moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Będzie większa pomoc dla weteranów

Wyższe dodatki i kompleksowa opieka medyczna dla najciężej poszkodowanych weteranów, a także bezpłatne turnusy rehabilitacyjne – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak przedstawiając propozycje nowelizacji ustawy o weteranach. – Kibicujmy MON, aby nowe przepisy jak najszybciej weszły w życie – mówił Tomasz Kloc, reprezentujący środowisko weteranów poszkodowanych.

Minister obrony przedstawił propozycje zmian do ustawy na specjalnej konferencji w warszawskim Centrum Weterana. Projekt nowelizacji ustawy przygotował rząd w konsultacji ze środowiskiem żołnierzy poszkodowanych. Prace trwały kilka miesięcy. – Weterani to nasze dobro narodowe, jesteśmy winni im wdzięczność za służbę na misjach, bo była to służba dla Polski i za Polskę. Państwo polskie powinno ich wspierać i o nich pamiętać – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Na zmianie przepisów najbardziej skorzystają najciężej poszkodowani weterani, z uszczerbkiem na zdrowiu powyżej 30 procent. Dostaną oni wyższy dodatek, średnio o 30 procent. Będą także uprawnieni do opieki medycznej ponad limity określone przez NFZ oraz do pomocy finansowej na kształcenie. Będą również mogli korzystać (bezpłatnie) z turnusów readaptacyjno-kondycyjnych wraz z najbliższym członkiem rodziny.

Szef MON podkreślił, że na wniosek środowiska dodatek otrzymają wszyscy weterani poszkodowani, także ci z uszczerbkiem na zdrowiu od 1 do 9 procent. Zapowiedział także uruchomienie w Wojskowym Instytucie Medycznym specjalnego oddziału dla weteranów poszkodowanych – Centrum Leczenia Weteranów. – To ważne, aby pomoc medyczna miała charakter kompleksowy i aby najbardziej poszkodowani weterani zostali nią objęci do końca życia – podkreślił minister.

Gdy ustawa o weteranach zostanie znowelizowana (musi ją przyjąć parlament, a prezydent podpisać), żołnierze zawodowi posiadający status weterana poszkodowanego otrzymają prawo do dodatkowych pięciu dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Weterani i weterani poszkodowani będą mogli bezpłatnie korzystać z obiektów sportowych będących w gestii jednostek samorządu terytorialnego, a także z ulgowych przejazdów transportem zbiorowym i bezpłatnego wstępu do muzeów. Zmniejszy się także opłata za pobyt w Domu Weterana dla weteranów poszkodowanych (ma ona wynosić nie więcej niż 50 proc. ich miesięcznego dochodu).

Projekt nowelizacji ustawy zrównuje uprawnienia żołnierzy i pracowników do bezpłatnego udziału w turnusach leczniczo-profilaktycznych oraz 50-procentowej opłaty za członka rodziny, jako osoby towarzyszącej żołnierzowi lub pracownikowi. Rozszerza także definicję misji pokojowej/stabilizacyjnej, dzięki czemu status weterana lub weterana poszkodowanego będą mogli uzyskać uczestnicy międzynarodowych komisji kontroli i nadzoru w Korei, Wietnamie, Kambodży i Laosie oraz osoby biorące udział w akcjach ratowniczych, poszukiwawczych i humanitarnych.

Minister Mariusz Błaszczak odniósł się także do spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko resortowi obrony. – Zależy nam, aby postępowania przed sądem nie miały wobec weteranów represyjnego charakteru – podkreślił.

Analizą możliwości zawarcia ugód zajmie się pełnomocnik ds. współpracy z weteranami, którego na początku kwietnia powołał minister. Został nim Wojciech Drobny, dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych MON. Minister ujawnił także, że resort przekazał Prokuratorii Generalnej, która prowadzi postępowania sądowe, stanowisko MON-u. – Napisaliśmy, że nasze stanowisko jest takie, aby nie korzystać z przedawnienia i każdą sprawę traktować indywidualnie – powiedział minister Błaszczak.

– Kibicujemy MON, aby jak najszybciej przeprowadzić ustawę przez Sejm, abyśmy mogli korzystać z jej dobrodziejstw. Szczególnie cieszy nas, że dodatek weterana otrzymają także osoby dotychczas pominięte, z uszczerbkiem na zdrowiu nie przekraczającym 9 procent – jest ich około 420. Znowelizowana ustawa zapewni nam lepsze warunki rehabilitacji, co przełoży się na poprawę naszego funkcjonowania w codziennym życiu – podkreślał st. chor. sztab. w st. spocz. Tomasz Kloc, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, który wspólnie z szefem MON wystąpił na konferencji.

W związku z przypadającym w maju Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa w najnowszym numerze „Polski Zbrojnej” znajduje się dodatek specjalny „Kurier Weterana”. Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa do majowego wydania miesięcznika „Polska Zbrojna” dołączony jest dodatek specjalny – „Kurier Weterana”. Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

 

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Good Morning, Orka!
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Polskie MiG-i dla Ukrainy
O bezpieczeństwie u prezydenta
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Maj polskich żywych torped
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Medale na lodzie i śniegu
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
W cieniu dumy floty
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Dyrygent w mundurze
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Czas podwodniaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Pucharowy medal na desce
Co nowego w przepisach?
Na tronie mistrza bez zmian
Piątka z czwartego wozu
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Nowy europejski czołg
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Partnerstwo Polski i Litwy
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Krok po kroku przez kwalifikacje
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Amerykański szogun
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Odpalili K9 Thunder
PKW „Noteć” – koniec misji
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Człowiek, który sprzedał ciszę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medyczny impas
USA: chcemy Grenlandii
Warto iść swoją drogą
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Więcej mocy dla Orki
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Góral z ORP „Gryf”
Polskie „Delty” prawie w komplecie
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Jak zbudować armię przyszłości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO