moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poprady w Gołdapi

To sprzęt najnowocześniejszy w swojej klasie i produkowany w Polsce. Niezwykle ważne, aby Wojsko Polskie, w dziedzinach, w których jest to możliwe, korzystało z produktów naszego przemysłu zbrojeniowego – mówił minister Mariusz Błaszczak w Gołdapi. Szef MON wziął udział w uroczystości przekazania żołnierzom 15 Pułku Przeciwlotniczego dziewięciu zestawów rakietowych Poprad.

Poprady mogą razić samoloty, śmigłowce oraz drony oddalone maksymalnie o 5500 metrów, lecące nie wyżej niż 3500 metrów nad ziemią. Dzięki temu, że wykrywają statki powietrzne, używając zawansowanej głowicy optoelektronicznej, a nie radaru, są niemal nie do namierzenia przez nieprzyjaciela (oczywiście dopóki same nie wystrzelą jednej z czterech rakiet Grom lub Piorun, w które są wyposażone).

Dziewięć nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych Poprad, wyprodukowanych przez spółkę PIT-RADWAR, otrzymał 15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi. To najbardziej wysunięta na północny-wschód jednostka obrony powietrznej Sił Zbrojnych RP.

Kluczyki do wozów, które będą tworzyć trzy plutony ogniowe (każdy składa się z trzech pojazdów Poprad) symbolicznie wręczył żołnierzom minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef resortu podkreślał, że Poprady to sprzęt z najwyższej półki. – Najnowocześniejszy w swojej klasie i produkowany w Polsce. Niezwykle ważne jest, aby Wojsko Polskie, w tych dziedzinach, w których jest to możliwe, korzystało z produktów naszego przemysłu zbrojeniowego – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Minister obrony zapowiedział, że jednostka z Gołdapi w najbliższych latach powiększy się. – 15 Pułk Przeciwlotniczy będzie ukompletowany bardziej niż dotychczas. Tu, na wschód naszego kraju do 16 Dywizji Zmechanizowanej i nowo tworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej będą trafiali absolwenci szkół wojskowych i młodsi oficerowie – wyjaśnił szef resortu obrony.

Dowódca 15 Pułku Przeciwlotniczego, płk Sławomir Kojło, podkreślał, że żołnierze od kilku miesięcy przygotowywali się do przyjęcia nowego uzbrojenia. – Już za kilka tygodni na centralnym poligonie sił powietrznych rozpoczną szkolenie taktyczne, po którym odbędą się strzelania. Jestem pewien, że żołnierze w pełni wykorzystają możliwości bojowe sprzętu, który otrzymaliśmy – podkreślał płk Kojło. Jednostka z Gołdapi wyposażona jest m.in. w przeciwlotnicze zestawy rakietowe KUB zdolne do niszczenia celów lecących na małych i bardzo małych wysokościach, zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2KG oraz przenośne zestawy przeciwlotnicze Grom.


Film: MON

Umowę na dostawę samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad przedstawiciele MON i spółki PIT-RADWAR podpisali w grudniu 2015 roku. Za 77 wozów polska armia zapłaci w latach 2018-2021 ponad miliard złotych. Poza jednostką w Gołdapi Poprady w pierwsze seryjne Poprady wyposażony został 8 Pułk Przeciwlotniczy. Broń mają już także żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~DeeJay
1559303640
Klik na mapy Google i sprawdźmy, gdzie leży Gołdap. 2, 3 km od granicy? Jaki jest sens trzymać jednostkę tak blisko n-pela, w zasięgu moździerza? Inne sprawa, że przy zasięgu 5,5 km można strzelić w przestrzeń powietrzną sąsiada... niech mnie ktoś przekona, że ta lokalizacja ma głębszy sens... Czy nie lepiej cofnąć jednostkę min. kilkadziesiąt km na zachód, a teren nadgraniczny nasycić regularnymi patrolami?
7C-CB-43-D6

Podchorążowie najlepszymi dżudokami
 
„Czarownice” nad Londynem
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Gortat Team vs drużyna NATO
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
AW149 wkrótce „made in Poland”
Trzy miecze pokoju
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kajakarze i wioślarze na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Przesmyk w grze
Latający radar
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Equipment Tailored to the Needs
Wkrótce certyfikacja WOT-u
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Eurosatory 2024 idą na rekord
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
Policjanci szkolą wojsko
Spadochroniarze w operacji TALO
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Inwestycja potrzebna jak tlen
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Mistrzowie Spike`ów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Osiodłać krowę”
Plan na szczyt
Koszykarskie święto w Łodzi
Sztandar dla cyberwojsk
„Umieram jak Polak”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pokazali swoją siłę
Zaprojektuj mural o powstaniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Dzień, który zmienił bieg wojny
Docenić „misjonarzy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO