Pokazy statyczne i dynamiczne, rekonstrukcje historyczne i podróż przez dzieje polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. W piątek w Dęblinie rozpocznie się dwudniowy piknik „Good Morning Dęblin”. Poprzedzi go wernisaż wyjątkowej wystawy – „Amerykańskie gwiazdy na polskim niebie”.
Wystawa, która zainauguruje piknik, będzie niezwykłą podróżą przez historię polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie lotnictwa. Ta rozpoczęła się w 1919 roku. – Wtedy pierwsza grupa amerykańskich pilotów-wolontariuszy przybyła do Polski, aby spłacić dług zaciągnięty wobec naszego kraju w czasie walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych – tłumaczy Jacek Zagożdżon z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które jest organizatorem pikniku. – Amerykanie dołączyli do 7 Eskadry Lotniczej, która została później przemianowana na 7 Eskadrę Myśliwską im. Tadeusza Kościuszki. Zresztą to por. pil. Elliot Chess zaprojektował doskonale znane godło, które wykorzystywane było później w 111 Eskadrze Myśliwskiej, Dywizjonie 303, a obecnie przez 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim – przypomina jeden ze współorganizatorów pikniku. Data wernisażu jest nieprzypadkowa, bo zaplanowano go w dniu święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Setna rocznica polsko-amerykańskiej współpracy lotniczej to jednak nie jedyny powód, dla którego właśnie teraz postanowiono zorganizować tę imprezę. – W tym roku obchodzimy także stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Stanów Zjednoczonych, więc jako muzeum poczuwamy się, aby kultywować również tę tradycję – tłumaczy Jacek Zagożdżon. Zwłaszcza że początki współpracy polsko-amerykańskiej sięgają nawet XVIII wieku, gdy Tadeusz Kościuszko czy Kazimierz Pułaski wraz z innymi Polakami brali udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dlatego organizatorzy nie ograniczyli pikniku tylko do akcentów lotniczych. Ma on również opowiedzieć o tym, jak formowała się i wyglądała armia amerykańska od jej powstania do czasów współczesnych. – Przygotowaliśmy dioramy opisujące tę historię od pierwszych osadników amerykańskich, poprzez wojska walczące o niepodległość USA, w II wojnie światowej, Wietnamie i wszystkich innych konfliktach, w których Amerykanie do tej pory brali udział – zdradza pracownik Muzeum Sił Powietrznych.
O pokazy dynamiczne zadba m.in. ponad 300 rekonstruktorów odtwarzających amerykańskie formacje wojskowe z różnych czasów. W piątek zaplanowano m.in. inscenizację historyczną „Gwiaździsta eskadra”, czyli unikalną rekonstrukcję bitwy z wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku z użyciem zarówno wojska konnego, jak i lotnictwa. – Takiego wydarzenia jeszcze nie było. Po raz pierwszy bowiem w rekonstrukcji repliki maszyn z 1920 roku w polskich barwach będą walczyły z wojskami bolszewickimi i konnicą bolszewicką – przekonuje Jacek Zagożdżon. W sobotę uczestnicy pikniku będą mogli z kolei obejrzeć inscenizację „Przyczółek nad Renem 1945”, przedstawiającą zdobycie przez Amerykanów mostu kolejowego w Remagen w 1944 roku. Okazuje się, że ta historia również miała swój polski akcent, bo pierwszym żołnierzem, który wszedł na most po jego zdobyciu był Polak pochodzący z Puław, a służący w wojsku amerykańskim. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej, bo uczestnicy pikniku zobaczą też pokazy lotnicze, m.in. Biało-Czerwonych Iskier i czeskiej grupy akrobacyjnej Pterodactyl Flight, która wykorzystuje repliki maszyn z czasów I wojny światowej, m.in. Piper Cub L-4H, Fokkera E-III czy Fokkera D-VII. W Dęblinie pojawi się również – i będzie to premiera światowa – model samolotu transportowego Douglas C-47 Dakota.
Dwudniowa impreza odbędzie się na terenie 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego, a saperzy z Dęblina także przedstawią swój sprzęt. Żołnierze zaprezentują m.in. pokaz ewakuacji ludności przez Wisłę za pomocą transporterów pływających PTS-M. – Pokażemy także jak działa most towarzyszący na podwoziu kołowym Daglezja czy elastyczne pokrycie drogowe, a żołnierze chętnie wytłumaczą specyfikę pracy w naszym batalionie – zapewnia ppłk Jacek Zaniewski, dowódca 1 bdm.
W Dęblinie pojawi się też stoisko Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Wszyscy odwiedzający będą mogli otrzymać m.in. najnowsze wydanie miesięcznika „Polska Zbrojna” oraz inne czasopisma WIW. – Dla anglojęzycznych gości przygotowaliśmy natomiast wydanie specjalne „Polski Zbrojnej. Historia” – „Polish Heroes”. Z kolei fani lotnictwa będą mogli otrzymać plakaty o tematyce lotniczej. A to tylko część atrakcji – zapewnia Piotr Zarzycki, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji Wojskowego Instytutu Wydawniczego.
Pomysłodawcy pikniku „Good Morning Dęblin” nie wykluczają, że impreza będzie organizowana cyklicznie. – Takie jest założenie. Oczywiście tym razem sprawdzimy w boju zarówno nasze możliwości, jak i współpracę wojskową dęblińskich jednostek – uśmiecha się Jacek Zagożdżon. – Jeśli tym razem wszystko się uda, a nie widzę powodu, dla którego nie miałoby się tak stać, to liczymy, że będzie to impreza organizowana w Dęblinie corocznie – kończy pracownik Muzeum Sił Powietrznych.
Piknik Good Morning Dęblin rozpocznie się w piątek i potrwa do soboty. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach organizatora.
autor zdjęć: muzeumsp.pl
komentarze