moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Joks na czele JFTC

Natowskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy od dziś dowodzi gen. dyw. Adam Joks, dotychczasowy zastępca szefa Sztabu Generalnego. Polak zastąpił gen. dyw. Wilhelma Grüna. Centrum jest pierwszą instytucją NATO, która powstała w Europie Środkowo-Wschodniej. Placówka zajmuje się m.in. szkoleniem dowództw i sztabów przed wyjazdem na misje.


Gen. dyw. Adama Joksa pożegnał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund T. Andrzejczak.

Uroczyste przekazanie obowiązków dowódczych w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO odbyło się dzisiaj w Bydgoszczy. Po trzech latach dowodzenie zdał Niemiec, gen. dyw. Wilhelm Grün. Teraz placówką pokieruje polski oficer, gen. dyw. Adam Joks, dotychczasowy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP. W uroczystości uczestniczył naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji, gen. Andre Lanta, któremu podlega JFTC.

– W ciągu ostatnich trzech lat robiliśmy wszystko, żeby rozbudować cztery filary naszej działalności. Po pierwsze, skupialiśmy się na operacjach bieżących, czyli prowadzonych w Afganistanie i Iraku. Po drugie, przygotowujemy się cały czas do operacji przyszłych. Mam na myśli współpracę z Dowództwami Sił Połączonych i innymi dowództwami NATO. Po trzecie, skupiamy się również na rozwijaniu możliwości bojowych, co miało wyraz między innymi w ćwiczeniach przeprowadzanych w naszej jednostce. Po czwarte, staramy się optymalizować naszą własną instytucję, jednostkę. Skupiliśmy się na rozwijaniu naszego kapitału ludzkiego – mówił gen. Grün. Dodał, że Polska bardzo dobrze wywiązuje się z obowiązków państwa gospodarza dla natowskiej instytucji. – W czasie mojej dotychczasowej kariery miałem okazję odwiedzić większość dowództw NATO, a także sporo dowództw narodowych i mogę powiedzieć, że większość z nich może tylko pomarzyć o takim wsparciu, jakie my otrzymujemy ze strony Polski – podkreślał niemiecki oficer.

Gen. Joks przejmując dowodzenie Centrum podziękował swojemu poprzednikowi. – Przypadł mi wielki zaszczyt objęcia dowództwa nad tak znakomitą jednostką. Zrobię wszystko, by utrzymać bardzo wysoki poziom zarządzania i dowodzenia, który był tutaj dotychczas – powiedział polski oficer.

Do ustępującego oraz nowego dowódcy Centrum napisał zwierzchnik polskich sił zbrojnych. Prezydent Andrzej Duda podziękował niemieckiemu oficerowi, a gen. Joksowi życzył powodzenia na nowym stanowisku. „Jestem przekonany, że sprosta pan wyzwaniu wysoko postawionej przez poprzedników poprzeczki. Stając na czele NATO-wskiej struktury będzie pan generał jednocześnie ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej i Sił Zbrojnych RP wobec naszych sojuszników i partnerów. Wierzę, że doskonale wypełni pan tę misję” – napisał prezydent.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych jest głównym ośrodkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odpowiada za szkolenie i przygotowanie dowódców i żołnierzy wyjeżdżających na misje. JFTC ma także uprawnienia do szkolenia całych dowództw szczebla operacyjnego.

53-letni gen. Joks jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (dzisiejsza Akademia Wojsk Lądowych). Służbę rozpoczął od dowodzenia plutonem w 13 Pułku Zmechanizowanym, a następnie w 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych. Dowodził batalionem pancernym w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu, Centralną Grupą Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach. Pod koniec grudnia 2012 roku stanął na czele 6 Brygady Powietrznodesantowej, a później kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu. Od stycznia 2018 był zastępcą szefa SGWP.

Gen. Joks ukończył m.in. studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej, Zaawansowane Studia Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w Garmisch-Partenkirchen oraz studia polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. Jest weteranem misji w Iraku.

JFTC (Joint Force Training Centre) powstało w 2004 roku jako jedna z trzech placówek szkoleniowych Sojuszu, której zadaniem jest przygotowanie żołnierzy NATO do działania w ramach operacji połączonych. Centrum Szkolenia Sił Połączonych ulokowane w Bydgoszczy jest pierwszą instytucją NATO, która powstała w byłych krajach komunistycznych. Pozostałe dwa centra znajdują się w Norwegii i Portugalii.

JFTC, które obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia, przez lata zajmowało się głównie przygotowaniem dowództw i sztabów do misji w Afganistanie. Od 2015 roku szkoli także sztaby wielonarodowych korpusów i przygotowuje kadrę i dowództwa do misji w Iraku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


„Brave Band ‘25” na półmetku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Początek zmagań na Invictus Games
Polska oferta zbrojeniowa dla Ukrainy
Great Game of Interests
Cel: odbudować i być gotowym na zagrożenia
Wojsko podsumowało 2024 rok
Szef Pentagonu: Polska wzorem dla innych
Parośla – laboratorium zbrodni
Następca amunicji 5,56 mm
Na „nieludzką ziemię”
Pierwsza potyczka w wojnie polsko-bolszewickiej
Siedząc na krawędzi
Sprzęt US Army pod opieką Polaków
Foch stawia warunki
Nowelizacja prawa lotniczego – MON chce listy wysokich budynków
Najważniejsze dni od wielu miesięcy
Mikrodrony nad poligonem
Niepokonani!
„Aleo Mout”, czyli odzyskać miasto
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Invictus Games: Finał siatkówki bez Polaków
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Wojna w boksie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Opanować miasto wspólnymi siłami
Wspólna misja – bezpieczeństwo
Ostatnie szlify na „Wodniku”
Koniec zimowych zmagań Polaków na Invictus Games
Pete Hegseth: Mamy podobny etos wojownika
Negocjacje czas zacząć
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Medale za biegówki i skeleton
Fenomen podziemnej armii
Przez uchylone okno
11 lat walki o zdrowie. Pomóżmy Antosi rozwijać się lepiej
Invictus Games. Zawody inne niż wszystkie
Pilnujemy bezpieczeństwa na Bałtyku
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Konsorcjum robotyczne
Igrzyska Invictus Games w Kanadzie zakończone!
Szef Pentagonu w Europie
Świeże siły w Jasionce
Wojsko szkoli z zarządzania kryzysowego
Natychmiastowa reakcja polskich myśliwców
What Can Europe Do?
Trzy tysiące Piorunów ze Skarżyska-Kamiennej
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Mundury do testów
Marynarze i komandosi zwalczają dywersję na morzu
Rusza program „Szpital Przyjazny Wojsku”
Jak działają sojusznicy
Pamięci żołnierzy AK
Zapomniana historia w Hohenfels
Dobre starty lekkoatletów CWZS-u w hali
AI pod kontrolą
Zmiany w zadaniach korpusu czy kontynuacja?
Walka w półcieniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO