moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Księga o Miednoje po rosyjsku

W Rosji ukazała się trzytomowa księga zatytułowana „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje”. Przygotowało ją Stowarzyszenie Memoriał, które od ponad ćwierć wieku zajmuje się badaniem i dokumentowaniem represji politycznych w ZSRR. Opublikowanie po rosyjsku biogramów 6300 jeńców, których rozstrzelało NKWD, oraz faktograficzne uzupełnienie części informacji, to ważne wydarzenie nie tylko dla szerzenia wiedzy. Księga ukazuje się bowiem w momencie, gdy atmosfera w Rosji utrudnia debatę o represjach stalinowskich i upamiętnianiu polskich ofiar.

Stowarzyszenie Memoriał prowadzi specjalny program poświęcony badaniu represji wobec ludności polskiej w ZSRR. Księga „Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje” to efekt wieloletniej pracy zespołu badaczy, na których czele stoi Aleksander Gurjanow.

Dwa tomy księgi poświęconej blisko 6300 jeńcom, którzy zostali rozstrzelani przez NKWD wiosną 1940 roku w Twerze (wtedy Kalinin) zawierają ich biogramy. Tam, gdzie było to możliwe, dodano zdjęcia. W dużym stopniu publikacja opiera się na polskiej „Księdze Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje”. Memoriał, zestawiając noty biograficzne, korzystał z materiałów polskich instytucji, m.in. Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Nie chodzi jednak tylko o opublikowanie w języku rosyjskim informacji, które wydano już w Polsce. Księga Memoriału poprawia nasz stan wiedzy, bo część informacji z polskiej „Księgi Cmentarnej” rosyjscy badacze skorygowali i uzupełnili. W niektórych przypadkach udało im się znaleźć więcej szczegółów biograficznych, w niektórych przypadkach – dokładniej określić datę egzekucji. Choć poprawki nie dotyczą procentowo dużej części biogramów, mają niebagatelne znaczenie dla badaczy i rodzin zamordowanych.

Co równie ważne, księga o Miednoje ma być argumentem przeciwko twierdzeniom niektórych środowisk z Rosji podważających sam fakt zbrodni katyńskiej lub jej skalę. Szczegółowa wiedza o Katyniu i dostępność materiałów nie jest w Rosji duża. Z tego właśnie powodu w trzecim tomie Memoriał opublikował – po raz pierwszy po rosyjsku – ważne materiały źródłowe: dokumenty dwóch ekshumacji w Miednoje w roku 1991 i 1995 i zeznanie Dmitrija Tokariewa. Ten były szef NKWD w Kalininie został w latach 90. przesłuchany przez prokuratora Anatolija Jabłokowa i szczegółowo opowiedział o egzekucjach polskich jeńców i pochówkach w Miednoje.

Publikacja materiałów wzbudziła duże zainteresowanie w mediach, co najlepiej świadczy o znaczeniu tego wydarzenia. Po wizycie dziennikarzy w Miednoje, którą zorganizował Memoriał, obszerny materiał na ten temat opublikował „Kommiersant”, jeden z głównych rosyjskich dzienników. Księga jednak ukazuje się w momencie, gdy atmosfera w Rosji utrudnia debatę o represjach stalinowskich i upamiętnianie polskich ofiar. Memoriał jest za swoją działalność atakowany przez kręgi, które określają się mianem „patriotycznych”. Oficjalnie Rosja nie neguje represji, ale unika dyskusji o odpowiedzialności konkretnych osób – zarówno bezpośrednich wykonawców, jak i decydentów. Władze nie są zainteresowane wznawianiem działań w kierunku odtajnienia tomów śledztwa katyńskiego i rehabilitacji prawnej ofiar.

Tymczasem księga o Miednoje wiąże się także z problemem rehabilitacji. W biogramach zawarto bowiem odesłania do źródeł i dokumentów, które – zdaniem Memoriału – mogą stworzyć „łańcuch dowodowy” i ułatwić proces rehabilitacji ofiar.

Dziś Stowarzyszenie Memoriał jest jedyną organizacją w Rosji, która zajmuje się szerzeniem wiedzy o zbrodni katyńskiej. Czyni to konsekwentnie od ćwierć wieku, choć nie odnosi się do problemu z perspektywy stosunków polsko-rosyjskich. Celem Memoriału jest przede wszystkim doprowadzenie do rozliczenia się w Rosji z trudną przeszłością własnego kraju. Kierując się tą zasadą, Stowarzyszenie sfinansowało wydanie księgi z datków zebranych w Rosji. Niezbędną sumę, równowartość 104 tys. złotych, zebrano w ciągu trzech miesięcy.

Anna Wróbel , korespondentka Polskiej Agencji Prasowej w Moskwie

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
NATO on Northern Track
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna na detale
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO