała nowymi utworami. Piosenka „Biało-czerwona” może stać się hymnem terytorialsów.

Aron Szostak jest z zawodu fotografem i grafikiem komputerowym, Jarosław Kozłowski pracuje w firmie produkującej papierowe opakowania. Obaj pochodzą z okolic Ostrołęki, a w młodości rapowali. Poznali się jesienią 2018 roku, gdy jako żołnierze WOT złożyli przysięgę na wierną służbę Rzeczpospolitej. Służą w 52 Batalionie w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

– Obaj mieszkaliśmy przez lata zagranicą, nasze poczucie patriotyzmu to świadomość obowiązku wobec ojczyzny. Po powrocie do kraju to uczucie musiało znaleźć swój wyraz. Zostaliśmy żołnierzami WOT i powstały piosenki „Biało-czerwona” i „Jestem terytorialsem” – mówi st. szer. Jarosław Kozłowski. St. szer. Aron Szostak dodaje, że teksty piszą wspólnie, inspiracją są trzy miłości: do rapu, do ojczyzny i do wojska. – Chodzi o pozytywny przekaz. A że młodzież słucha takiej muzyki, więc nasze piosenki mogą być promocją wojsk obrony terytorialnej – podkreśla.

 

Premiera „Biało-czerwonej” odbyła się podczas święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, gdy przysięgę wojskową składali kolejni żołnierze WOT. Z czasem powstało profesjonalne nagranie. – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk udostępnił nam swoje studnio nagrań w Koszęcinie – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Chcemy, by był to utwór promujący WOT – dodaje. „Robi wrażenie, jest moc”, „Z dumą się słucha takich utworów”, „Szacunek, chłopaki” – takie wpisy pojawiły się pod klipem, jaki Jarosław Kozłowski opublikował na Facebooku.

Jarosław Kozłowski chce łączyć dalszą twórczość muzyczną ze służbą w WOT. Jak opowiada, do wstąpienia w szeregi OT zachęcił go list z WKU. Wcześniej odbył zasadniczą służbę wojskową, więc musiał zaliczyć tylko ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Potem rozpoczął szkolenie specjalistyczne – będzie radiotelefonistą. Skorzystał także z dodatkowej możliwości szkolenia dla nieetatowych ekspertów ds. komunikacji. Będzie w swoim batalionie nieetatowym rzecznikiem.

Natomiast Arona Szostaka zaciekawiło spotkanie w miejskim ratuszu na temat powstającego w Komorowie 52 batalionu WOT. – Poszedłem posłuchać i… zostałem żołnierzem – opowiada. Nigdy nie służył w wojsku, więc musiał zaliczyć szkolenie podstawowe, czyli tzw. „szesnastkę”, po której spędza jeden weekend w miesiącu na szkoleniu. Przeszedł także szkolenie instruktorsko-metodyczne i szkoli rekrutów do OT. Zastanawia się, czy związać swoją przyszłość z wojskiem. – WOT daje możliwość rozwoju, można zdobyć nowe kwalifikacje – mówi. Na razie zgłosił się na kurs podoficerski. Po trzech latach służby w WOT zdecyduje, czy zostać żołnierzem zawodowym.

– Mamy już pomysł na kolejną piosenkę – zapowiada Jarosław Kozłowski i Aron Szostak. Może uda się wydać płytę?

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, powstała w ramach II etapu formowania WOT. Obecnie 5MBOT liczy ponad 2000 żołnierzy, w tym blisko 1800 to ochotnicy. Wywodzą się z różnych środowisk i wykonują rożne zawody. Co trzeci ma wykształcenie wyższe, blisko połowa – średnie. Trzy czwarte nie przekroczyło 35 lat. Brygada działa na terenie północnego Mazowsza. 4 bataliony lekkiej piechoty dyslokowane w Ciechanowie, Siedlcach, Komorowie oraz w Zegrzu Płd.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Odliczanie do przysięgi
 
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Okręt w matni, załoga walczy
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Plan misji „Air Defender”
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs na rozwój
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Polsko-koreańskie rozmowy
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Przysięga w Kolnie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wirtualna walka na morzu
Czerwona powódź
Szef rządu w Łuczniku
Murem za polskim mundurem
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Śladem profesjonalistów
Nowe zdolności przeciwlotników
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Szwedzi na „Czernickim”
Ahoj, Dni NATO!
Kolejne wyrzutnie Chunmoo są w Polsce
Brązowa czwórka podwójna
Armia wraca na wschód Polski
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
"Jesienny ogień” z ministrem
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
RBN o rezultatach szczytu NATO
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Mała Narew już w Gołdapi
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Dwa medale w Budapeszcie
FA-50 doleciały!
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wyższe diety za służbę na granicy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Gdy zagraża ogień
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Raki dla podhalańczyków
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Atak o świcie
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO