moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwadzieścia lat Polski w NATO

Bydgoszcz, Gdynia i Giżycko – to tylko trzy z 20 miast, gdzie już w marcu, z okazji 20-lecia Polski w NATO odbędą się wojskowe pikniki. W programie przewidziane są pokazy wyszkolenia i musztry, prezentacje sprzętu oraz spotkania z żołnierzami. Główne uroczystości zaplanowano w Mińsku Mazowieckim. Na wspólne świętowanie zaprasza minister Mariusz Błaszczak.

Pikniki pod hasłem „20 lat Polski w NATO” to pomysł resortu obrony narodowej na uczczenie okrągłej rocznicy wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 roku. Odbędą się one już 9 marca o godzinie 11 w 20 jednostkach wojskowych w całym kraju.

Pikniki zostaną zorganizowane w formie „otwartych koszar”. – Każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią naszej współpracy wojskowej w NATO, będzie mógł tego dnia swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych – informuje Centrum Operacyjne MON. Do wspólnego świętowania z żołnierzami zaprasza Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Główne uroczystości, z udziałem szefa MON-u odbędą się w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Podczas uroczystej zbiórki nastąpi podniesienie flagi RP oraz NATO, zostaną też odegrane hymny Polski i Sojuszu. Oficjalnym obchodom będzie towarzyszył piknik wojskowy dla mieszkańców. – Planujemy, że na placu przed hangarem stanie sprzęt naszej armii. Pokażemy wszystko, co wojsko ma najlepsze i najnowocześniejsze. Pojawią się m.in. transportery opancerzone, sprzęt artyleryjski czy sprzęt sił powietrznych. Co dokładnie – jeszcze ustalamy – mówi mjr Mirosław Guziel, rzecznik prasowy mińskiej bazy.

Polacy będą mogli świętować też w innych miastach. Swoje koszary dla zwiedzających otworzą jednostki logistyczne (1 Brygada Logistyczna w Bydgoszczy oraz 10 Brygada Logistyczna w Opolu), wojskowe centra szkolenia (Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu) i dywizjony rakietowe (34 Śląski Dywizjon Rakietowy w Bytomiu oraz 35 Dywizjon Rakietowy OP w Skwierzynie).  Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli z kolei zawitać do Kielc, gdzie zaprasza Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Już teraz, z okazji dwudziestolecia obecności Polski w NATO, została otwarta tam wystawa poświęcona zaangażowaniu naszego kraju w działalność Sojuszu. Jej autorem jest Igor Kowalczyk, pracownik klubu Centrum.

Odwiedzić będzie można różne brygady Wojska Polskiego: 15 Zmechanizowaną w Giżycku, 6 Powietrznodesantową w Krakowie, 12 Zmechanizowaną w Szczecinie, 25 Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, 7 Obrony Wybrzeża w Słupsku i 34 Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Świętować będzie też można w Białymstoku (18 Pułk Rozpoznawczy), Lublinie (Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady), Elblągu (Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód), Gdyni (Komenda Portu Wojennego) i Rzeszowie (1 Batalion Strzelców Podhalańskich).

Na każdym z pikników organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji. W programie zostały zaplanowane m.in. pokazy wyszkolenia żołnierzy, prezentacje sprzętu i wyposażenia jednostek oraz koncerty. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych oraz dla amatorów żołnierskiej kuchni. Odwiedziny w koszarach będą też okazją do spotkań i rozmów nie tylko z żołnierzami polskich sił zbrojnych, ale też wojskowymi z armii sojuszniczych.


Film: MON

NATO (North Atlantic Treaty Organization) to sojusz wojskowy zawarty 24 sierpnia 1949 roku na mocy podpisanego 4 kwietnia Paktu Północnoatlantyckiego. Organizacja pełni rolę stabilizacyjną, a wspólne działania państw członkowskich mają służyć zachowaniu bezpieczeństwa i pokoju na świecie oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktów. Art. 5 traktatu zakłada, że każdy atak zbrojny z zewnątrz zwrócony przeciwko jednemu lub kilku państwom członkowskim traktowany będzie jako atak przeciwko całej organizacji.

Polska do udziału w negocjacjach dotyczących uzyskania członkostwa w NATO została zaproszona w lipcu 1997 roku. Po ich zakończeniu umowa międzynarodowa o wstąpieniu Polski do NATO została ratyfikowana przez parlamenty 16 państw członkowskich, następnie umowę ratyfikował Sejm RP. 12 marca 1999 roku, w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych, minister spraw zagranicznych RP przekazał amerykańskiej sekretarz stanu dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Sojuszu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry.

W ciągu 20 latach obecności Polski w NATO pozycja naszego kraju bardzo wzrosła. Potwierdził to szczyt Sojuszu zorganizowany w Warszawie w lipcu 2016 roku. Jednym z najważniejszych dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowień stał się fakt wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w tym stacjonowanie w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenie struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski. Polskie siły zbrojne angażują się w inicjatywy NATO wzmocnionej obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) oraz tFP (ang. tailored Forward Presence).

Paulina Glińska

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Hercules wydobyty, załoga nie żyje
 
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom
Spokojnych świąt na granicy!
Kadisz za bohaterów
Sport kształtuje mentalność
Więcej na mieszkanie za granicą
Rodzina na wagę złota
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Walka z ogniem trwa
Pierwsza misja Gripenów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Pani oficer za sterami Jastrzębia
Blekinge znaczy duch
Test wytrzymałości
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Więcej polskiego trotylu dla USA
Podniebne wsparcie sojuszników
Viva Polaki! Viva liberatori!
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
Priorytety dla Tarczy Wschód
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Pamięć ofiar
Power is Here
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Kolejowy sabotaż udaremniony
Bliżej wojska
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Wyrok za tragiczny wypadek
„Pułaski” na Atlantyku
Pracowity dyżur Typhoonów
Polskie F-16 w służbie NATO
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu
Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
GROM pod ostrzałem
Strażnik nieba
Uważaj, gdzie robisz selfie!
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
Double Eagle – podwodny tropiciel
Razem w walce ze skażeniami
Motocykliści na weterańskim szlaku
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Wielkie czyszczenie poligonów
Pokój nie obroni się sam
Wielka lekcja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO