moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bóbr-19 rozpoczęty

Żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) nie zwalniają tempa. Tym razem drawski i żagański poligon jest miejscem przeprowadzenia ćwiczenia dowódczo-sztabowego, które odbywa się pod kryptonimem Bóbr-19.

Kolejna edycja ćwiczenia Bóbr-19 realizowana jest w ramach zgrupowania poligonowego Black June -19. Samo ćwiczenie rozpoczyna się, w środę 5 czerwca, od niezbędnych zbiórek pododdziałów Czarnej Dywizji oraz przydzielonych, podczas których udzielone zostaną stosowne instruktaże i przeprowadzone niezbędne szkolenia. Zakończenie ćwiczenia zaplanowano na wtorek 11 czerwca.

„Ćwiczenie dowódczo-sztabowe Bóbr-19 będzie kontynuacją wcześniej realizowanych w tym roku treningów sztabowych. W związku z tym, jest ważnym elementem przygotowującym pododdziały dywizji oraz ich sztaby do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Pozwoli nam ono również, sprawdzić stan realizacji zadań bezpośrednio przed najważniejszym sprawdzianem jakim jest ćwiczenie przełożonego Dragon-19”. – opisywał ppłk Marek Burda, zastępca kierownika Zespołu Autorskiego.

Ćwiczenie Bóbr-19, stanowić będzie swoisty sprawdzian żołnierskiego rzemiosła. Zasadniczym elementem tła ćwiczeń jest hipotetyczny plan rozwoju międzynarodowej sytuacji kryzysowej, generującej konieczność użycia sił zbrojnych w celu obrony naszych granic.

Ćwiczące pododdziały muszą liczyć się ze stale i dynamicznie zmieniającą się sytuacją operacyjną. Co z kolei pozwoli doskonalić umiejętności ćwiczących w rozwiazywaniu złożonych problemów taktycznych. Reakcja ćwiczących na wysyłane incydenty będzie nieustannie monitorowana i poddawana skrupulatnej ocenie.

„Chciałbym, aby podczas ćwiczenia każdy z nas był inteligentny, bo dostrzec swój błąd to oznaka inteligencji. Chciałbym, aby każdy z nas był pokorny, bo przyznać się do swego błędu to przejaw pokory. I wreszcie, chcę aby każdy z nas był mądry, bo nie popełniać więcej tego samego błędu to jest właśnie mądrość. – mówił na rozpoczęciu ćwiczenia Bóbr-19 gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.

Ćwiczenie jednocześnie odbywać się będzie na dwóch poligonach w Drawsku Pomorskim oraz w Żaganiu. Kierownikiem ćwiczenia będzie, gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc. Pierwszoplanowym ćwiczącym, będzie 10 Brygada Kawalerii Pancernej, obok której w ćwiczeniu udział wezmą stanowiska dowodzenia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 1 Pułku Saperów, 2 Pułku Rozpoznawczego oraz kilka grup operacyjnych.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Nadchodzą zmiany
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
USA znów uderzyły w Iran
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Barakudy z Polski
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Przełomowe zdolności artylerzystów
Mundur w paczkomacie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Sztuka tworzenia kryptonimu
Bez zmian w emeryturach
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Śmierć w sercu Azji
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
NATO zwiększy produkcję broni
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Airbus A330 MRTT
Studenci w koszarach
Drony na Legii
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Sojusznicza medycyna pola walki
NATO liczy wydatki przed szczytem
Zatrzymać drona
Wsparcie ma znaczenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
PIRX-1 na orbicie
Ostatnia niedziela…
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Zbrodnicza farsa
Podróż w ciemność
Twarzą w twarz
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szerszeń z Sochaczewa
Polski wkład w operację „Overlord”
Domek Pilota w LAW otwarty
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Paliwowy krwiobieg NATO
Miliardy na obronność
Dronowy kierunek przyszłości
Tropem tajemnic z przeszłości
Przełomowe porozumienie
Królowa wspinaczki kończy karierę
„Iks” nasz powszedni
PKW Irak zostaje w Jordanii
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Prezydent RP o szczycie NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO