moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odprawa MON u prezydenta

Modernizacja armii, większa obecność NATO w Europie, ćwiczenia „Kraj” i opracowanie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego – to jedne z tematów kierowniczej odprawy MON, zwołanej z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Spotkanie odbyło się w Pałacu Prezydenckim z udziałem Andrzeja Dudy, zwierzchnika sił zbrojnych, i Mariusza Błaszczaka, szefa MON.

Odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP odbywa się co roku. Jest okazją do podsumowania minionych 12 miesięcy oraz wyznaczenia celów na kolejny rok. Zazwyczaj odbywa się w budynkach wojskowych, tym razem, po raz pierwszy w historii, spotkanie miało miejsce w Pałacu Prezydenckim. – To specjalna oprawa na specjalną okazję. W tym roku obchodzimy 20-lecie obecności Polski w NATO, ale też 70. rocznicę istnienia Sojuszu. Z militarnego punktu widzenia, jak i naszych zobowiązań, a także korzyści wynikających z naszej obecności w Pakcie Północnoatlantyckim, to dla nas niezwykle ważna rocznica. Zaproszenie kadry kierowniczej i dowódców Wojska Polskiego do Pałacu Prezydenckiego to także wyraz mojego wielkiego szacunku do polskiego żołnierza – tłumaczył Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent podkreślił znaczącą rolę Sojuszu będącego fundamentem współpracy całego obszaru euroatlantyckiego. – Przełomowe były dla nas, podjęte na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku, decyzje dotyczące rozmieszczenia sił NATO na wschodniej flance – mówił Andrzej Duda. Dodał, że obecność sił Sojuszu w Polsce, Rumunii i państwach bałtyckich to ogromny postęp w dziedzinie rozwoju bezpieczeństwa w naszej części Europy. – Chcemy, by ta obecności była wzmacniana i doskonalona – zaznaczał prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych rozmawiał z najważniejszymi dowódcami polskiej armii także na temat współpracy europejskiej w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony. Prezydent Duda podziękował ministrowi obrony narodowej za „intensyfikację naszej obecności w Eurokorpusie”. – Najważniejsze jest, aby wszystkie działania, w które włączamy się na poziomie Unii Europejskiej, były działaniami komplementarnymi wobec działań Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił prezydent. Podkreślał też, że nie jest w polskim interesie, aby powstała europejska konkurencja wobec NATO. – Wręcz przeciwnie. Wszystko, co robi się w ramach Unii pod względem bezpieczeństwa militarnego powinno się robić w ramach NATO – zauważył.


Film: MON

Prezydent z zadowoleniem ocenił zmiany, które zachodzą w polskim wojsku. Wspomniał m.in. o zakupach systemów rakietowych Patriot i HIMARS oraz podpisanym kilka dni temu przez ministra Błaszczaka planu modernizacji technicznej na lata 20172026. Andrzej Duda poparł również plan realizacji programu Harpia, który zakłada zakupu myśliwców piątej generacji. – Nie ma wątpliwości, że nowoczesny sprzęt jest wojsku potrzebny. Zakupy oznaczają oczywiście ogromne wydatki, ale wierzę że w rozsądnym czasie i w rozsądny sposób uda nam się realizować te plany – dodał prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych odniósł się także do ustawy, która zakłada zwiększenie nakładów na obronność do 2,5 procent PKB do 2030 roku. – Potrzeby wojska, jeśli chodzi o modernizację techniczną i uzupełnienie stanów osobowych, są ogromne. Dlatego uważam, że musimy zmierzać do przyspieszenia tego procesu tak, aby ten poziom osiągnąć już w 2024 roku. Mam nadzieję, że będzie to możliwe – oświadczył.

Prezydent Duda odniósł się także do planów przeprowadzenia ćwiczenia „Kraj”, mającego sprawdzić przygotowanie administracji państwowej na wypadek kryzysu. Takie ćwiczenia nie były organizowane od wielu lat. Andrzej Duda poinformował też o planach opracowania Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, która miałaby wprowadzić rozwiązania odnoszące się zarówno do funkcjonowania instytucji państwa, sił zbrojnych, jak i powszechnego bezpieczeństwa obywateli. – Wspólnie z MON przełożymy rekomendacje BBN w tym zakresie na konkretne rozwiązania, czyli projekty ustaw. Mam nadzieję, że uda się nam to zrobić do końca roku – dodał prezydent.

Minister Błaszczak mówił o sześciu krokach, dzięki którym armia jest nowoczesna i bardziej skuteczna. To m.in. stabilne finansowanie, wprowadzenie nowego systemu dowodzenia, podpisanie planu modernizacji, a także realizacja projektu tworzącego wojska cyberobrony. – Wojsko Polskie musi dysponować nowoczesnym sprzętem, ale musi być też liczniejsze. Dlatego realizujemy kampanię społeczną „Zostań żołnierzem RP”, konsekwentnie budujemy też zdolności obronne – przekonywał szef MON. Wspomniał o tworzonej 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach oraz o dwóch brygadach OT (zachodniopomorskiej i dolnośląskiej), które mają powstać w tym roku.

Minister Błaszczak podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie. – To służba niełatwa, bo pełna wyzwań. Jestem jednak przekonany, że wyróżniające się wysokim morale Wojsko Polskie podoła wszystkim zadaniom i wyzwaniom – pokreślił szef MON.

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko testuje systemy antydronowe
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Przekuwanie pomysłów w produkty
Zasiąść za sterami Apache’a
Rzeźnik w rękach GROM-u
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Groźny incydent w Libanie
„Huragan” na kursie
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Fińska armia luzuje rygory
NATO i USA o Iranie
Borsuki w okopach
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Zbrodnia i kłamstwo
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Dwunasty Husarz w powietrzu
Adaptacja i realizm
Centrum pomocy i opieki
New Approach to Military Reserve
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
„Kryzys” na AWL-u
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Zmiana warty w Szkole Orląt
Desant, konie i czołgi…
Powrót WAM-u
Okiełznać Rosomaka
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Marynarz w koreańskim tyglu
Wielkie serce K9
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Syndrom Karbali
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Wypadek w PKW UNIFIL
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Polska będzie produkować Pantery
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Miecz w ręku NATO
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Armia na kryzys
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Zbrodnia bez kary
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Od cyberkursu po mundurówkę
Pasja i fart
Początek wielkiej historii
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zaproszenie do przygody
Świat się zbroi na rekordową skalę
JWK trenuje na paralotniach
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Gotowi do działania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO