Siedemdziesięciu kombatantów przez osiem dni odpoczywało w wojskowym ośrodku w Międzyzdrojach. W programie „Wakacje dla Bohatera” były zabiegi lekarskie, pokazy filmowe, koncerty, teatr ognia, pokazy magii, a nawet kurs piwowarski i szkoła makijażu. Wczasowiczami opiekowali się wolontariusze, wśród nich żołnierze.
– Przygotowania do wyjazdu były długie i trudne, ale po reakcjach naszych gości, widzę, że było warto – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, pomysłodawca i główny organizator wypoczynku dla kombatantów.
Według planów, trzecia edycja „Wakacji dla Bohatera” miała być wyjątkowa. Poza spacerami i wielogodzinnymi rozmowami, kombatanci tradycyjnie zostali obdarowani prezentami. Było ich tak wiele, że przed powrotem do domu trzeba było zaopatrzyć gości w dodatkowe walizki. Szczególne wzruszenie wywołały wojskowe mundury sprezentowane bohaterom walk o niepodległość. – Długo przed wyjazdem rozpoczęliśmy ich kompletowanie. Żaden prezent nie sprawił im większej radości. Widać, że kombatanci odnoszą się do munduru wielkim szacunkiem – dodaje Tomasz Sawicki, laureat Buzdygana, nagrody „Polski Zbrojnej”.
Kilka dni spędzonych nad morzem było dla starszych osób doskonałą okazją do wypoczynku i poprawy stanu zdrowia. Wśród 70 gości zaproszonych na wyjazd znaleźli się uczestnicy walk na wielu frontach – żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powstańcy warszawscy, bohater spod Monte Cassino, ale też osoby ocalałe z rzezi wołyńskiej, opozycjoniści z czasów PRL czy wreszcie weterani z misji w Iraku i Afganistanie. Ale wakacje w Międzyzdrojach to dla nich nie tylko wypoczynek. – My, żołnierze AK, mamy obowiązek bronić w dalszym ciągu narodu i naszej ojczyzny, ale już w inny sposób – prawdą, którą przekazujemy teraz młodemu pokoleniu – tłumaczy mjr Zbigniew Piasecki, ps. „Czekolada”, patron stowarzyszenia, którego wizerunek widnieje w logotypie „Paczki dla Bohatera”.
Nad wypoczynkiem kombatantów dzień i noc czuwało 20 wolontariuszy. Wśród nich dziewięciu żołnierzy. – Dlaczego się zgłosiłem? Chciałem pomóc, ale też bardzo zależało mi, żeby osobiście poznać ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. Bezpośrednia rozmowa to inne przeżycie niż przeczytanie książki, czy obejrzenie filmu – mówi kpr. Grzegorz Bojarski z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który po raz pierwszy zaangażował się w działalność stowarzyszenia. – Mam dwójkę dzieci, które staram się wychowywać w duchu patriotycznym. Takie doświadczenie to ogrom opowieści także dla nich. Widać, że kombatanci chcą przekazać nam wartości, którym sami są wierni. Warto z tego korzystać, tym bardziej, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które opowieści o II wojnie światowej może usłyszeć bezpośrednio od jej uczestników – dodaje Bojarski.
Warto podkreślić, że wojsko coraz częściej angażuje się w działania „Paczki dla Bohatera”. Armia, jak co roku, zaprosiła wczasowiczów do odwiedzenia koszar. Tym razem swoje bramy otworzyła 12 Brygada Zmechanizowana. Kombatanci mogli obejrzeć sprzęt i salę tradycji, a nawet sprawdzić działanie symulatora strzeleckiego „Śnieżnik”. Goście mogli także skosztować wojskowej grochówki.
Tradycyjnie punktem kulminacyjnym wczasów był bankiet. To moment, w którym podczas uroczystej kolacji spotykają się wolontariusze, wszyscy wspierający inicjatywę i kombatanci. Ci ostatni zostali przywitani szpalerem i okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom”. Później były m.in. wybory królowej i króla balu oraz efektowny pokaz teatru ognia. Wszystkie atrakcje wprawiły kombatantów w szampański nastrój. – Mam nadzieję, że zawsze znajdą się tacy ludzie jak Tomasz Sawicki, którzy czują wewnętrzną potrzebę pomocy bohaterom walczącym za ojczyznę. Polskie państwo również dalej będzie wspierać podobne inicjatywy. To nasza tradycja, aby kultywować pamięć o bohaterach – mówi Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, który od kilku lat wspiera działania wolontariuszy.
III Wakacje dla Bohatera odbyły się w ośrodku wypoczynkowym należącym do Agencji Mienia Wojskowego. Wyjazd został sfinansowany dzięki sponsorom i darczyńcom. Imprezę patronatem honorowym objęły: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Instytut Pamięci Narodowej oraz Agencja Mienia Wojskowego. Patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.
Działalność „Paczki dla Bohatera” można wesprzeć poprzez licytację przedmiotów na aukcjach oraz crowdfunding.
autor zdjęć: Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera
komentarze